
Cinnamon Sugar Apple Cake
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
This simple cinnamon sugar apple cake is light and fluffy, loaded with fresh apples, and topped with a crunchy cinnamon sugar layer!
Ingredients
- brown sugar330 g
- vegetable oil80 ml
- egg1 ea
- buttermilk240 ml
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- baking soda — 1 tsp4.5 g
- plain flour315 g
- large apples — chopped; about 300 g; Honeycrisp works best2 ea
- white sugar100 g
- ground cinnamon — 1 tsp2.5 g
- butter — melted, plus extra for the pan14 g
Method
- Preheat the oven to 325°F (165°C). Mix or whisk the brown sugar, oil, egg, buttermilk, vanilla, baking soda and flour in that order, stirring until just combined. Fold in the apples.
- Pour the batter into a buttered 23 x 33 cm (9 x 13 inch) pan, or line it with parchment paper.
- Combine the sugar, cinnamon and melted butter with a fork until evenly dispersed, pressing out any clumps; it will have the texture of damp sand. Sprinkle and crumble it evenly over the cake.
- Bake for 45 minutes, testing with a toothpick if needed. Serve with honey butter or whipped cream if you like.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 240 ml Soy milk instead of buttermilk
- 14 g Dairy-free butter instead of butter
Stir 1 tablespoon lemon juice into the soy milk and leave 5 minutes to curdle before using it as the buttermilk; baking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £8.31 · 87% spare
£1.04
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £13.10 · 77% spare
£2.98
missing 3 items · £1.94 more
Morrisonsyou pay £9.92 · 86% spare
£1.34
missing 6 items
Tescoyou pay £9.69 · 77% spare
£2.21
missing 6 items
Asdayou pay £6.42 · 70% spare
£1.95
missing 7 items
£0.09a serve
from £0.09 a serve at Aldi UK · 8 of 11 ingredients priced
About £1.04 of ingredients used for 12 serves.
£10.56 across 3 shops · 10 of 11 items priced · £0.60 more for bigger packs, 79% spare for later
£1.04
missing 3 items
you'll pay £8.31 · 87% of it spare
£2.98
missing 3 items · £1.94 more
you'll pay £13.10 · 77% of it spare
£1.34
missing 6 items
you'll pay £9.92 · 86% of it spare
£2.21
missing 6 items
you'll pay £9.69 · 77% of it spare
£1.95
missing 7 items
you'll pay £6.42 · 70% of it spare
Buy at
Aldi UK£8.31
vegetable oil
£1.45/1L
need 80 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
egg
£0.17/1 ea
need 1 itemMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Morrisons£2.10·
Sainsbury's£0.39/1 ea£2.35·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 5 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking soda
£3.25/1kg
need 4.5 gThe Pantry Bicarbonate Of Soda 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
plain flour
£0.47/1kg
need 315 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
large apples
£0.17/1 ea
need 2 itemsEveryday Essentials Wonky Apples 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Morrisons£0.99·
Tesco£0.26/1 ea£1.59·
Asda£0.28/1 ea£1.67·
Sainsbury's£0.30/1 ea£1.80·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 2.5 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
butter
£7.40/1kg
need 14 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.75

white sugar
£1.50/1kg
need 100 gSainsbury's White Granulated Sugar 500g£0.75
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.50
brown sugar
£3.00/1kg
need 330 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Tesco£3.75/1kg£3.75·
Sainsbury's£3.85/1kg£3.85·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- buttermilk · 240 ml