Crispy Chilli Meatball Noodles

Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com

Juicy beef meatballs and chewy knife-cut noodles tossed through a punchy crispy chilli tomato sauce. An easy, comforting dinner ready in 30 minutes.

Serves 2 30 min
beefspicy
More from @marionskitchen

Ingredients

  • dried breadcrumbs50 g
  • milk60 ml
  • egg1 ea
  • paprika — 1 tsp2.5 g
  • onion powder1 tsp
  • salt — 1 tsp6 g
  • beef mince500 g
  • dried knife-cut noodles150 g
  • crispy chilli oil — 3 tbsp60 ml
  • canned crushed tomatoes240 g
  • flat-leaf parsley — finely chopped to serve1 bunch

Method

  1. In a large bowl, combine the breadcrumbs, milk, egg, paprika and onion powder. Set aside for 2 minutes to allow the breadcrumbs to absorb the liquid. Add the beef mince and salt and gently mix until just combined. Roll the mixture into bite-sized meatballs.
  2. Arrange the meatballs in a cold non-stick frying pan without adding any oil. Place the pan over medium-low heat and cook gently to render the fat. Increase the heat to medium, then turn the meatballs until browned all over and cooked through. Transfer to a plate and set aside.
  3. Meanwhile, bring a large saucepan of water to the boil. Cook the knife-cut noodles according to the packet instructions until tender. Drain well and set aside.
  4. Add the crispy chilli oil to the same frying pan, followed by the crushed tomatoes. Simmer over medium heat for 2-3 minutes, scraping up any caramelised bits from the base of the pan.
  5. Return the meatballs to the pan, then add the drained noodles. Toss gently over low heat for 1-2 minutes, or until everything is hot and evenly coated in the crispy chilli tomato sauce. Divide among serving bowls and finish with chopped parsley.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegetarian

    Crispy Chilli Plant-Based Meatball Noodles

    • 500 g Plant-based mince instead of beef mince

    Plant-based mince has little fat to render, so add a splash of oil to the pan and brown the meatballs for 6 to 8 minutes.

  • Vegan

    Crispy Chilli Plant-Based Meatball Noodles

    • 60 ml Oat milk instead of milk
    • Leave out the egg
    • 500 g Plant-based mince instead of beef mince

    Leave out the egg and chill the meatballs for 10 minutes so they hold; brown in a little oil for 6 to 8 minutes.

  • Gluten-free

    • 50 g Gluten-free breadcrumbs instead of dried breadcrumbs
    • 150 g Wide rice noodles instead of dried knife-cut noodles

    Cook the rice noodles per the packet and toss them gently, as they are more delicate than knife-cut noodles.

  • Dairy-free

    • 60 ml Oat milk instead of milk

    Nothing changes in the cooking.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Has every item
  • Aldi UK

    you pay £11.26 · 43% spare

    £6.39

    no items missing

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Sainsbury'sBest choice

    you pay £10.49 · 55% spare

    £4.68

    missing 3 items

  • Tesco

    you pay £17.88 · 59% spare

    £7.28

    missing 3 items · £2.60 more

  • Morrisons

    you pay £11.20 · 52% spare

    £5.39

    missing 4 items

  • Asda

    you pay £10.07 · 56% spare

    £4.43

    missing 5 items

£3.08a serve

£3.08 a serve, cheapest at Aldi UK

About £6.15 of ingredients used for 2 serves.

£10.02 across 3 shops · all 11 items priced

Aldi UK

£6.39

no items missing

you'll pay £11.26 · 43% of it spare

Sainsbury'sBest choice

£4.68

missing 3 items

you'll pay £10.49 · 55% of it spare

Tesco

£7.28

missing 3 items · £2.60 more

you'll pay £17.88 · 59% of it spare

Morrisons

£5.39

missing 4 items

you'll pay £11.20 · 52% of it spare

Asda

£4.43

missing 5 items

you'll pay £10.07 · 56% of it spare

Buy at Aldi UK£8.90

dried breadcrumbs

£0.28/100g

need 50 gQuixo Golden Breadcrumbs 175g£0.49

Aldi UKAldi UK£0.28/100g£0.49·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

paprika

£17.25/1kg

need 2.5 gReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match

Aldi UKAldi UK£17.25/1kg£0.69·Sainsbury'sSainsbury's£21.59/1kg£0.95·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

onion powder

£9.89/1kg

need 1 tspReady, Set…cook! Garam Malasa Powder 0.09kg£0.89

Aldi UKAldi UK£9.89/1kg£0.89·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

salt

£0.01/10g

need 6 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match

Aldi UKAldi UK£0.01/10g£0.65·AsdaAsda£4.00/1kg£0.80·TescoTesco£19.13/1kg£2.20·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£0.69

dried knife-cut noodles

£2.75/1kg

need 150 gSun Hee Standard£0.55closest match

Sainsbury'sSainsbury's£2.75/1kg£0.55·Aldi UKAldi UK£2.83/1kg£0.85·TescoTesco£3.80/1kg£0.95·MorrisonsMorrisons£0.95·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

flat-leaf parsley

£12.50/1kg

need 1 bunchSainsbury's Standard£1.25closest match

Sainsbury'sSainsbury's£12.50/1kg£1.25·Aldi UKAldi UK£0.81/10g£0.65·TescoTesco£90.91/1kg£1.00·MorrisonsMorrisons£1.39·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£0.43