
Creamy Roasted Garlic Butternut Squash Pasta
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Pasta in a silky sauce of roasted butternut squash, garlic and ricotta finished with sage brown butter, gouda and parmesan, topped with crispy prosciutto.
Ingredients
- extra virgin olive oil15 ml
- butternut squash — cubed280 g
- garlic cloves8 ea
- fresh thyme leaves5 g
- fresh rosemary — chopped4 g
- prosciutto100 g
- ricotta125 g
- dried pasta450 g
- salted butter28 g
- fresh sage — chopped2 g
- gouda cheese — shredded55 g
- parmesan — grated35 g
Method
- Preheat the oven to 400°F (200°C).
- On a baking sheet, toss together the olive oil, butternut squash, garlic, thyme, half the rosemary and a pinch each of chilli flakes, salt and pepper. Arrange the prosciutto around the squash. Bake 20 minutes, check the prosciutto, then bake another 10-15 minutes, until the squash is tender.
- Add the butternut squash, garlic and ricotta to a food processor and puree until smooth. Season with salt and pepper.
- Bring a large pot of salted water to a boil and cook the pasta according to the package directions until al dente. Reserve 1 cup (240 ml) of the pasta cooking water, then drain.
- In a large skillet, melt together the butter, sage and remaining rosemary. Cook until the butter is browning, then add the butternut puree and 1/2 cup (120 ml) pasta water, stirring until combined. Melt in the gouda and parmesan.
- Add the pasta to the sauce and toss to combine, thinning with a little more pasta water if needed.
- Divide between plates and top with extra parmesan and the crispy prosciutto.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- Leave out the prosciutto
Skip the prosciutto on the baking sheet and roast the squash for the same 30 to 35 minutes; crisp a few extra sage leaves in the butter for crunch on top.
Vegetarian
- Leave out the prosciutto
Skip the prosciutto on the baking sheet and roast the squash for the same 30 to 35 minutes; crisp a few extra sage leaves in the butter for crunch on top.
Gluten-free
- 450 g Gluten-free pasta instead of dried pasta
Cook the gluten-free pasta to its packet time and reserve the water as written; its water is less starchy, so add it to the sauce a little at a time.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'sBest choiceyou pay £10.69 · 63% spare
£3.93
missing 4 items
Aldi UKyou pay £16.63 · 67% spare
£5.57
missing 4 items · £1.64 more
Morrisonsyou pay £14.44 · 42% spare
£8.34
missing 5 items
Tescoyou pay £7.74 · 63% spare
£2.83
missing 8 items
Asdayou pay £9.37 · 59% spare
£3.80
missing 8 items
£0.66a serve
from £0.66 a serve at Sainsbury's · 8 of 12 ingredients priced
About £3.93 of ingredients used for 6 serves.
£20.75 across 4 shops · 11 of 12 items priced · £0.46 more for bigger packs, 50% spare for later
£3.93
missing 4 items
you'll pay £10.69 · 63% of it spare
£5.57
missing 4 items · £1.64 more
you'll pay £16.63 · 67% of it spare
£8.34
missing 5 items
you'll pay £14.44 · 42% of it spare
£2.83
missing 8 items
you'll pay £7.74 · 63% of it spare
£3.80
missing 8 items
you'll pay £9.37 · 59% of it spare
Buy at
Sainsbury's£2.95

fresh thyme leaves
£10.00/1kg
need 5 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh rosemary
£25.00/1kg
need 4 gSainsbury's Fresh Packed Rosemary 20g£0.50
Sainsbury's£25.00/1kg£0.50·
Aldi UK£0.30/10g£0.59·
Morrisons£0.70·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

dried pasta
£1.20/1kg
need 450 gSainsbury's Fusilli Pasta 500g£0.60
Sainsbury's£1.20/1kg£0.60·
Aldi UK£1.38/1kg£0.69·
Morrisons£0.69·
Tesco£1.50/1kg£0.75·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fresh sage
£30.00/1kg
need 2 gSainsbury's Fresh Packed Sage 20g£0.60
Sainsbury's£30.00/1kg£0.60·
Morrisons£0.70·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£8.27
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 8 items2 × Nature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ricotta
£5.63/1kg
need 125 gCucina Spinach & Ricotta Tortelloni 0.3kg£1.69
Aldi UK£5.63/1kg£1.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salted butter
£7.40/1kg
need 28 gCowbelle British Salted Butter 250g 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
gouda cheese
£16.61/1kg
need 55 gSpecially Selected Extra Mature Gouda Holland P.G.I Cheese 0.18kg£2.99
Aldi UK£16.61/1kg£2.99·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.93

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 15 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
butternut squash
£1.00/1kg
need 280 gAsda Standard£1.20closest match
Asda£1.00/1kg£1.20·
Aldi UK£1.09/1 ea£1.09·
Sainsbury's£3.75/1kg£1.50·
Morrisons£1.50·
TescoN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£5.60

parmesan
£5.60
need 35 gBradburys Rough Cut Parmigiano Reggiano Parmesan 200g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£5.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- prosciutto · 100 g