Chocolate Chia Pudding

Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com

This simple chia pudding makes the perfect naturally sweet dessert or afternoon treat. As with the simple chia pudding you can add any topping, I love it with a sprinkle of cacao nibs for a little crunch.

Serves 1 15 minKid-friendly
vegangluten-freedairy-freeno-cook
More from @deliciouslyella

Ingredients

  • chia seeds24 g
  • almond milk125 ml
  • coconut yoghurt — plus extra to serve45 g
  • maple syrup15 ml
  • cacao powder8 g
  • mixed berries — to serve50 g

Method

  1. Place the chia seeds, almond milk, maple syrup, cacao powder and yogurt in a bowl and stir well.
  2. Leave to one side for 10-15 minutes to thicken up, stirring it once or twice during this time to make sure it sets evenly.
  3. Once thickened, top with 1 tablespoon of yogurt and a sprinkle of cacao nibs.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UK

    you pay £6.67 · 92% spare

    £0.53

    missing 3 items

  • Morrisons

    you pay £6.25 · 80% spare

    £1.22

    missing 3 items · £0.69 more

  • Tesco

    you pay £4.69 · 93% spare

    £0.32

    missing 4 items

  • Sainsbury's

    £3.90

    missing 5 items

£0.53a serve

from £0.53 a serve at Aldi UK · 3 of 6 ingredients priced

About £0.53 of ingredients used for 1 serves.

£12.81 across 3 shops · all 6 items priced · £0.09 more for bigger packs, 92% spare for later

Aldi UK

£0.53

missing 3 items

you'll pay £6.67 · 92% of it spare

Morrisons

£1.22

missing 3 items · £0.69 more

you'll pay £6.25 · 80% of it spare

Tesco

£0.32

missing 4 items

you'll pay £4.69 · 93% of it spare

Sainsbury's

£3.90

missing 5 items

Buy at Aldi UK£6.67

chia seeds

£8.95/1kg

need 24 gThe Foodie Market Whole Chia Seeds 0.2kg£1.79closest match

Aldi UKAldi UK£8.95/1kg£1.79·MorrisonsMorrisons£1.80·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

maple syrup

£1.60/100ml

need 15 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99

Aldi UKAldi UK£1.60/100ml£3.99·Sainsbury'sSainsbury's£15.60/1kg£3.90·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

cacao powder

£9.89/1kg

need 8 gReady, Set…cook! Garam Malasa Powder 0.09kg£0.89

Aldi UKAldi UK£9.89/1kg£0.89·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£4.69

coconut yoghurt

£3.78/1kg

need 45 gTesco Greek Style Yogurt - Coconut 450g£1.70

TescoTesco£3.78/1kg£1.70·Aldi UKAldi UKN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

mixed berries

£2.99/1kg

need 50 gTesco Perfectly Imperfect Frozen Mixed Berries 1kg£2.99closest match

TescoTesco£2.99/1kg£2.99·MorrisonsMorrisons£3.00·Aldi UKAldi UKN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Morrisons£1.45

almond milk

£1.45

need 125 mlMorrisons Sweetened Almond Milk 1L

MorrisonsMorrisons£1.45·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A