
Easy Greek Bean Soup (Fasolada)
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
A quicker fasolada made with canned cannellini beans, celery, oregano and bay leaf, finished with lemon, parsley and good olive oil. Ready in 30 minutes.
Ingredients
- extra virgin olive oil — divided120 ml
- yellow onion — chopped1 ea
- salt — ½ tsp3 g
- black pepper0.5 tsp
- garlic cloves — minced2 ea
- celery stalks — chopped4 ea
- dried oregano — 1 tsp1 g
- bay leaf1 ea
- chicken broth1080 ml
- canned cannellini beans — drained and rinsed1275 g
- ground cumin — ½ tsp1.3 g
- sweet paprika — ¼ tsp0.6 g
- cayenne pepper0.25 tsp
- lemon — zested and juiced1 ea
- fresh parsley — chopped30 g
Method
- In a heavy pot, heat 2 tablespoons of the olive oil over medium-high heat.
- Add the onion, salt and pepper and cook for about 4 minutes, stirring regularly. Add the garlic, celery, bay leaf and oregano and cook 5 more minutes, stirring regularly.
- Add the broth, beans, cumin, paprika and cayenne. Raise the heat and bring to a rolling boil for about 3 minutes. Reduce the heat to medium-low, cover and simmer for 10 minutes.
- Ladle about 480 ml (2 cups) of the soup into a small food processor or blender, blend, then return it to the pot. Simmer for another 5 minutes, then remove from the heat.
- Off the heat, stir in about 80 ml (1/3 cup) olive oil, the lemon zest, lemon juice and parsley. Serve with a drizzle of the remaining olive oil, if you like, and your favorite rustic bread. (Use vegetable broth to keep it vegetarian.)
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- 1080 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Use the vegetable broth exactly as the chicken broth; the cooking times do not change.
Vegetarian
- 1080 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Use the vegetable broth exactly as the chicken broth; the cooking times do not change.
Vegan
- 1080 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Use the vegetable broth exactly as the chicken broth; the cooking times do not change.
Gluten-free
- 1080 ml Gluten-free chicken broth instead of chicken broth
Nothing changes in the cooking; serve it with gluten-free bread rather than rustic bread.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £16.60 · 50% spare
£8.36
missing 5 items
Sainsbury'syou pay £22.41 · 30% spare
£15.67
missing 7 items
Morrisonsyou pay £12.54 · 34% spare
£8.33
missing 9 items
Tescoyou pay £25.77 · 19% spare
£20.76
missing 9 items
Asdayou pay £9.10 · 37% spare
£5.71
missing 10 items
£0.86a serve
from £0.86 a serve at Aldi UK · 10 of 15 ingredients priced
About £5.18 of ingredients used for 6 serves.
£27.52 across 4 shops · 14 of 15 items priced · £0.35 more for bigger packs, 35% spare for later
£8.36
missing 5 items
you'll pay £16.60 · 50% of it spare
£15.67
missing 7 items
you'll pay £22.41 · 30% of it spare
£8.33
missing 9 items
you'll pay £12.54 · 34% of it spare
£20.76
missing 9 items
you'll pay £25.77 · 19% of it spare
£5.71
missing 10 items
you'll pay £9.10 · 37% of it spare
Buy at
Aldi UK£5.84
yellow onion
£0.32/1 ea
need 1 itemNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
bay leaf
£2.45/10g
need 1 itemReady, Set…cook! Bay Leaf 2g£0.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.45/10g£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cumin
£0.16/10g
need 1.3 gReady, Set…cook! Cumin 40g£0.65
Aldi UK£0.16/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
sweet paprika
£17.25/1kg
need 0.6 gReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
cayenne pepper
£0.18/10g
need 0.25 tspReady, Set…cook! Cayenne Pepper 36g£0.65
Aldi UK£0.18/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 1 itemEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£11.95

dried oregano
£79.16/1kg
need 1 gSainsbury's Oregano 12g£0.95real special
Sainsbury's£79.16/1kg£0.95·
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

chicken broth
£7.00/1L
need 1.08 L3 × Oxo Standard£3.50closest match
Sainsbury's£7.00/1L£3.50·
Tesco£10.86/1L£3.80·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh parsley
£16.67/1kg
need 30 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£5.73

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 120 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 0.5 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£4.00

canned cannellini beans
£1.00
need 1.27 kg4 × Napolina Cannellini Beans 400g
Morrisons£1.00·
Tesco£6.90/1 ea£6.90·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- celery stalks · 4 items