
Cold Soy Milk Noodle Soup (Kongguksu)
Recipe from Maangchi · original post · full recipe on maangchi.com
Thin wheat noodles in a cold, creamy, nutty soy milk broth made from scratch with soybeans, sesame seeds and pine nuts. A cool, nourishing summer meal packed with plant-based protein.
Ingredients
- dried soybeans — washed and soaked in cold water overnight90 g
- toasted sesame seeds18 g
- pine nuts18 g
- somyeon — thin wheat noodles225 g
- kosher salt — 1 ½ tsp9 g
- egg — hard-boiled, shelled and cut into 8 pieces1 ea
- cucumber — cut into matchsticks60 g
- small tomato — sliced1 ea
Method
- Make the soy milk: strain the soaked beans and add them to a heavy pot with 480 ml water. Cook for 15 minutes over medium-high heat, uncovered. Then cover and simmer for another 5 minutes over low heat.
- Remove from the heat. Uncover, stir and let them cool down for 10 minutes.
- Transfer the beans and their cooking water (about 120 ml) to a blender. Add 720 ml cold water, the pine nuts and the sesame seeds.
- Blend at high speed for 1 to 2 minutes, until everything is smooth and creamy. Refrigerate the soy milk in an airtight container for up to 24 hours until you're ready to make kongguksu.
- Cook the noodles: bring a large pot of water to a boil over medium-high heat. Add the noodles and stir so they don't stick together. Cook for 2 to 3 minutes; if it boils over, stir and crack the lid. Taste a sample: there shouldn't be anything hard inside.
- Transfer the noodles to a large strainer and rinse them in cold running water, gently rubbing them between your palms until they are cold and not slippery. Divide into 2 portions, gently squeeze out excess water and put them into 2 large shallow bowls.
- Add the salt to the cold soy milk and stir it in well, adjusting to taste.
- Pour the soy milk over the noodles in each bowl. Top with the cucumber, egg and tomato, and add a few ice cubes if you like. Serve right away with kimchi and a few more side dishes.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- Leave out the egg
Skip the egg and top the bowls with the cucumber and tomato as before; nothing else changes.
Gluten-free
- 180 g Thin rice noodles instead of somyeon
Cook the rice noodles as the packet says, usually 3 to 4 minutes, then rinse them under cold water until cold exactly as for somyeon.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £5.69 · 66% spare
£1.94
missing 2 items
Tescoyou pay £7.78 · 76% spare
£1.84
missing 3 items
Asdayou pay £6.90 · 46% spare
£3.71
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £5.28 · 64% spare
£1.91
missing 4 items
Morrisonsyou pay £8.89 · 71% spare
£2.56
missing 4 items
£0.97a serve
from £0.97 a serve at Aldi UK · 6 of 8 ingredients priced
About £1.94 of ingredients used for 2 serves.
£6.31 across 3 shops · 6 of 8 items priced · £0.83 more for bigger packs, 80% spare for later
£1.94
missing 2 items
you'll pay £5.69 · 66% of it spare
£1.84
missing 3 items
you'll pay £7.78 · 76% of it spare
£3.71
missing 3 items
you'll pay £6.90 · 46% of it spare
£1.91
missing 4 items
you'll pay £5.28 · 64% of it spare
£2.56
missing 4 items
you'll pay £8.89 · 71% of it spare
Buy at
Aldi UK£4.22
pine nuts
£28.17/1kg
need 18 gThe Foodie Market Pine Nuts 0.06kg£1.69
Aldi UK£28.17/1kg£1.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
kosher salt
£0.01/10g
need 9 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
egg
£0.17/1 ea
need 1 itemMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Morrisons£2.10·
Sainsbury's£0.39/1 ea£2.35·
OcadoN/A
cucumber
£4.45/1kg
need 60 gNature's Pick Baby Snack Cucumber 0.2kg£0.89closest match
Aldi UK£4.45/1kg£0.89·
Asda£0.68/1 ea£0.68·
Tesco£0.99/1 ea£0.99·
Sainsbury's£0.99/1 ea£0.99·
Morrisons£0.99·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.99

small tomato
£0.16/1 ea
need 1 itemTesco Standard£0.99closest match
Tesco£0.16/1 ea£0.99·
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
Sainsbury's£0.16/1 ea£0.99·
Asda£2.57/1 ea£2.57·
Morrisons£4.00·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.10
toasted sesame seeds
£7.33/1kg
need 18 gAsda Pumpkin Seeds 150g 1000g£1.10closest match
Asda£7.33/1kg£1.10·
Aldi UK£0.20/10g£0.85·
Sainsbury's£19.79/1kg£0.95·
Morrisons£1.80·
Tesco£19.00/1kg£1.90·
OcadoN/A
Not priced
- dried soybeans · 90 g
- somyeon · 225 g