Crispy Cabbage and Cauliflower Salad

Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com

A roasted, toasty salad of crispy cabbage and charred cauliflower tossed in a sharp lemon-tahini dressing — crackly and tender in every bite. Serve with harissa on the side.

Serves 2 30 min
vegangluten-freedairy-freesalad
More from @smittenkitchen

Ingredients

  • savoy cabbage225 g
  • cauliflower225 g
  • olive oil — divided60 ml
  • kosher salt — ½ tsp3 g
  • garlic clove — minced1 ea
  • lemon juice30 ml
  • tahini30 g
  • harissa — to taste15 g

Method

  1. Heat the oven to 450°F (230°C). Cut the cabbage into 1 cm ribbons, then cut the ribbons into 2.5 to 5 cm segments. Cut the cauliflower into 1 to 2.5 cm chunks (quite small). On a large baking sheet, toss with 2 to 3 tablespoons olive oil until lightly coated and sprinkle with the salt and black pepper or red pepper flakes.
  2. Roast for 10 minutes, then toss everything so it colours evenly. Return to the oven for 5 minutes, toss again, and give it 5 final minutes if needed. Don't be afraid of serious char.
  3. Meanwhile, make the dressing in a large bowl: whisk the garlic, lemon juice, tahini and 1 tablespoon olive oil together, then whisk in water 1 tablespoon at a time (rarely more than 2) until it's a thick dressing. Season well with salt and pepper. Add harissa to the dressing for heat, or serve it in a dollop on the side.
  4. As soon as the vegetables are crispy and charred, add them to the bowl with the dressing, toss to coat and eat right away.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UKBest choice

    you pay £8.97 · 69% spare

    £2.74

    missing 2 items

  • Tesco

    you pay £8.78 · 66% spare

    £3.02

    missing 3 items

  • Asda

    you pay £6.47 · 69% spare

    £2.03

    missing 4 items

  • Sainsbury's

    you pay £9.50 · 54% spare

    £4.35

    missing 4 items

  • Morrisons

    you pay £4.60 · 52% spare

    £2.21

    missing 6 items

£1.37a serve

from £1.37 a serve at Aldi UK · 6 of 8 ingredients priced

About £2.74 of ingredients used for 2 serves.

£11.49 across 4 shops · 7 of 8 items priced · £3.59 more for bigger packs, 74% spare for later

Aldi UKBest choice

£2.74

missing 2 items

you'll pay £8.97 · 69% of it spare

Tesco

£3.02

missing 3 items

you'll pay £8.78 · 66% of it spare

Asda

£2.03

missing 4 items

you'll pay £6.47 · 69% of it spare

Sainsbury's

£4.35

missing 4 items

you'll pay £9.50 · 54% of it spare

Morrisons

£2.21

missing 6 items

you'll pay £4.60 · 52% of it spare

Buy at Aldi UK£7.02

kosher salt

£0.01/10g

need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match

Aldi UKAldi UK£0.01/10g£0.65·AsdaAsda£4.00/1kg£0.80·TescoTesco£19.13/1kg£2.20·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

lemon juice

£0.28/100ml

need 30 mlThe Pantry Lemon Juice 250ml£0.69

Aldi UKAldi UK£0.28/100ml£0.69·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Asda£0.97

cauliflower

£0.97/1 ea

need 225 gAsda Light & Nutty Cauliflower 1 each£0.97real special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by the item)

AsdaAsda£0.97/1 ea£0.97·Aldi UKAldi UK£1.18/1 ea£1.18·TescoTesco£1.18/1 ea£1.18·MorrisonsMorrisons£1.50·Sainsbury'sSainsbury's£10.75/1kg£2.15·OcadoOcadoN/A

Buy at Sainsbury's£1.70

harissa

£47.22/1kg

need 15 gBart Standard£1.70real special

Sainsbury'sSainsbury's£47.22/1kg£1.70·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£1.80

savoy cabbage

£2.40/1kg

need 225 gTesco Shredded Savoy Cabbage 750G£1.80closest match

TescoTesco£2.40/1kg£1.80·Aldi UKAldi UK£0.77/1 ea£0.77·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Not priced

  • tahini · 30 g