
Dark Chocolate & Raspberry Chickpea Blondies
Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com
Chickpea blondies are having a moment so we've given our original recipe a glow-up. These are filled with juicy raspberries, toasted hazelnuts and drizzled with glossy dark chocolate. Perfect for a picnic or getting cosy with a cup of tea.
Ingredients
- canned chickpeas — drained and rinsed400 g
- ground almonds100 g
- coconut sugar100 g
- almond butter145 g
- maple syrup60 ml
- vanilla extract5 ml
- raspberries200 g
- hazelnuts — roughly chopped30 g
- dark chocolate — 70% cocoa, optional50 g
Method
- Preheat the oven to 180°C fan / 350°F. Line a small baking tray with baking parchment.
- Place the chickpeas, ground almonds, coconut sugar, almond butter, maple syrup, vanilla extract and a pinch of salt in a food processor; blitz until smooth.
- Add the hazelnuts to the food processor and pulse briefly until just combined.
- Tip the mixture onto the baking tray, smooth out into an even layer and scatter over the raspberries. Bake for 25–30 minutes, until cooked at the edges but still soft in the middle. Remove from the oven and set aside to cool in the tin.
- Gently melt the chocolate (if using) in the microwave on a low heat or in a bain marie; use a spoon to drizzle over the blondie. Set aside briefly to let the chocolate set before slicing into squares.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £10.75 · 65% spare
£3.76
missing 2 items
Morrisonsyou pay £14.10 · 63% spare
£5.21
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £12.95 · 24% spare
£9.81
missing 4 items
Tescoyou pay £12.82 · 28% spare
£9.25
missing 5 items
Asdayou pay £4.01 · 33% spare
£2.68
missing 7 items
£0.19a serve
from £0.19 a serve at Aldi UK · 7 of 9 ingredients priced
About £3.76 of ingredients used for 20 serves.
£16.20 across 3 shops · all 9 items priced · £0.43 more for bigger packs, 57% spare for later
£3.76
missing 2 items
you'll pay £10.75 · 65% of it spare
£5.21
missing 4 items
you'll pay £14.10 · 63% of it spare
£9.81
missing 4 items
you'll pay £12.95 · 24% of it spare
£9.25
missing 5 items
you'll pay £12.82 · 28% of it spare
£2.68
missing 7 items
you'll pay £4.01 · 33% of it spare
Buy at
Aldi UK£9.86
canned chickpeas
£0.41
need 400 gFour Seasons 0.27kg drained 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi UK£0.41·
Tesco£11.46/1kg£5.73·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground almonds
£7.93/1kg
need 100 gThe Pantry Ground Almonds 0.15kg£1.19closest match
Aldi UK£7.93/1kg£1.19·
Morrisons£2.55·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 60 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 5 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
raspberries
£5.69/1kg
need 200 gFour Seasons Frozen Raspberries 0.35kg£1.99closest match
Aldi UK£5.69/1kg£1.99·
Sainsbury's£11.00/1kg£2.75·
Tesco£10.00/1kg£3.00·
Asda£12.48/1kg£3.12·
Morrisons£3.35·
OcadoN/A
hazelnuts
£5.96/1kg
need 30 gHarvest Morn Choco Hazelnut Flavour Filled Soft Bakes 5 Pack 0.25kg£1.49
Aldi UK£5.96/1kg£1.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£4.09

coconut sugar
£1.09/1kg
need 100 gKg£1.09
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A

almond butter
£17.65/1kg
need 145 gMeridian Standard£3.00
Tesco£17.65/1kg£3.00·
Sainsbury's£19.41/1kg£3.30·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.25

dark chocolate
£2.25
need 50 gBorder Biscuits Standard
Morrisons£2.25·
Sainsbury's£15.00/1kg£2.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A