
Easy Yoghurt Flatbreads
Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com
These soft, fluffy flatbreads are one of our favourite ways to make a simple meal feel that little bit more special. They come together with just a handful of ingredients and are delicious served warm with hummus, tzatziki or a creamy green dip.
Ingredients
- self-raising flour200 g
- plant-based yoghurt200 g
- fine sea salt3 g
- extra virgin olive oil — plus extra for drizzling30 ml
- dried oregano6 g
Method
- Sift the flour into a large bowl and add the fine sea salt. Add the yoghurt and olive oil, then mix until a rough dough forms.
- Tip onto a lightly floured surface and knead for 5–10 minutes, until soft and smooth. The dough will be sticky at first. Place the dough in a lightly oiled bowl, cover and rest for 30 minutes. Alternatively, chill overnight, then bring to room temperature before cooking.
- Divide the dough into 4 equal pieces and shape into balls. On a lightly floured surface, roll each one into a round, about 0.5cm / ¼” thick, keeping the remaining dough covered as you work.
- Place a large, heavy-based frying pan or griddle pan over medium–high heat. Cook each flatbread for 2–4 minutes on each side, until puffed and golden. Wrap in a clean tea towel to keep warm while you cook the remaining flatbreads.
- Drizzle with extra virgin olive oil, then sprinkle over the oregano and flaky sea salt. Serve straightaway.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'sBest choiceyou pay £5.34 · 67% spare
£1.78
missing 1 item
Morrisonsyou pay £6.49 · 71% spare
£1.91
missing 1 item · £0.13 more
Aldi UKyou pay £8.68 · 86% spare
£1.25
missing 2 items
Tescoyou pay £6.70 · 77% spare
£1.52
missing 2 items
Asdayou pay £8.13 · 75% spare
£2.01
missing 2 items
£0.45a serve
from £0.45 a serve at Sainsbury's · 4 of 5 ingredients priced
About £1.78 of ingredients used for 4 serves.
£7.48 across 4 shops · all 5 items priced · £0.76 more for bigger packs, 78% spare for later
£1.78
missing 1 item
you'll pay £5.34 · 67% of it spare
£1.91
missing 1 item · £0.13 more
you'll pay £6.49 · 71% of it spare
£1.25
missing 2 items
you'll pay £8.68 · 86% of it spare
£1.52
missing 2 items
you'll pay £6.70 · 77% of it spare
£2.01
missing 2 items
you'll pay £8.13 · 75% of it spare
Buy at
Asda£4.38
fine sea salt
£4.71/1kg
need 3 gSaxa Sea Salt Fine 350g£1.65
Asda£4.71/1kg£1.65·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 30 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£0.70
self-raising flour
£0.47/1kg
need 200 gThe Pantry Self Raising Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.55·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.95

dried oregano
£79.16/1kg
need 6 gSainsbury's Oregano 12g£0.95real special
Sainsbury's£79.16/1kg£0.95·
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.45

plant-based yoghurt
£1.45
need 200 gMorrisons Greek Style Natural Yoghurt 4 x 100gclosest match
Morrisons£1.45·
Sainsbury's£3.79/1kg£0.47·
Aldi UK£0.40/100g£1.99·
Tesco£5.00/1kg£2.50·
Asda£8.33/1kg£3.75·
OcadoN/A