
Easy Thai Green Chicken Curry
Recipe from Chelsea Winter · original post
Possibly the world's easiest from-scratch Thai green chicken curry: a quick blitzed paste of green chilli, shallot, garlic, ginger and fresh coriander, simmered with chicken, coconut cream and veg. A family favourite on heavy rotation. Chicken thigh works as well as breast.
Ingredients
- coconut oil — melted60 ml
- large green chillies — deseeded and chopped3 ea
- shallots — chopped2 ea
- garlic cloves4 ea
- fresh ginger20 g
- ground cumin — 1 ½ tsp3.8 g
- ground coriander — 1 ½ tsp3.8 g
- fresh coriander1 bunch
- chicken breast — chopped600 g
- coconut cream400 ml
- chicken stock cube1 ea
- kaffir lime leaves — optional2 ea
- frozen mixed vegetables200 g
- coconut sugar — 1 ½ tbsp26 g
- lime juice — 1 ½ tbsp30 ml
- fish sauce — 2 tbsp40 ml
Method
- Blitz the paste ingredients (coconut oil, green chillies, shallots, garlic, ginger, cumin, ground coriander and fresh coriander) until fairly smooth, adding a splash of coconut cream if needed.
- Cook the paste in a sauté pan over medium-low heat for about 8-10 minutes, stirring, until darker and beautifully fragrant.
- Add the chicken and stir to coat. Add the coconut cream, stock cube and lime leaves. Cover and simmer gently over a low heat for 5-10 minutes or until the chicken is cooked. Add the veg and simmer uncovered until tender.
- Stir in the sugar, lime juice and fish sauce, then taste and adjust until you have a delicious balance of sweet, salty and sour.
- Serve with rice or rotis, fresh coriander, toasted cashews or peanuts and a squeeze of lime or lemon. Deseed the chillies for less heat.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Easy Thai Green Fish Curry
- 600 g Firm white fish fillets instead of chicken breast
- 1 ea Vegetable stock cube instead of chicken stock cube
Simmer the vegetables in the sauce first, then add the fish chunks for the last 5 to 6 minutes so they hold together.
Vegetarian
Easy Thai Green Tofu Curry
- 440 g Firm tofu instead of chicken breast
- 1 ea Gluten-free vegetable stock cube instead of chicken stock cube
- 30 ml Tamari instead of fish sauce
Press and cube the tofu and brown it in the paste for a few minutes, then simmer only until heated through, about 5 minutes.
Vegan
Easy Thai Green Tofu Curry
- 440 g Firm tofu instead of chicken breast
- 1 ea Gluten-free vegetable stock cube instead of chicken stock cube
- 30 ml Tamari instead of fish sauce
Press and cube the tofu and brown it in the paste for a few minutes, then simmer only until heated through, about 5 minutes.
Gluten-free
- 1 ea Gluten-free chicken stock cube instead of chicken stock cube
Nothing changes in the cooking.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £13.25 · 41% spare
£7.82
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £20.17 · 37% spare
£12.75
missing 4 items · £4.93 more
Tescoyou pay £19.61 · 46% spare
£10.64
missing 6 items
Morrisonsyou pay £25.42 · 54% spare
£11.61
missing 7 items
Asdayou pay £13.53 · 40% spare
£8.07
missing 8 items
£1.96a serve
from £1.96 a serve at Aldi UK · 12 of 16 ingredients priced
About £7.82 of ingredients used for 4 serves.
£20.22 across 5 shops · all 16 items priced · £1.16 more for bigger packs, 40% spare for later
£7.82
missing 4 items
you'll pay £13.25 · 41% of it spare
£12.75
missing 4 items · £4.93 more
you'll pay £20.17 · 37% of it spare
£10.64
missing 6 items
you'll pay £19.61 · 46% of it spare
£11.61
missing 7 items
you'll pay £25.42 · 54% of it spare
£8.07
missing 8 items
you'll pay £13.53 · 40% of it spare
Buy at
Aldi UK£4.95
coconut oil
£1.45/1L
need 60 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45closest match
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£4.00·
OcadoN/A
shallots
£2.48/1kg
need 2 itemsNature's Pick British Shallots 400g 0.4kg£0.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.48/1kg£0.99·
Sainsbury's£2.90/1kg£1.16·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 4 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cumin
£0.16/10g
need 3.8 gReady, Set…cook! Cumin 40g£0.65
Aldi UK£0.16/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
frozen mixed vegetables
£0.99/1kg
need 200 gFour Seasons Mixed Vegetables 1kg£0.99closest match
Aldi UK£0.99/1kg£0.99·
Tesco£0.99/1kg£0.99·
Sainsbury's£0.99/1kg£0.99·
Asda£1.50/1kg£1.50·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£6.35

large green chillies
£36.00/1kg
need 3 itemsSainsbury's Standard£0.72closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£36.00/1kg£0.72·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh coriander
£12.50/1kg
need 1 bunchSainsbury's Fresh Packed Coriander 100g£1.25
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Aldi UK£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£1.25·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

chicken breast
£6.25/1kg
need 600 gSainsbury's Standard£4.00closest match
Sainsbury's£6.25/1kg£4.00·
Aldi UK£6.65/1kg£3.99·
Asda£7.70/1kg£4.62·
Tesco£8.31/1kg£5.40·
Morrisons£4.50·
OcadoN/A

kaffir lime leaves
£10.00/1kg
need 2 itemsStandard£1.25 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£6.74

coconut cream
£8.12/1L
need 400 ml3 × Tesco Standard£1.30closest match
Tesco£8.12/1L£1.30·
Sainsbury's£8.40/1L£2.10·
Morrisons£2.50·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

chicken stock cube
£10.00/1kg
need 1 itemTesco Standard£1.00closest match
Tesco£10.00/1kg£1.00·
Aldi UK£0.58/100g£0.69·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

coconut sugar
£1.09/1kg
need 26 gKg£1.09
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A

fish sauce
£3.00/1L
need 40 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.09
fresh ginger
£5.00/1kg
need 20 g2 × Asda Standard£0.05
Asda£5.00/1kg£0.05·
Tesco£5.60/1kg£0.56·
Aldi UK£7.92/1kg£0.99·
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Morrisons£1.55·
OcadoN/A
lime juice
£0.99/1L
need 30 mlJUST ESSENTIALS By ASDA Apple Juice 1 Litre 1L£0.99closest match
Asda£0.99/1L£0.99·
Aldi UK£0.28/100ml£0.69·
Morrisons£1.40·
Sainsbury's£1.60/1L£1.60·
Tesco£8.12/1L£1.95·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.09

ground coriander
£1.09
need 3.8 gMorrisons Ground Coriander 36g
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A