
Crispy Black Bean Tacos with Cilantro Lime Sauce
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
These vegetarian tacos have a deliciously satisfying black bean filling with fresh salsa and seasonings all tucked into a golden crispy tortilla and served alongside a cool and creamy cilantro lime sauce. YUM!
Ingredients
- canned black beans — rinsed and drained400 g
- salsa65 g
- taco seasoning8 g
- small flour tortillas8 ea
- olive oil — for frying60 ml
- avocado oil60 ml
- green onions — chopped4 ea
- cilantro leaves15 g
- garlic cloves2 ea
- salt — ½ tsp3 g
- limes — juiced2 ea
- sour cream120 g
Method
- Make the cilantro lime sauce: blend the avocado oil, 60 ml (1/4 cup) water, green onions, cilantro, garlic, salt, lime juice and sour cream until smooth-ish. Set aside.
- In a food processor or chopper, blend the beans, salsa and taco seasoning. Transfer to a skillet with a drizzle of oil and cook for about 5 minutes to soften the flavours.
- Spread a few tablespoons of the black bean filling onto a flour tortilla and fold in half. Repeat until the filling is used up (about 6-8 tacos).
- Heat some oil (or butter) in a skillet over medium heat and fry the tacos until crispy and golden brown. Dip in the cilantro lime sauce.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 120 g Dairy-free sour cream instead of sour cream
Gluten-free
- 8 ea Corn tortillas instead of small flour tortillas
Warm the corn tortillas before filling so they fold without cracking, and fry a minute longer per side to crisp.
Dairy-free
- 120 g Dairy-free sour cream instead of sour cream
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £8.96 · 80% spare
£1.78
missing 6 items
Asdayou pay £11.28 · 63% spare
£4.14
missing 6 items · £2.36 more
Tescoyou pay £28.31 · 53% spare
£13.43
missing 6 items · £11.65 more
Morrisonsyou pay £10.85 · 51% spare
£5.33
missing 7 items
Sainsbury'syou pay £8.87 · 75% spare
£2.21
missing 8 items
£0.45a serve
from £0.45 a serve at Aldi UK · 6 of 12 ingredients priced
About £1.78 of ingredients used for 4 serves.
£18.56 across 4 shops · 11 of 12 items priced · £2.56 more for bigger packs, 60% spare for later
£1.78
missing 6 items
you'll pay £8.96 · 80% of it spare
£4.14
missing 6 items · £2.36 more
you'll pay £11.28 · 63% of it spare
£13.43
missing 6 items · £11.65 more
you'll pay £28.31 · 53% of it spare
£5.33
missing 7 items
you'll pay £10.85 · 51% of it spare
£2.21
missing 8 items
you'll pay £8.87 · 75% of it spare
Buy at
Aldi UK£8.96
canned black beans
£1.13/1kg
need 400 gFour Seasons Tinned Black Beans 0.4kg£0.45closest match
Aldi UK£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£0.50·
Tesco£7.40/1kg£7.40·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
taco seasoning
£15.71/1kg
need 8 gBramwells Peri Peri Seasoning 0.04kg£0.55
Aldi UK£15.71/1kg£0.55·
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 60 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
limes
£0.23/1 pack
need 2 itemsNature's Pick Limes 5 pack£1.15closest match
Aldi UK£0.23/1 pack£1.15·
Asda£0.24/1 ea£1.18·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£3.75

green onions
£1.25
need 4 items2 × Morrisons The Best 2 perpack
Morrisons£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

sour cream
£1.25
need 120 gPiatnica Sour Cream 18% Fat 200g
Morrisons£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£4.60
small flour tortillas
£0.18/1 ea
need 8 itemsAsda 8 Soft Flour Tortillas Classico 320g 8 pack£1.45
Asda£0.18/1 ea£1.45·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
avocado oil
£12.60/1L
need 60 mlCOOK By ASDA Avocado Oil 250ml£3.15closest match
Asda£12.60/1L£3.15·
Morrisons£3.50·
Sainsbury's£15.00/1L£3.75·
Tesco£29.00/1L£7.25·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.25

cilantro leaves
£10.00/1kg
need 15 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- salsa · 65 g