
Creamy Chilli Chicken
Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com
Creamy Chilli Chicken is a comforting, medium-spiced fakeaway with tender chicken, cannellini beans in a deliciously creamy sauce.
Ingredients
- skinless chicken breast500 g
- onion — peeled and diced1 ea
- green pepper — deseeded and diced1 ea
- garlic cloves — peeled and crushed4 ea
- green chillies — deseeded and chopped2 ea
- ground cumin — 1 tsp2.5 g
- smoked paprika — 1 tsp2.5 g
- dried oregano — 1 tsp1 g
- chicken stock cube — made up with 800 ml water1 ea
- sweetcorn150 g
- canned cannellini beans — drained800 g
- reduced-fat cream cheese165 g
- lime — juiced1 ea
- fresh coriander — chopped1 bunch
- sliced jalapeños50 g
Method
- Set a heavy-bottomed saucepan on a high heat and spray with low-calorie cooking spray. Add the chicken breasts and seal for 2 minutes on both sides. Remove from the pan and set to one side.
- Spray the pan again and lower the heat to medium. Add the onion, peppers, chilli, and garlic, and sauté for about 5 minutes. Stir in the cumin, paprika, and oregano. Return the chicken breasts to the pan and add the sweetcorn.
- Add the stock and bring to a boil. Reduce the heat to a simmer and cook for 30 minutes, or until the chicken is cooked through.
- Remove the chicken from the pan and shred using 2 forks.
- Stir in the cream cheese until melted, then add the cannellini beans. Simmer for 5 minutes to heat the beans thoroughly. To thicken the sauce slightly, use the back of a spoon to lightly crush some of the beans.
- Squeeze in the lime juice and add the coriander.
- Serve into bowls and garnish with the sliced jalapeños.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Creamy Chilli Chickpeas
- 440 g Chickpeas instead of skinless chicken breast
- 1 ea Vegetable stock cube instead of chicken stock cube
Skip searing and shredding the chicken: add the chickpeas with the stock and simmer for 15 minutes instead of 30 before stirring in the cream cheese and beans.
Vegan
Creamy Chilli Chickpeas
- 440 g Chickpeas instead of skinless chicken breast
- 1 ea Vegetable stock cube instead of chicken stock cube
- 165 g Dairy-free cream cheese instead of reduced-fat cream cheese
Skip searing and shredding the chicken: add the chickpeas with the stock and simmer for 15 minutes instead of 30, then stir in the dairy-free cream cheese off a full boil so it melts smoothly.
Gluten-free
- 1 ea Gluten-free chicken stock cube instead of chicken stock cube
Nothing changes in the cooking.
Dairy-free
- 165 g Dairy-free cream cheese instead of reduced-fat cream cheese
Stir the dairy-free cream cheese in over a gentle simmer rather than a boil so it melts smoothly.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £14.34 · 48% spare
£7.41
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £9.36 · 30% spare
£6.55
missing 5 items
Morrisonsyou pay £9.61 · 31% spare
£6.62
missing 8 items
Tescoyou pay £13.62 · 21% spare
£10.71
missing 9 items
Asdayou pay £6.75 · 43% spare
£3.83
missing 11 items
£1.85a serve
from £1.85 a serve at Aldi UK · 11 of 15 ingredients priced
About £7.41 of ingredients used for 4 serves.
£18.90 across 4 shops · all 15 items priced · £1.35 more for bigger packs, 46% spare for later
£7.41
missing 4 items
you'll pay £14.34 · 48% of it spare
£6.55
missing 5 items
you'll pay £9.36 · 30% of it spare
£6.62
missing 8 items
you'll pay £9.61 · 31% of it spare
£10.71
missing 9 items
you'll pay £13.62 · 21% of it spare
£3.83
missing 11 items
you'll pay £6.75 · 43% of it spare
Buy at
Aldi UK£13.15
skinless chicken breast
£7.48/1kg
need 500 g2 × Ashfields Diced Chicken Breast 0.4kg£2.99
Aldi UK£7.48/1kg£2.99·
Asda£7.70/1kg£4.62·
Tesco£10.20/1kg£2.55·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
onion
£0.32/1 ea
need 1 itemNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 4 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cumin
£0.16/10g
need 2.5 gReady, Set…cook! Cumin 40g£0.65
Aldi UK£0.16/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
smoked paprika
£17.25/1kg
need 2.5 gReady, Set…cook! Smoked Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
sweetcorn
£1.49/1kg
need 150 gFour Seasons Sweetcorn 1kg£1.49closest match
Aldi UK£1.49/1kg£1.49·
Sainsbury's£5.71/1kg£0.80·
Tesco£1.49/1kg£1.35·
Morrisons£1.50·
AsdaN/A·
OcadoN/A
reduced-fat cream cheese
£3.50/1kg
need 165 g2 × Emporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Morrisons£1.69·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Tesco£13.89/1kg£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
lime
£0.23/1 pack
need 1 itemNature's Pick Limes 5 pack£1.15closest match
Aldi UK£0.23/1 pack£1.15·
Asda£0.24/1 ea£1.18·
Morrisons£2.00·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
sliced jalapeños
£3.55/1kg
need 50 gThe Deli Green Sliced Jalapeños 0.11kg£0.39
Aldi UK£3.55/1kg£0.39·
Sainsbury's£5.50/1kg£1.10·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.75

green pepper
£0.70/1 ea
need 1 itemSainsbury's Standard£0.70
Sainsbury's£0.70/1 ea£0.70·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

green chillies
£36.00/1kg
need 2 itemsSainsbury's Standard£0.72closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£36.00/1kg£0.72·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

dried oregano
£79.16/1kg
need 1 gSainsbury's Oregano 12g£0.95real special
Sainsbury's£79.16/1kg£0.95·
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fresh coriander
£12.50/1kg
need 1 bunchSainsbury's Fresh Packed Coriander 100g£1.25
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Aldi UK£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£1.25·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.00

chicken stock cube
£10.00/1kg
need 1 itemTesco Standard£1.00closest match
Tesco£10.00/1kg£1.00·
Aldi UK£0.58/100g£0.69·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.00

canned cannellini beans
£1.00
need 800 g2 × Napolina Cannellini Beans 400g
Morrisons£1.00·
Tesco£6.90/1 ea£6.90·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A