
Easy Baked Salmon Feta Pasta
Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼🍳 · original post
The viral one-dish salmon pasta: salmon, feta, garlic, tomatoes and spinach baked together, then tossed through ribbons of pasta. Easy clean-up.
Ingredients
- salmon fillets — skin removed, cut into pieces500 g
- feta — block200 g
- garlic bulb1 ea
- cherry tomatoes — 1 punnet250 g
- baby spinach — 3 cup90 g
- basil pesto — 2 tbsp40 g
- lemon — juiced0.5 ea
- sweet paprika — 1 tsp2.5 g
- onion powder — 1 tsp3 g
- garlic powder — 1 tsp3 g
- pappardelle — or your favourite pasta375 g
- olive oil — 1 tbsp20 ml
- parmesan — to serve30 g
Method
- Heat the oven to 180°C.
- To a baking dish add the salmon, the block of feta, the garlic bulb, the cherry tomatoes, the baby spinach and the pesto.
- Bake for 30 minutes.
- Meanwhile, cook your favourite pasta.
- Add the juice of half a lemon and a teaspoon each of sweet paprika, onion powder and garlic powder, season with salt and pepper, then squeeze out the garlic and mash everything together.
- Add the pasta, a splash of pasta water and a squirt of olive oil, and toss.
- Top with parmesan and enjoy.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Easy Baked Chickpea Feta Pasta
- 440 g Tinned chickpeas instead of salmon fillets
The chickpeas go in the dish at the start and bake the full 30 minutes with the feta; mash some of them in with the garlic.
Gluten-free
- 375 g Gluten-free fettuccine instead of pappardelle
Cook the gluten-free pasta a minute short of the packet time and toss it straight away, as it softens quickly in the sauce.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £18.93 · 47% spare
£10.08
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £16.00 · 55% spare
£7.14
missing 6 items
Morrisonsyou pay £25.15 · 25% spare
£18.95
missing 7 items
Tescoyou pay £26.17 · 37% spare
£16.47
missing 8 items
Asdayou pay £13.80 · 39% spare
£8.40
missing 9 items
£2.52a serve
from £2.52 a serve at Aldi UK · 9 of 13 ingredients priced
About £10.08 of ingredients used for 4 serves.
£25.98 across 4 shops · 12 of 13 items priced · £2.71 more for bigger packs, 46% spare for later
£10.08
missing 4 items
you'll pay £18.93 · 47% of it spare
£7.14
missing 6 items
you'll pay £16.00 · 55% of it spare
£18.95
missing 7 items
you'll pay £25.15 · 25% of it spare
£16.47
missing 8 items
you'll pay £26.17 · 37% of it spare
£8.40
missing 9 items
you'll pay £13.80 · 39% of it spare
Buy at
Aldi UK£10.10
feta
£8.45/1kg
need 200 gEmporium Greek Feta 0.2kg£1.69
Aldi UK£8.45/1kg£1.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
basil pesto
£4.68/1kg
need 40 gCucina Basil Pesto 0.19kg£0.89
Aldi UK£4.68/1kg£0.89·
Sainsbury's£13.16/1kg£2.50·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemon
£0.22/1 ea
need 0.5 itemsEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89closest match
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
Morrisons£2.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
sweet paprika
£17.25/1kg
need 2.5 gReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
onion powder
£3.25/1kg
need 3 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 20 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£8.66

salmon fillets
£9.21/1kg
need 500 g2 × Young's Salmon Fillet Dinner 380g£3.50closest match
Sainsbury's£9.21/1kg£3.50·
Aldi UK£14.27/1kg£6.85·
Asda£13.64/1kg£4.50·
Morrisons£4.00·
Tesco£29.35/1kg£6.75·
OcadoN/A

garlic bulb
£0.71/1 ea
need 1 itemSainsbury's Standard£0.71real special
Sainsbury's£0.71/1 ea£0.71·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

baby spinach
£3.65/1kg
need 90 gSainsbury's Young Spinach 260g£0.95closest matchreal special
Sainsbury's£3.65/1kg£0.95·
Morrisons£1.00·
Aldi UK£4.54/1kg£1.09·
Asda£6.11/1kg£1.10·
Tesco£9.60/1kg£1.20·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.62

cherry tomatoes
£2.48/1kg
need 250 gStandard£0.62
Tesco£2.48/1kg£0.62·
Aldi UK£2.70/1kg£0.89·
Sainsbury's£2.70/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Asda£3.23/1kg£0.97·
OcadoN/A

garlic powder
£22.22/1kg
need 3 gTesco Standard£1.00
Tesco£22.22/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£5.60

parmesan
£5.60
need 30 gBradburys Rough Cut Parmigiano Reggiano Parmesan 200g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£5.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- pappardelle · 375 g