
Creamy Butternut Squash Orzo
Recipe from Budget Bytes · original post · full recipe on budgetbytes.com
An easy one-pot dinner with tender browned squash, kale, Parmesan and orzo that simmers until thick and creamy.
Ingredients
- butternut squash — peeled, seeded and diced900 g
- vegetable oil15 ml
- salt — 1 tsp; divided6 g
- black pepper — divided1 tsp
- yellow onion — diced0.5 ea
- garlic cloves — minced2 ea
- orzo pasta270 g
- vegetable broth710 ml
- ground cinnamon — 0.13 tsp0.3 g
- kale — stems removed and chopped1 bunch
- heavy cream120 ml
- Parmesan cheese — grated50 g
Method
- Peel the butternut squash, cut off the ends, and cut it in half where the neck meets the bulbous base. Halve the base lengthwise, scoop out the seeds, then cut the neck and base into small cubes.
- Heat the vegetable oil in a large skillet or Dutch oven over medium heat. Add the squash in an even layer and cook for about 15 minutes, stirring every 5 minutes, until tender and browned on several sides.
- Add the onion, garlic, 1/2 tsp of the salt and 1/2 tsp of the pepper. Sauté for about 3 minutes until the onion has softened.
- Add the orzo, vegetable broth and the remaining salt and pepper. Stir to combine.
- Bring to a boil, then reduce to a medium simmer. Cook for 10 minutes, stirring constantly to help break down the squash and orzo so it turns thick and creamy.
- Add the cinnamon, chopped kale and heavy cream. Stir until the kale has wilted, about 2 to 3 minutes.
- Divide into bowls, sprinkle with the Parmesan and serve.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 120 ml oat cream instead of heavy cream
- 15 g nutritional yeast instead of parmesan cheese
Stir the oat cream in with the kale exactly as the cream was, and scatter the nutritional yeast over the bowls instead of Parmesan; timings are unchanged.
Gluten-free
Creamy Butternut Squash Gluten-Free Orzo
- 270 g gluten-free orzo instead of orzo pasta
Gluten-free orzo can cook a few minutes faster and drinks more liquid, so start checking at 7 minutes and add a splash more broth if it tightens.
Dairy-free
- 120 ml oat cream instead of heavy cream
- 15 g nutritional yeast instead of parmesan cheese
Stir the oat cream in with the kale exactly as the cream was, and scatter the nutritional yeast over the bowls instead of Parmesan; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £13.99 · 39% spare
£8.47
missing 1 item
Sainsbury'syou pay £25.47 · 35% spare
£16.57
missing 2 items
Tescoyou pay £17.56 · 35% spare
£11.41
missing 5 items
Asdayou pay £10.57 · 46% spare
£5.74
missing 6 items
Morrisonsyou pay £4.90 · 48% spare
£2.53
missing 8 items
£1.32a serve
from £1.32 a serve at Aldi UK · 11 of 12 ingredients priced
About £5.29 of ingredients used for 4 serves.
£19.09 across 4 shops · all 12 items priced · £0.46 more for bigger packs, 40% spare for later
£8.47
missing 1 item
you'll pay £13.99 · 39% of it spare
£16.57
missing 2 items
you'll pay £25.47 · 35% of it spare
£11.41
missing 5 items
you'll pay £17.56 · 35% of it spare
£5.74
missing 6 items
you'll pay £10.57 · 46% of it spare
£2.53
missing 8 items
you'll pay £4.90 · 48% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.04
vegetable oil
£1.45/1L
need 15 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 6 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
yellow onion
£0.32/1 ea
need 0.5 itemsNature's Pick Large Red Onions 3 each£0.95closest match
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
orzo pasta
£1.70/1kg
need 270 gCucina Orzo Pasta 0.5kg£0.85
Aldi UK£1.70/1kg£0.85·
Sainsbury's£3.22/1kg£1.61·
Tesco£4.30/1kg£2.15·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 0.3 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
kale
£4.45/1kg
need 1 bunchNature's Pick Scottish Shredded Kale 0.2kg£0.89
Aldi UK£4.45/1kg£0.89·
Tesco£6.19/1kg£1.30·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Parmesan cheese
£3.50/1kg
need 50 gEmporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Morrisons£1.60·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Tesco£13.89/1kg£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
Buy at
Asda£4.20
butternut squash
£1.00/1kg
need 900 gAsda Standard£1.20closest match
Asda£1.00/1kg£1.20·
Aldi UK£1.09/1 ea£1.09·
Morrisons£1.50·
Sainsbury's£3.75/1kg£1.50·
TescoN/A·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 1 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£0.85

heavy cream
£0.85
need 120 mlMorrisons British Soured Cream 300mlclosest match
Morrisons£0.85·
Aldi UK£0.36/100ml£1.09·
Sainsbury's£5.80/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£7.00

vegetable broth
£7.00/1L
need 710 ml2 × Oxo Standard£3.50closest match
Sainsbury's£7.00/1L£3.50·
Tesco£10.86/1L£3.80·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A