
Dutch Oven Lasagna
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
A one-pot lasagna: a sausage and beef ragù with broken noodles cooked right in the sauce, swirled with a creamy ricotta and parmesan layer and baked under mozzarella, provolone and basil.
Ingredients
- spicy Italian sausage450 g
- ground beef450 g
- yellow onion — chopped1 ea
- carrots — chopped130 g
- celery stalk — chopped1 ea
- dried Italian seasoning6 tsp
- red wine240 ml
- canned crushed tomatoes800 g
- whole milk ricotta490 g
- whole milk240 ml
- eggs — yolks only2 ea
- parmesan — grated100 g
- dried lasagne sheets450 g
- mozzarella cheese — grated225 g
- provolone cheese — grated115 g
- fresh basil — chopped15 g
Method
- In a Dutch oven set over medium heat, add the sausage, beef, onion, carrots, celery and Italian seasoning. Brown all over, about 10 minutes. Add the wine, deglazing the bottom of the pot. Add the tomatoes and 1 cup (240 ml) water. Season with salt, pepper and chilli flakes.
- Simmer for 10 minutes, until thickened slightly.
- Meanwhile, in a bowl, mix the ricotta, milk, egg yolks and parmesan. Preheat the oven to 375°F (190°C).
- Add 1/2 cup (120 ml) water to the sauce. Break the lasagne sheets into 2-3 pieces each and stir them in. Remove from the heat and stir in half the mozzarella. Gently swirl in the ricotta mixture without fully mixing it.
- Top with the remaining mozzarella, the provolone and basil leaves. Cover and bake for 30 minutes, until the noodles are soft. Remove the lid and bake for 15 minutes more. Let sit 10 minutes, then top with fresh basil and enjoy!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 450 g Vegetarian sausages instead of spicy Italian sausage
- 450 g Plant-based mince instead of ground beef
Brown the plant-based mince and crumbled vegetarian sausage with the vegetables for about 5 to 6 minutes instead of 10; the simmer and bake are unchanged.
Gluten-free
- 450 g Gluten-free Italian sausages instead of spicy Italian sausage
- 450 g Gluten-free lasagne sheets instead of dried lasagne sheets
Break and stir in the gluten-free lasagne sheets as written and check they are tender after the covered 30 minutes, giving them 5 more minutes covered if needed.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £21.18 · 39% spare
£13.01
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £21.29 · 49% spare
£10.81
missing 6 items
Morrisonsyou pay £18.95 · 22% spare
£14.73
missing 7 items
Tescoyou pay £25.11 · 31% spare
£17.30
missing 7 items
Asdayou pay £18.35 · 46% spare
£9.90
missing 8 items
£1.67a serve
from £1.67 a serve at Aldi UK · 14 of 16 ingredients priced
About £13.34 of ingredients used for 8 serves.
£25.32 across 4 shops · 15 of 16 items priced · £1.69 more for bigger packs, 33% spare for later
£13.01
missing 2 items
you'll pay £21.18 · 39% of it spare
£10.81
missing 6 items
you'll pay £21.29 · 49% of it spare
£14.73
missing 7 items
you'll pay £18.95 · 22% of it spare
£17.30
missing 7 items
you'll pay £25.11 · 31% of it spare
£9.90
missing 8 items
you'll pay £18.35 · 46% of it spare
Buy at
Aldi UK£16.66
spicy Italian sausage
£2.68/1kg
need 450 gRichmond 12 Richmond Thick Pork Sausages 0.62kg£1.65closest match
Aldi UK£2.68/1kg£1.65·
Asda£2.68/1kg£1.10·
Sainsbury's£3.66/1kg£1.50·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground beef
£3.99/1kg
need 450 gFelix Dry Beef 0.75kg£2.99
Aldi UK£3.99/1kg£2.99·
Morrisons£5.60·
Asda£11.39/1kg£7.97·
Tesco£12.00/1kg£4.80·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
yellow onion
£0.32/1 ea
need 1 itemNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
dried Italian seasoning
£0.08/10g
need 6 tspReady, Set…cook! All Purpose Seasoning 82g£0.65closest match
Aldi UK£0.08/10g£0.65·
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
red wine
£2.29/75 cl
need 240 mlGrove Manor 75 cl£2.29closest match
Aldi UK£2.29/75 cl£2.29·
Sainsbury's£11.67/1L£8.75·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
whole milk ricotta
£5.63/1kg
need 490 g2 × Cucina Spinach & Ricotta Tortelloni 0.3kg£1.69
Aldi UK£5.63/1kg£1.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
eggs
£0.17/1 ea
need 2 itemsMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Sainsbury's£0.30/1 ea£1.80·
Morrisons£1.80·
OcadoN/A
dried lasagne sheets
£1.50/1kg
need 450 gCucina Lasagne Sheets 0.5kg£0.75
Aldi UK£1.50/1kg£0.75·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
mozzarella cheese
£5.70/1kg
need 225 gEveryday Essentials Grated Mozzarella Cheese 0.5kg£2.85closest match
Aldi UK£5.70/1kg£2.85·
Sainsbury's£9.00/1kg£2.25·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
provolone cheese
£3.50/1kg
need 115 gEmporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Morrisons£1.60·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Tesco£13.89/1kg£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.85

carrots
£0.70/1kg
need 130 gSainsbury's Standard£0.35
Sainsbury's£0.70/1kg£0.35·
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Aldi UK£0.88/1kg£0.44·
Morrisons£0.45·
Asda£1.10/1kg£0.55·
OcadoN/A

fresh basil
£16.67/1kg
need 15 gSainsbury's Fresh Packed Basil 30g£0.50
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.70·
Aldi UK£0.50/10g£0.75·
Tesco£55.56/1kg£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£6.95

whole milk
£1.35
need 240 mlMorrisons Lactose Free Whole Milk 1Lclosest match
Morrisons£1.35·
Aldi UK£1.50/1L£0.85·
Tesco£1.50/1L£0.85·
Sainsbury's£1.50/1L£0.85·
Asda£1.34/1L£1.34·
OcadoN/A

parmesan
£5.60
need 100 gBradburys Rough Cut Parmigiano Reggiano Parmesan 200g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£5.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.86

canned crushed tomatoes
£1.08/1kg
need 800 g2 × Grower's Harvest Standard£0.43closest match
Tesco£1.08/1kg£0.43·
Sainsbury's£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£0.45·
Asda£1.18/1kg£0.47·
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
OcadoN/A
Not priced
- celery stalk · 1 item