
Couscous Breakfast Cups
Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com
Breakfast needn’t be boring with these slimming-friendly Couscous Breakfast Cups! They’re a fun way to switch up your morning routine, with fluffy couscous baked into handy little cups that are easy to grab and go.
Ingredients
- giant couscous50 g
- vegetable stock cube — dissolved in 250 ml boiling water0.5 ea
- large eggs8 ea
- fresh parsley — finely chopped10 g
- cooked ham — chopped5 slice
- spring onions — sliced; about 575 g
- pepper — deseeded and diced1 ea
- cherry tomatoes — halved; about 690 g
Method
- Preheat the oven to 180°C and spray a 12-hole muffin tin with low-calorie cooking spray.
- Add the stock cube to the water and mix well until dissolved. Then add the couscous to a pan and cook according to the packet instructions — for reference, ours took 6-8 minutes.
- Add the eggs to a bowl or jug and beat with a fork, then add the parsley and season to taste with salt and pepper.
- When the couscous is cooked, drain well and set aside.
- Divide the ham, spring onions, and pepper equally between the 12 muffin cups, then spoon in the cooked couscous into each cup. Mix lightly to combine the filling.
- Add the tomatoes on the top skin side up.
- Pour the egg mixture into the muffin cups, splitting it equally. Cook for 20 minutes, or until they're set and golden brown.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
- 100 g Smoked salmon instead of cooked ham
Tear the smoked salmon into strips and divide it between the cups in place of the ham; the baking time is unchanged.
Vegetarian
- 60 g Feta instead of cooked ham
Divide the crumbled feta between the cups in place of the ham; the baking time is unchanged.
Gluten-free
Quinoa Breakfast Cups
- 50 g Quinoa instead of giant couscous
- 0.5 ea Gluten-free vegetable stock cube instead of vegetable stock cube
Rinse the quinoa and simmer it in the stock for 12 to 15 minutes instead of 6 to 8, then drain well before filling the cups.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Morrisonsyou pay £5.09 · 42% spare
£2.95
missing 3 items
Aldi UKBest choiceyou pay £6.05 · 49% spare
£3.07
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £7.93 · 55% spare
£3.54
missing 3 items · £0.47 more
Tescoyou pay £3.20 · 48% spare
£1.68
missing 4 items
Asdayou pay £7.24 · 33% spare
£4.83
missing 4 items
£0.58a serve
from £0.58 a serve at Morrisons · 5 of 8 ingredients priced
About £3.48 of ingredients used for 6 serves.
£9.97 across 4 shops · all 8 items priced · £1.19 more for bigger packs, 48% spare for later
£2.95
missing 3 items
you'll pay £5.09 · 42% of it spare
£3.07
missing 3 items
you'll pay £6.05 · 49% of it spare
£3.54
missing 3 items · £0.47 more
you'll pay £7.93 · 55% of it spare
£1.68
missing 4 items
you'll pay £3.20 · 48% of it spare
£4.83
missing 4 items
you'll pay £7.24 · 33% of it spare
Buy at
Sainsbury's£5.05

giant couscous
£0.01/1kg
need 50 gGefen Standard£1.20closest match
Sainsbury's£0.01/1kg£1.20·
Morrisons£0.54·
Aldi UK£0.95/100g£1.99·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

large eggs
£0.28/1 ea
need 8 itemsSainsbury's British Free Range Eggs Large x12 12 pack£3.35closest match
Sainsbury's£0.28/1 ea£3.35·
Aldi UK£0.28/1 ea£1.69·
Tesco£0.41/1 ea£4.10·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh parsley
£16.67/1kg
need 10 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.62

vegetable stock cube
£10.00/1kg
need 0.5 itemsTesco Standard£1.00closest match
Tesco£10.00/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

cherry tomatoes
£2.48/1kg
need 90 gStandard£0.62
Tesco£2.48/1kg£0.62·
Aldi UK£2.70/1kg£0.89·
Sainsbury's£2.70/1kg£0.89·
Morrisons£0.95·
Asda£3.23/1kg£0.97·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£2.48
cooked ham
£9.92/1kg
need 5 sliceThe Deli German Smoked Baked Ham 0.12kg£1.19closest match
Aldi UK£9.92/1kg£1.19·
Morrisons£1.80·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
pepper
£0.65/1 ea
need 1 itemSpecially Selected Sweet Pointed Peppers 2 each£1.29closest match
Aldi UK£0.65/1 ea£1.29·
Tesco£1.78/1kg£0.89·
Asda£50.00/1kg£1.25·
Morrisons£1.73·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
OcadoN/A
Buy at
Asda£0.82
spring onions
£6.56/1kg
need 75 gAsda Fragrant & Crunchy Spring Onions 125g£0.82closest match
Asda£6.56/1kg£0.82·
Aldi UK£6.90/1kg£0.69·
Tesco£6.90/1kg£0.69·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A