
Chocolate Peanut Butter Cake
Recipe from Nigella · original post · full recipe on nigella.com
A dark, damp, melt-everything-in-the-pan chocolate layer cake filled and covered with a whipped peanut butter buttercream, topped with chopped dry roasted peanuts.
Ingredients
- unsalted butter — plus extra for greasing200 g
- cocoa powder50 g
- dark brown soft sugar100 g
- caster sugar125 g
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- plain flour225 g
- baking powder — 1 tsp4.5 g
- bicarbonate of soda — ½ tsp2.3 g
- large eggs — at room temperature2 ea
- icing sugar — for the buttercream300 g
- unsalted butter — softened, for the buttercream150 g
- smooth peanut butter200 g
- vanilla extract — 1 tsp; for the buttercream5 ml
- fine sea salt — ¼ tsp1.5 g
- double cream60 ml
- dry roasted peanuts — chopped35 g
Method
- Heat the oven to 180°C/160°C Fan. Butter two 20 cm sandwich tins (not loose-bottomed, as this is a runny batter) and line them with baking parchment.
- Cut the 200 g butter lengthways into four pieces and put into a heavy-based, fairly wide saucepan over gentle heat. Add 250 ml just-boiled water and whisk in the cocoa and both sugars; keep on a low heat, whisking gently, until the butter has melted and the mixture is smooth. Remove from the heat, stir in the 2 tsp vanilla and let stand for 5 minutes.
- Mix the flour, baking powder and bicarbonate of soda in a bowl. Whisk the eggs together in a small jug.
- Pour the eggs gradually into the pan, whisking all the while, until completely absorbed. Then whisk in the flour slowly and gently until you have a smooth batter, and pour evenly into the tins.
- Bake for 18–20 minutes, until the cakes are shrinking away at the edges and a cake tester comes out cleanish (it is a damp cake, so a few crumbs are fine). Cool on a rack for 10–15 minutes, then turn out, or leave in their tins until cold.
- For the buttercream, sift the icing sugar. In a large bowl, beat the softened butter and peanut butter together for 3 minutes in a mixer (5 with a handheld whisk) until light and fluffy, then beat in the vanilla and salt.
- At a slightly lower speed, add the icing sugar a spoonful at a time until half is in, then the rest in 3 batches. Turn the speed up and beat for 2 minutes (3 by hand-held whisk), scrape down the sides and beat again briefly.
- Still beating, add the cream a tablespoon at a time, then keep beating for 4 minutes (6 with a handheld whisk) until soft, aerated and moussy.
- Place one cake flat-side up on a plate and spread with about a third of the icing right to the edges. Top with the second cake, domed-side up, and spread another third over the top.
- Spread the remaining buttercream around the sides to cover and smooth, then decorate with the chopped peanuts.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 200 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 60 ml Oat cream instead of double cream
Use a firm dairy-free block rather than a soft spread so the buttercream holds; the cake bakes for the same time.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £19.32 · 69% spare
£6.05
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £10.85 · 56% spare
£4.80
missing 8 items
Asdayou pay £11.32 · 57% spare
£4.83
missing 8 items
Morrisonsyou pay £13.78 · 64% spare
£4.96
missing 8 items
Tescoyou pay £13.10 · 62% spare
£5.03
missing 8 items
£0.61a serve
from £0.61 a serve at Aldi UK · 12 of 14 ingredients priced
About £6.05 of ingredients used for 10 serves.
£19.43 across 3 shops · all 14 items priced · £1.23 more for bigger packs, 69% spare for later
£6.05
missing 2 items
you'll pay £19.32 · 69% of it spare
£4.80
missing 8 items
you'll pay £10.85 · 56% of it spare
£4.83
missing 8 items
you'll pay £11.32 · 57% of it spare
£4.96
missing 8 items
you'll pay £13.78 · 64% of it spare
£5.03
missing 8 items
you'll pay £13.10 · 62% of it spare
Buy at
Aldi UK£15.33
unsalted butter
£7.40/1kg
need 350 g2 × Cowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
cocoa powder
£0.12/10g
need 50 gThe Pantry Cocoa Powder 250g£2.99
Aldi UK£0.12/10g£2.99·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
caster sugar
£1.39/1kg
need 125 gThe Pantry Caster Sugar 1kg£1.39
Aldi UK£1.39/1kg£1.39·
Sainsbury's£2.60/1kg£1.30·
Asda£1.56/1kg£1.56·
Tesco£2.25/1kg£2.25·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 15 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
plain flour
£0.47/1kg
need 225 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 4.5 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
bicarbonate of soda
£3.25/1kg
need 2.3 gThe Pantry Bicarbonate Of Soda 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
large eggs
£0.28/1 ea
need 2 itemsMerevale British Large Free Range Eggs 6 Pack 6 each£1.69closest match
Aldi UK£0.28/1 ea£1.69·
Sainsbury's£0.35/1 ea£2.10·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.50/1 ea£3.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
icing sugar
£1.78/1kg
need 300 gThe Pantry Icing Sugar 0.5kg£0.89closest match
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£2.42/1kg£1.21·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
double cream
£0.43/100ml
need 60 mlCowbelle Fresh British Double Cream 300ml£1.29closest match
Aldi UK£0.43/100ml£1.29·
Morrisons£1.10·
Sainsbury's£8.86/1L£1.95·
Tesco£8.00/1L£2.40·
AsdaN/A·
OcadoN/A
dry roasted peanuts
£2.95/1kg
need 35 gEveryday Essentials Roasted Salted Peanuts 0.2kg£0.59
Aldi UK£2.95/1kg£0.59·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£3.15
dark brown soft sugar
£3.00/1kg
need 100 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Morrisons£1.75·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
OcadoN/A
fine sea salt
£4.71/1kg
need 1.5 gSaxa Sea Salt Fine 350g£1.65
Asda£4.71/1kg£1.65·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.95

smooth peanut butter
£2.79/1kg
need 200 gTesco Standard£0.95closest match
Tesco£2.79/1kg£0.95·
Morrisons£2.25·
Aldi UK£3.99/1kg£3.99·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A