
Cubed Radish Kimchi (Kkakdugi)
Recipe from Maangchi · original post · full recipe on maangchi.com
Spicy, salty and incredibly crunchy kimchi made from cubed Korean radish, ready to eat in about an hour and even better once it ferments. Great with Korean soups, rice and even spaghetti.
Ingredients
- Korean radish1.8 kg
- kosher salt20 g
- sugar25 g
- fish sauce60 ml
- gochugaru65 g
- green onions — chopped4 ea
- garlic cloves — minced6 ea
- minced ginger1 tsp
Method
- Peel the radish, rinse in cold water and pat dry. Cut it into 2 to 2.5 cm cubes and put them into a large bowl.
- Add the kosher salt and sugar and mix well (add 1 or more extra tablespoons of sugar if you like your kkakdugi sweeter). Set aside for 30 minutes.
- Drain the juice from the radish into a small bowl. Add the minced garlic, minced ginger, green onions, fish sauce, gochugaru and 80 ml of the juice from the radish. Use about 25 g gochugaru for a mild version; for a vegetarian version, replace the fish sauce with soy sauce.
- Mix well until the seasonings coat the radish cubes evenly and the radish looks juicy.
- Put the kkakdugi into a glass jar and press down on the top to remove any air from between the radish cubes.
- You can eat it right away and then store it in the refrigerator, or let it ferment outside the refrigerator for a few days. When it starts fermenting, little bubbles may appear on top and it will smell strong and sour. Then put it in the refrigerator.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 50 ml Tamari instead of fish sauce
Stir the tamari into the seasoning paste where the fish sauce went; salting, mixing and fermenting are unchanged.
Vegan
- 50 ml Tamari instead of fish sauce
Stir the tamari into the seasoning paste where the fish sauce went; salting, mixing and fermenting are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £9.10 · 28% spare
£6.58
missing 2 items
TescoBest choiceyou pay £6.16 · 63% spare
£2.28
missing 3 items
Asdayou pay £6.73 · 47% spare
£3.58
missing 3 items · £1.30 more
Sainsbury'syou pay £9.08 · 13% spare
£7.94
missing 4 items
Morrisonsyou pay £4.38 · 32% spare
£2.96
missing 5 items
£0.42a serve
from £0.42 a serve at Aldi UK · 6 of 8 ingredients priced
About £6.78 of ingredients used for 16 serves.
£11.41 across 4 shops · 7 of 8 items priced · £0.54 more for bigger packs, 26% spare for later
£6.58
missing 2 items
you'll pay £9.10 · 28% of it spare
£2.28
missing 3 items
you'll pay £6.16 · 63% of it spare
£3.58
missing 3 items · £1.30 more
you'll pay £6.73 · 47% of it spare
£7.94
missing 4 items
you'll pay £9.08 · 13% of it spare
£2.96
missing 5 items
you'll pay £4.38 · 32% of it spare
Buy at
Aldi UK£6.87
Korean radish
£2.33/1kg
need 1.8 kg8 × Nature's Pick British Radish 0.24kg£0.56
Aldi UK£2.33/1kg£0.56·
Sainsbury's£3.55/1kg£0.71·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
kosher salt
£0.01/10g
need 20 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 6 items2 × Nature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.84

sugar
£1.09/1kg
need 25 gKg£1.09
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A

fish sauce
£3.00/1L
need 60 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.20

minced ginger
£1.97/1kg
need 1 tspSainsbury's Standard£0.59closest match
Sainsbury's£1.97/1kg£0.59·
Aldi UK£7.92/1kg£0.99·
Tesco£3.75/1kg£1.50·
Morrisons£1.50·
Asda£3.70/1kg£1.85·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.50

green onions
£1.25
need 4 items2 × Morrisons The Best 2 perpack
Morrisons£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- gochugaru · 65 g