
Cider Braised Pot Roast with Crispy Sage Butter Potatoes
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Chuck roast slow-braised with caramelised onions, shallots, apple cider and apple butter until fall-apart tender, served with smashed potatoes roasted crisp in sage brown butter.
Ingredients
- beef chuck roast1.6 kg
- plain flour15 g
- salted butter85 g
- yellow onions — thinly sliced3 ea
- shallots — halved4 ea
- unfiltered apple juice480 ml
- dry white wine480 ml
- fresh thyme — chopped5 g
- apple butter35 g
- small potatoes450 g
- fresh sage leaves5 g
- garlic powder1 tsp
Method
- Preheat the oven to 325°F (160°C).
- Season the roast with salt and pepper, then rub with the flour to coat. Heat a large oven-safe Dutch oven over high heat. Add 1 tablespoon (14 g) butter and the onions and cook for 5 minutes, until softened. Add the shallots and 1/2 cup (120 ml) of the apple cider (unfiltered apple juice), season with salt and pepper, and cook another 5 minutes, until the onions are very lightly golden. Add the thyme, then nestle the roast into the onions and slather the top with the apple butter. Add the remaining 1 1/2 cups (360 ml) cider and the wine.
- Arrange the potatoes around the roast. Cover and roast for 2 1/2 to 3 hours, until very tender.
- Increase the oven to 425°F (220°C). Remove the potatoes to a baking sheet and smash each one with the back of a fork or a potato masher. Arrange the remaining 5 tablespoons (70 g) butter over the potatoes, sprinkle with garlic powder and add the sage. Roast until crispy, 20-25 minutes. Spoon the butter and sage over the potatoes and season with sea salt.
- At the same time, return the roast, uncovered, to the oven for 20-30 minutes, until deeply caramelised on top. If needed, add a little more wine to keep the onions just barely covered.
- Serve the pot roast topped with sea salt, the pan gravy and onions, with the potatoes on the side. (Slow cooker option: layer the butter, onions, shallots, roast, apple butter, thyme, cider, wine and potatoes in the slow cooker and cook on low for 5-6 hours or high for 3-4 hours, then crisp the potatoes as above.)
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 10 g Cornflour instead of plain flour
Rub the roast with cornflour instead of flour; braising and roasting times are unchanged.
Dairy-free
Cider Braised Pot Roast with Crispy Sage Potatoes
- 75 ml Olive oil instead of salted butter
- 50 g Apple purée instead of apple butter
Soften the onions in a tablespoon of the olive oil and roast the smashed potatoes in the rest with the sage, letting the leaves fry crisp; times are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £18.35 · 47% spare
£9.68
missing 2 items
Aldi UKBest choiceyou pay £11.26 · 52% spare
£5.40
missing 3 items
Tescoyou pay £12.39 · 46% spare
£6.73
missing 4 items
Morrisonsyou pay £7.02 · 55% spare
£3.19
missing 6 items
Asdayou pay £6.06 · 62% spare
£2.31
missing 7 items
£1.61a serve
from £1.61 a serve at Sainsbury's · 10 of 12 ingredients priced
About £9.68 of ingredients used for 6 serves.
£12.79 across 4 shops · 11 of 12 items priced · £1.13 more for bigger packs, 54% spare for later
£9.68
missing 2 items
you'll pay £18.35 · 47% of it spare
£5.40
missing 3 items
you'll pay £11.26 · 52% of it spare
£6.73
missing 4 items
you'll pay £12.39 · 46% of it spare
£3.19
missing 6 items
you'll pay £7.02 · 55% of it spare
£2.31
missing 7 items
you'll pay £6.06 · 62% of it spare
Buy at
Sainsbury's£4.35

plain flour
£0.90/1kg
need 15 gSainsbury's Plain Flour 500g£0.45
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A

yellow onions
£3.00/1kg
need 3 itemsSainsbury's Diced Onions, Inspired to Cook 200g£0.60closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A

fresh thyme
£27.50/1kg
need 5 gSainsbury's Bunched Thyme 20g£0.55
Sainsbury's£27.50/1kg£0.55·
Aldi UK£43.33/1kg£0.65·
Morrisons£0.70·
Tesco£52.63/1kg£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A

apple butter
£7.50/1kg
need 35 gCountry Life Unsalted Butter 200g£1.50closest match
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh sage leaves
£10.00/1kg
need 5 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£6.12
salted butter
£7.40/1kg
need 85 gCowbelle British Salted Butter 250g 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Morrisons£1.85·
Tesco£12.50/1kg£2.50·
OcadoN/A
shallots
£2.48/1kg
need 4 itemsNature's Pick British Shallots 400g 0.4kg£0.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.48/1kg£0.99·
Sainsbury's£2.90/1kg£1.16·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
unfiltered apple juice
£0.10/100ml
need 480 mlThe Juice Company Apple Juice 1,000ml£0.99closest match
Aldi UK£0.10/100ml£0.99·
Asda£0.99/1L£0.99·
Sainsbury's£1.60/1L£1.60·
Morrisons£2.00·
Tesco£5.69/1L£3.70·
OcadoN/A
dry white wine
£2.29/75 cl
need 480 mlGrove Manor 75 cl£2.29closest match
Aldi UK£2.29/75 cl£2.29·
Sainsbury's£11.67/1L£8.75·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.00

garlic powder
£22.22/1kg
need 1 tspTesco Standard£1.00
Tesco£22.22/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.32
small potatoes
£0.66/1kg
need 450 gAsda British White Potatoes 2kg£1.32closest match
Asda£0.66/1kg£1.32·
Tesco£0.90/1kg£0.27·
Aldi UK£0.99/1kg£0.99·
Sainsbury's£0.99/1kg£0.99·
Morrisons£0.99·
OcadoN/A
Not priced
- beef chuck roast · 1.6 kg