
Cottage Cheese Chocolate Mousse
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A high protein chocolate mousse made by blending cottage cheese, cacao, maple syrup and vanilla until smooth.
Ingredients
- fat-free cottage cheese220 g
- cacao powder20 g
- maple syrup30 ml
- vanilla extract5 ml
- dark chocolate — optional, for the topping20 g
Method
- Put the cottage cheese, cacao powder, maple syrup and vanilla extract into a blender and blend until smooth, scraping down the sides as needed. This takes about 45 seconds.
- Pour into serving glasses.
- For the optional topping, melt the dark chocolate and drizzle a thin layer over the mousse. Refrigerate until set.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
Silken Tofu Chocolate Mousse
- 220 g Silken tofu instead of fat-free cottage cheese
- 20 g Dairy-free dark chocolate instead of dark chocolate
Blend the silken tofu with the cacao, maple and vanilla exactly as before; chill for at least an hour so it sets firmer.
Dairy-free
Silken Tofu Chocolate Mousse
- 220 g Silken tofu instead of fat-free cottage cheese
- 20 g Dairy-free dark chocolate instead of dark chocolate
Blend the silken tofu with the cacao, maple and vanilla exactly as before; chill for at least an hour so it sets firmer.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £6.65 · 77% spare
£1.55
missing 1 item
Morrisonsyou pay £9.25 · 74% spare
£2.36
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £6.90 · 16% spare
£5.79
missing 3 items
Asdayou pay £3.00 · 37% spare
£1.89
missing 4 items
Tescoyou pay £2.50 · 12% spare
£2.20
missing 4 items
£0.78a serve
from £0.78 a serve at Aldi UK · 4 of 5 ingredients priced
About £1.55 of ingredients used for 2 serves.
£8.45 across 2 shops · all 5 items priced · £0.09 more for bigger packs, 79% spare for later
£1.55
missing 1 item
you'll pay £6.65 · 77% of it spare
£2.36
missing 2 items
you'll pay £9.25 · 74% of it spare
£5.79
missing 3 items
you'll pay £6.90 · 16% of it spare
£1.89
missing 4 items
you'll pay £3.00 · 37% of it spare
£2.20
missing 4 items
you'll pay £2.50 · 12% of it spare
Buy at
Aldi UK£6.65
fat-free cottage cheese
£3.50/1kg
need 220 g2 × Emporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Tesco£10.00/1kg£2.50·
Sainsbury's£8.57/1kg£3.00·
Asda£8.57/1kg£3.00·
Morrisons£3.00·
OcadoN/A
cacao powder
£9.89/1kg
need 20 gReady, Set…cook! Garam Malasa Powder 0.09kg£0.89
Aldi UK£9.89/1kg£0.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 30 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 5 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.80

dark chocolate
£1.80
need 20 gMorrisons Dark Cooking Chocolate 150g
Morrisons£1.80·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A