
Churros
Recipe from John Kanell · original post · full recipe on preppykitchen.com
Crisp, golden churros piped from choux pastry, fried, tossed in cinnamon sugar and served with a chocolate dipping sauce.
Ingredients
- granulated sugar — divided165 g
- ground cinnamon — 4 tsp; divided10 g
- unsalted butter85 g
- salt — ½ tsp3 g
- all-purpose flour120 g
- large eggs4 ea
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- vegetable oil — for frying1.5 l
- chocolate chips90 g
- heavy cream120 ml
Method
- For the coating: stir together 150 g of the sugar and 2 tsp of the cinnamon in a large bowl or shallow dish. Set aside.
- For the churros: in a large saucepan, bring the water, butter, the remaining 1 tablespoon sugar and the salt to a boil over medium-high heat. As soon as it boils, take the pan off the heat.
- Using a wooden spoon, add all the flour at once and stir hard until it is all incorporated, 30 to 60 seconds.
- Return to the heat and cook, stirring, for 30 seconds. Scrape the mixture into a large mixing bowl or the bowl of a stand mixer fitted with the paddle attachment.
- Mix at medium speed for 2 minutes to start cooling it down. With the mixer running, add 3 eggs one at a time, scraping down the bowl between each, then add the vanilla. Mix until the dough is smooth and glossy. It should be thick but fall slowly and steadily from the beaters; if it still clings to them, beat the remaining egg and mix it in a little at a time until the dough is right (you may not need all of it). Transfer the dough to a large piping bag fitted with a large closed star tip (don't use a plain round tip: the ridges keep the churros from bursting when frying).
- Fill a large pot with 2 inches (5 cm) of oil, insert a deep-fry or candy thermometer and heat to 400°F (205°C) over medium heat. Line a large baking sheet with paper towels.
- Carefully pipe 3- to 5-inch (8 to 13 cm) strips of dough into the hot oil, about three at a time. Fry for 1 to 2 minutes per side, until golden brown. Lift out with tongs, drain on the paper towels for about 30 seconds, then toss in the cinnamon sugar, tapping off the excess. Serve immediately.
- For the chocolate dipping sauce: combine the chocolate chips, heavy cream and the remaining 2 tsp cinnamon in a bowl set over a pot of barely simmering water. Stir occasionally until melted and smooth, and serve with the churros.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 85 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 90 g Dairy-free dark chocolate chips instead of chocolate chips
- 120 ml Oat cream instead of heavy cream
Nothing changes in the dough or frying; melt the dairy-free chocolate gently into the oat cream as before.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £11.15 · 56% spare
£4.87
missing 1 item
Sainsbury'syou pay £11.35 · 54% spare
£5.24
missing 3 items
Morrisonsyou pay £9.18 · 71% spare
£2.68
missing 5 items
Tescoyou pay £5.85 · 82% spare
£1.08
missing 6 items
Asdayou pay £5.44 · 56% spare
£2.40
missing 6 items
£0.27a serve
from £0.27 a serve at Aldi UK · 9 of 10 ingredients priced
About £4.88 of ingredients used for 18 serves.
£14.26 across 3 shops · all 10 items priced · £2.19 more for bigger packs, 59% spare for later
£4.87
missing 1 item
you'll pay £11.15 · 56% of it spare
£5.24
missing 3 items
you'll pay £11.35 · 54% of it spare
£2.68
missing 5 items
you'll pay £9.18 · 71% of it spare
£1.08
missing 6 items
you'll pay £5.85 · 82% of it spare
£2.40
missing 6 items
you'll pay £5.44 · 56% of it spare
Buy at
Aldi UK£10.06
granulated sugar
£1.09/1kg
need 165 gThe Pantry Granulated Sugar 1kg£1.09closest match
Aldi UK£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Tesco£2.00/1kg£1.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 10 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
unsalted butter
£7.40/1kg
need 85 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
all-purpose flour
£0.47/1kg
need 120 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 5 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
vegetable oil
£1.45/1L
need 1.5 L2 × Solesta Vegetable Oil 100ml£1.45
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
chocolate chips
£11.90/1kg
need 90 gThe Pantry Dark Chocolate Chips 0.1kg£1.19closest match
Aldi UK£11.90/1kg£1.19·
Morrisons£1.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£0.85

heavy cream
£0.85
need 120 mlMorrisons British Soured Cream 300mlclosest match
Morrisons£0.85·
Aldi UK£0.36/100ml£1.09·
Sainsbury's£5.80/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£3.35

large eggs
£0.28/1 ea
need 4 itemsSainsbury's British Free Range Eggs Large x12 12 pack£3.35closest match
Sainsbury's£0.28/1 ea£3.35·
Aldi UK£0.28/1 ea£1.69·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.48/1 ea£2.90·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A