
Chocolate Marble Pumpkin Bread
Recipe from Sally McKenney · original post · full recipe on sallysbakingaddiction.com
Soft, spiced pumpkin bread swirled with chocolate and finished with a crumbly chocolate streusel topping.
Ingredients
- all-purpose flour — for the crumb topping24 g
- brown sugar — for the crumb topping27 g
- Dutch-process cocoa powder — for the crumb topping5 g
- ground cinnamon — ¼ tsp; for the crumb topping0.6 g
- salt — a pinch0.4 g
- unsalted butter — cold and cubed43 g
- mini chocolate chips — for the crumb topping34 g
- all-purpose flour219 g
- baking soda — 1 tsp4.5 g
- pumpkin pie spice2 tsp
- ground cinnamon — 1 tsp2.5 g
- salt — ¾ tsp4.5 g
- large eggs — at room temperature2 ea
- granulated sugar100 g
- brown sugar133 g
- canned pumpkin puree340 g
- vegetable oil120 ml
- whole milk30 ml
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- espresso powder0.5 tsp
- whole milk — warm, for the chocolate batter23 ml
- Dutch-process cocoa powder — for the chocolate batter10 g
- mini chocolate chips — for the chocolate batter60 g
Method
- Make the crumb topping: In a medium bowl, whisk the flour, brown sugar, cocoa powder, cinnamon, and salt together. Add the butter and use a pastry cutter, two forks, or your fingers to blend until the mixture forms pea-sized crumbs. Stir in the mini chocolate chips. Cover and chill in the refrigerator or freezer until needed.
- Make the pumpkin batter: Adjust the oven rack to the lower third position and preheat the oven to 350°F (177°C). Grease a metal 9×5-inch (23×13 cm) loaf pan and line with parchment paper, leaving a couple of inches of overhang on two opposite sides.
- In a large bowl, whisk the flour, baking soda, pumpkin pie spice, cinnamon, and salt together. In a medium bowl, whisk the eggs, granulated sugar, and brown sugar together, then whisk in the pumpkin, oil, milk, and vanilla. Pour the wet ingredients into the dry ingredients and whisk until combined; a few lumps are OK. Transfer a heaping cup (about 280 g) of the batter to a medium bowl for the chocolate batter.
- Make the chocolate batter: In a small bowl, whisk the espresso powder into the warm milk to dissolve. Pour this into the smaller bowl of batter with the cocoa powder and whisk to combine. Fold in the mini chocolate chips.
- Assemble the loaf: Spread a thin layer of pumpkin batter in the pan. Alternate spoonfuls of chocolate and pumpkin batter until all of it is used. Gently shimmy the pan to level, then swirl with a knife in rounded zigzags, first horizontally and then vertically. Sprinkle the cold crumb topping evenly on top.
- Bake for 60–70 minutes, loosely tenting with foil around the halfway mark. The bread is done when a toothpick inserted in the center comes out with only a few moist crumbs; start checking every 5 minutes around the 55-minute mark.
- Cool the bread completely in the pan on a cooling rack. Lift it out using the parchment overhang, then slice and serve. Store covered at room temperature for up to 3 days or in the refrigerator for up to 1 week.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 43 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 30 ml Oat milk instead of whole milk
Chill the dairy-free butter streusel well before it goes on, as it softens faster than butter; use dairy-free chocolate chips too. Baking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £12.00 · 72% spare
£3.38
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £11.28 · 70% spare
£3.38
missing 7 items
Tescoyou pay £17.37 · 43% spare
£9.95
missing 8 items
Asdayou pay £9.19 · 67% spare
£3.00
missing 9 items
Morrisonsyou pay £10.86 · 70% spare
£3.29
missing 10 items
£0.34a serve
from £0.34 a serve at Aldi UK · 13 of 16 ingredients priced
About £3.38 of ingredients used for 10 serves.
£23.59 across 5 shops · all 16 items priced · £1.44 more for bigger packs, 49% spare for later
£3.38
missing 3 items
you'll pay £12.00 · 72% of it spare
£3.38
missing 7 items
you'll pay £11.28 · 70% of it spare
£9.95
missing 8 items
you'll pay £17.37 · 43% of it spare
£3.00
missing 9 items
you'll pay £9.19 · 67% of it spare
£3.29
missing 10 items
you'll pay £10.86 · 70% of it spare
Buy at
Aldi UK£11.15
all-purpose flour
£0.47/1kg
need 243 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Dutch-process cocoa powder
£3.25/1kg
need 15 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cinnamon
£0.22/10g
need 3.1 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 4.9 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
unsalted butter
£7.40/1kg
need 43 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
mini chocolate chips
£11.90/1kg
need 94 gThe Pantry Dark Chocolate Chips 0.1kg£1.19closest match
Aldi UK£11.90/1kg£1.19·
Morrisons£1.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking soda
£3.25/1kg
need 4.5 gThe Pantry Bicarbonate Of Soda 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
granulated sugar
£1.09/1kg
need 100 gThe Pantry Granulated Sugar 1kg£1.09closest match
Aldi UK£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Tesco£2.00/1kg£1.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned pumpkin puree
£0.59
need 340 gCucina Standardclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi UK£0.59·
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Sainsbury's£2.95/1kg£0.59·
Morrisons£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
OcadoN/A
vegetable oil
£1.45/1L
need 120 mlSolesta Vegetable Oil 100ml£1.45
Aldi UK£1.45/1L£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 5 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
espresso powder
£3.25/1kg
need 0.5 tspThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.35

whole milk
£1.35
need 53 mlMorrisons Lactose Free Whole Milk 1Lclosest match
Morrisons£1.35·
Aldi UK£1.50/1L£0.85·
Tesco£1.50/1L£0.85·
Sainsbury's£1.50/1L£0.85·
Asda£1.50/1L£0.85·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.50
brown sugar
£3.00/1kg
need 160 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£2.10

large eggs
£0.35/1 ea
need 2 itemsSainsbury's Standard£2.10closest match
Sainsbury's£0.35/1 ea£2.10·
Aldi UK£0.28/1 ea£1.69·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.48/1 ea£2.90·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£7.49

pumpkin pie spice
£7.49/1 ea
need 2 tspStandard£7.49
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A