
Crockpot Creamy French Onion Chicken and Orzo
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Slow-cooked chicken with buttery onions, mushrooms, thyme and sage, broiled under melty Gruyère and served over creamy parmesan orzo.
Ingredients
- yellow onions — thinly sliced4 ea
- salted butter85 g
- boneless chicken breasts680 g
- fresh thyme leaves5 g
- fresh sage — chopped4 g
- garlic cloves — chopped3 ea
- dry white wine240 ml
- chicken broth240 ml
- mushrooms — sliced140 g
- orzo340 g
- heavy cream120 ml
- parmesan — grated50 g
- Gruyère cheese — shredded115 g
Method
- In the bowl of your slow cooker, layer the onions, 3 tablespoons (42 g) of the butter, then the chicken. Sprinkle the chicken with the thyme, sage and garlic and season with salt and pepper. Pour over the wine and broth and add the mushrooms. Cover and cook on low for 3-4 hours or on high for 1-2 hours.
- Preheat the grill (broiler) to high. Remove the chicken and most of the onions from the slow cooker and place on a baking sheet.
- Turn the slow cooker to high. Stir in the orzo and 1 cup (240 ml) water. Cover and cook 20-30 minutes, until the orzo is al dente, adding more water if needed. Stir in the cream and parmesan.
- Arrange the remaining 3 tablespoons (42 g) butter over the onions on the baking sheet and top with the Gruyère. Grill 3-5 minutes, until the cheese is melty.
- Serve the chicken and onions over the orzo.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 340 g Gluten-free orzo instead of orzo
Gluten-free orzo turns soft in the slow cooker, so boil it on the stove to al dente, drain and stir it into the slow cooker with the cream and parmesan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'sBest choiceyou pay £36.02 · 46% spare
£19.28
missing 1 item
Morrisonsyou pay £15.00 · 31% spare
£10.34
missing 5 items
Aldi UKyou pay £9.48 · 51% spare
£4.67
missing 6 items
Tescoyou pay £12.87 · 37% spare
£8.09
missing 7 items
Asdayou pay £7.91 · 51% spare
£3.88
missing 8 items
£3.21a serve
from £3.21 a serve at Sainsbury's · 12 of 13 ingredients priced
About £19.28 of ingredients used for 6 serves.
£33.90 across 3 shops · all 13 items priced · £1.01 more for bigger packs, 37% spare for later
£19.28
missing 1 item
you'll pay £36.02 · 46% of it spare
£10.34
missing 5 items
you'll pay £15.00 · 31% of it spare
£4.67
missing 6 items
you'll pay £9.48 · 51% of it spare
£8.09
missing 7 items
you'll pay £12.87 · 37% of it spare
£3.88
missing 8 items
you'll pay £7.91 · 51% of it spare
Buy at
Sainsbury's£21.32

yellow onions
£3.00/1kg
need 4 itemsSainsbury's Diced Onions, Inspired to Cook 200g£0.60closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A

boneless chicken breasts
£14.06/1kg
need 680 g2 × Sainsbury's Standard£6.75
Sainsbury's£14.06/1kg£6.75·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh thyme leaves
£10.00/1kg
need 5 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh sage
£30.00/1kg
need 4 gSainsbury's Fresh Packed Sage 20g£0.60
Sainsbury's£30.00/1kg£0.60·
Morrisons£0.70·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

garlic cloves
£0.22/1 ea
need 3 itemsSainsbury's Garlic x4 4 pack£0.87
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

chicken broth
£7.00/1L
need 240 mlOxo Standard£3.50closest match
Sainsbury's£7.00/1L£3.50·
Tesco£10.86/1L£3.80·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

orzo
£2.00/1kg
need 340 gNapolina Standard£1.00
Sainsbury's£2.00/1kg£1.00·
Morrisons£1.00·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£9.80

salted butter
£1.85
need 85 gMorrisons British Salted Butter 250gclosest match
Morrisons£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Tesco£12.50/1kg£2.50·
OcadoN/A

mushrooms
£1.50
need 140 gMorrisons British Closed Cup Mushrooms 465gclosest match
Morrisons£1.50·
Asda£3.36/1kg£0.84·
Aldi UK£3.96/1kg£0.99·
Sainsbury's£4.00/1kg£1.00·
Tesco£6.00/1kg£1.20·
OcadoN/A

heavy cream
£0.85
need 120 mlMorrisons British Soured Cream 300mlclosest match
Morrisons£0.85·
Aldi UK£0.36/100ml£1.09·
Sainsbury's£5.80/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

parmesan
£5.60
need 50 gBradburys Rough Cut Parmigiano Reggiano Parmesan 200g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£5.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£2.78
dry white wine
£2.29/75 cl
need 240 mlGrove Manor 75 cl£2.29closest match
Aldi UK£2.29/75 cl£2.29·
Sainsbury's£11.67/1L£8.75·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Gruyère cheese
£3.50/1kg
need 115 gEmporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Morrisons£1.60·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Tesco£13.89/1kg£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A