
Cream Cheese Swirled Cinnamon Pumpkin Butter Bread
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Two loaves of moist pumpkin bread made with pumpkin butter, swirled with cream cheese and cinnamon sugar, served with honey butter.
Ingredients
- pumpkin butter280 g
- canned pumpkin puree245 g
- coconut oil — melted180 ml
- maple syrup120 ml
- large eggs3 ea
- vanilla extract15 ml
- plain flour375 g
- baking powder — 2 tsp9 g
- baking soda — ½ tsp2.3 g
- pumpkin pie spice2 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- cream cheese — melted225 g
- cinnamon sugar100 g
- salted butter — at room temperature55 g
- honey30 ml
Method
- Preheat the oven to 350°F (180°C). Butter two 9×5-inch (23×13 cm) loaf pans.
- In a large mixing bowl, stir together the pumpkin butter, pumpkin puree, coconut oil, maple syrup, eggs and vanilla until combined. Add the flour, baking powder, baking soda, pumpkin pie spice and salt and mix until just combined. Divide half the batter evenly between the prepared pans.
- Spoon teaspoon-size amounts of the cream cheese over the batter, using half (about 115 g) per pan. Gently swirl it in with a sharp paring knife. Sprinkle 2-4 tablespoons of cinnamon sugar over each pan, then spoon the remaining batter evenly over each; it's OK if not all the cream cheese is covered. Sprinkle another 2-4 tablespoons of cinnamon sugar over each pan.
- Bake for 40-45 minutes, until the centre is just set.
- Meanwhile, make the honey butter: in a small bowl, combine the butter, honey and a pinch of salt.
- Let the bread cool on a rack, or enjoy warm with the honey butter.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
Dairy-Free Cream Cheese Swirled Cinnamon Pumpkin Butter Bread
- 280 g Dairy-free pumpkin butter instead of pumpkin butter
- 225 g Dairy-free cream cheese instead of cream cheese
- 55 g Vegan butter instead of salted butter
Chill the dairy-free cream cheese briefly before swirling as it is softer; bake time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £16.90 · 59% spare
£6.95
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £20.12 · 35% spare
£13.17
missing 5 items
Tescoyou pay £29.15 · 41% spare
£17.21
missing 5 items
Asdayou pay £16.49 · 53% spare
£7.80
missing 7 items
Morrisonsyou pay £15.51 · 66% spare
£5.33
missing 8 items
£0.43a serve
from £0.43 a serve at Aldi UK · 12 of 15 ingredients priced
About £6.95 of ingredients used for 16 serves.
£29.69 across 4 shops · all 15 items priced · £2.98 more for bigger packs, 45% spare for later
£6.95
missing 3 items
you'll pay £16.90 · 59% of it spare
£13.17
missing 5 items
you'll pay £20.12 · 35% of it spare
£17.21
missing 5 items
you'll pay £29.15 · 41% of it spare
£7.80
missing 7 items
you'll pay £16.49 · 53% of it spare
£5.33
missing 8 items
you'll pay £15.51 · 66% of it spare
Buy at
Aldi UK£15.02
pumpkin butter
£7.40/1kg
need 280 g2 × Cowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned pumpkin puree
£0.59
need 245 gCucina Standardclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi UK£0.59·
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Sainsbury's£2.95/1kg£0.59·
Morrisons£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
OcadoN/A
coconut oil
£1.45/1L
need 180 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45closest match
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Asda£9.00/1L£4.50·
Morrisons£5.00·
Tesco£11.50/1L£5.75·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 120 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 15 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
plain flour
£0.47/1kg
need 375 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 9 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
baking soda
£3.25/1kg
need 2.3 gThe Pantry Bicarbonate Of Soda 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salted butter
£7.40/1kg
need 55 gCowbelle British Salted Butter 250g 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Morrisons£1.85·
Tesco£12.50/1kg£2.50·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£4.09

large eggs
£0.28/1 ea
need 3 itemsSainsbury's British Free Range Eggs Large x12 12 pack£3.35closest match
Sainsbury's£0.28/1 ea£3.35·
Aldi UK£0.28/1 ea£1.69·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.48/1 ea£2.90·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

honey
£2.18/1kg
need 30 mlStamford Street Co. Clear Honey 340g£0.74closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£2.18/1kg£0.74·
Aldi UK£0.22/100g£0.99·
Morrisons£1.00·
Tesco£3.50/1kg£1.19·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£8.58

pumpkin pie spice
£7.49/1 ea
need 2 tspStandard£7.49
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

cinnamon sugar
£1.09/1kg
need 100 gKg£1.09
Tesco£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.00

cream cheese
£6.06/1kg
need 225 g2 × Philadelphia Original Soft Cream Cheese 165G£1.00
Asda£6.06/1kg£1.00·
Sainsbury's£8.04/1kg£2.25·
Tesco£11.61/1kg£3.25·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A