
Crispy, Chewy Chocolate Chip Cookies
Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com
Quick, one-bowl, hand-whisked cookies fragrant with vanilla and brown sugar and studded with chocolate — crisp at the edges, chewy in the middle. Makes 32 cookies.
Ingredients
- unsalted butter — melted170 g
- brown sugar190 g
- granulated sugar100 g
- vanilla extract15 ml
- kosher salt — 1 tsp6 g
- large eggs — 1 whole and 1 yolk only2 ea
- baking soda — ½ tsp2.3 g
- all-purpose flour265 g
- semisweet chocolate chips340 g
Method
- Heat the oven to 375°F (190°C). Line a large baking sheet with parchment paper.
- Place the melted butter in a large bowl and add both sugars, the vanilla and salt. Whisk to combine. Add the egg and the yolk and mix. Add the baking soda and whisk it in thoroughly — several extra times around the bowl even after it seems to have disappeared. Switch to a spoon or flexible spatula and mix in the flour, then the chocolate chips.
- Bake right away, or cover and chill the dough for 1 to 2 days (take it out 30 to 60 minutes before scooping).
- Scoop 1.5-tablespoon balls onto the prepared sheet with room to spread. Bake for 9 to 12 minutes, until the edges are deep golden brown but the centres still look underbaked; they'll set as they cool.
- Optional: drop the tray of warm cookies onto the counter from a few centimetres up once or twice as they come out of the oven for a rippled top.
- Rest the tray on a trivet for 1 minute, then move the cookies to a cooling rack. Repeat with the remaining dough. Cooled cookies keep in an airtight container for 5 days.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 170 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 340 g Dairy-free chocolate chips instead of semisweet chocolate chips
Melt the dairy-free butter as written; bake for the same 9 to 12 minutes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £7.38 · 70% spare
£2.19
missing 2 items
Asdayou pay £10.69 · 67% spare
£3.48
missing 3 items
Tescoyou pay £9.84 · 61% spare
£3.82
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £9.10 · 54% spare
£4.17
missing 3 items
Morrisonsyou pay £8.83 · 68% spare
£2.81
missing 5 items
£0.07a serve
from £0.07 a serve at Aldi UK · 7 of 9 ingredients priced
About £2.19 of ingredients used for 32 serves.
£10.98 across 2 shops · all 9 items priced · £0.94 more for bigger packs, 68% spare for later
£2.19
missing 2 items
you'll pay £7.38 · 70% of it spare
£3.48
missing 3 items
you'll pay £10.69 · 67% of it spare
£3.82
missing 3 items
you'll pay £9.84 · 61% of it spare
£4.17
missing 3 items
you'll pay £9.10 · 54% of it spare
£2.81
missing 5 items
you'll pay £8.83 · 68% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.38
unsalted butter
£7.40/1kg
need 170 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
granulated sugar
£1.09/1kg
need 100 gThe Pantry Granulated Sugar 1kg£1.09closest match
Aldi UK£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Tesco£2.00/1kg£1.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 15 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
kosher salt
£0.01/10g
need 6 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
baking soda
£3.25/1kg
need 2.3 gThe Pantry Bicarbonate Of Soda 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
all-purpose flour
£0.47/1kg
need 265 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
semisweet chocolate chips
£1.10/1kg
need 340 gFour Seasons Straight Cut Chips 1.5kg£1.65
Aldi UK£1.10/1kg£1.65·
Tesco£3.98/1kg£1.99·
Morrisons£2.00·
Sainsbury's£3.00/1kg£2.25·
Asda£1.79/1kg£3.75·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.60
brown sugar
£3.00/1kg
need 190 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
large eggs
£0.35/1 ea
need 2 itemsAsda Free Range 6 Large Eggs 6 pk£2.10
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Aldi UK£0.28/1 ea£1.69·
Sainsbury's£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.48/1 ea£2.90·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A