
Easy 1-Pot Tomato Soup
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
An easy, creamy, balanced, and comforting tomato soup that’s nourishing, plant-based, and full of flavor. Just 1 pot required!
Ingredients
- olive oil — 2 tsp10 ml
- yellow onion — diced240 g
- garlic cloves — minced2 ea
- dried basil — 1 tsp1 g
- canned whole peeled tomatoes800 g
- tomato paste170 g
- canned diced tomatoes410 g
- vegetable broth240 ml
- canned light coconut milk400 ml
- sea salt — ¾ tsp4.5 g
- black pepper0.75 tsp
- maple syrup — 1 tbsp20 ml
Method
- Heat the olive oil in a large pot over medium heat. Add the onion and cook for ~4 minutes or until softened. Add the garlic and dried basil and cook for ~1 more minute or until fragrant.
- Add the tomatoes and their juices, tomato paste, diced tomatoes, broth, coconut milk, salt, pepper, and maple syrup. Cover and bring to a simmer and let cook for 15-20 minutes. The longer it simmers, the deeper the flavor.
- Turn off the heat and use an immersion blender to purée the soup (or if using a regular blender, let the soup cool first to avoid an explosion).
- Bring soup back to a simmer over medium heat until warmed. Taste and adjust seasonings as needed, adding more maple syrup to balance the acidity, coconut milk for creaminess, or salt for overall flavor. If you prefer a thicker soup, remove the lid and simmer uncovered, stirring occasionally, until desired consistency is reached.
- Divide between bowls. Option to garnish with vegan parmesan cheese, fresh basil, and croutons.
- Leftovers will keep covered in the refrigerator for 4-5 days or in the freezer for 1-2 months.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 240 ml Gluten-free vegetable broth instead of vegetable broth
Nothing changes in the cooking; garnish with fresh basil rather than croutons.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'sBest choiceyou pay £23.01 · 25% spare
£17.24
missing 2 items
Tescoyou pay £17.77 · 54% spare
£8.25
missing 3 items
Asdayou pay £16.47 · 37% spare
£10.31
missing 3 items
Aldi UKyou pay £17.60 · 61% spare
£6.82
missing 5 items
Morrisonsyou pay £11.35 · 50% spare
£5.72
missing 6 items
£3.34a serve
from £3.34 a serve at Sainsbury's · 10 of 12 ingredients priced
About £13.36 of ingredients used for 4 serves.
£24.87 across 4 shops · all 12 items priced · £3.17 more for bigger packs, 54% spare for later
£17.24
missing 2 items
you'll pay £23.01 · 25% of it spare
£8.25
missing 3 items
you'll pay £17.77 · 54% of it spare
£10.31
missing 3 items
you'll pay £16.47 · 37% of it spare
£6.82
missing 5 items
you'll pay £17.60 · 61% of it spare
£5.72
missing 6 items
you'll pay £11.35 · 50% of it spare
Buy at
Sainsbury's£6.82

garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsSainsbury's Garlic x4 4 pack£0.87
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

tomato paste
£8.95/1kg
need 170 gSainsbury's Standard£1.70closest match
Sainsbury's£8.95/1kg£1.70·
Morrisons£1.65·
Asda£9.38/1kg£1.22·
Tesco£20.77/1kg£2.70·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

vegetable broth
£7.00/1L
need 240 mlOxo Standard£3.50closest match
Sainsbury's£7.00/1L£3.50·
Tesco£10.86/1L£3.80·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

canned light coconut milk
£1.88/1L
need 400 mlSainsbury's Coconut Milk Light 400g£0.75
Sainsbury's£1.88/1L£0.75·
Tesco£1.88/1L£0.75·
Asda£2.45/1L£0.98·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£10.72
olive oil
£0.53/100ml
need 10 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
yellow onion
£0.69/1kg
need 240 gNature's Pick Brown Onions 1kg£0.69closest match
Aldi UK£0.69/1kg£0.69·
Tesco£0.95/1kg£0.11·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Asda£0.98/1kg£0.98·
OcadoN/A
dried basil
£0.50/10g
need 1 gReady, Set…cook! Basil 15g£0.75closest match
Aldi UK£0.50/10g£0.75·
Tesco£55.56/1kg£1.00·
Morrisons£2.00·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 20 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£6.90
canned whole peeled tomatoes
£3.88/1kg
need 800 g2 × Mutti Peeled Whole Plum Tomatoes 400g£1.55
Asda£3.88/1kg£1.55·
Sainsbury's£4.00/1kg£1.60·
Morrisons£1.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
OcadoN/A
sea salt
£4.00/1kg
need 4.5 gCOOK By ASDA Cook Sea Salt 200g£0.80closest match
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 0.75 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.43

canned diced tomatoes
£1.08/1kg
need 410 gGrower's Harvest Standard£0.43closest match
Tesco£1.08/1kg£0.43·
Sainsbury's£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£0.45·
Asda£1.18/1kg£0.47·
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
OcadoN/A