
Chilli crisp pesto pasta
Recipe from Yotam Ottolenghi · original post · full recipe on ottolenghi.co.uk
A classic basil pesto stacked with chilli crisp - crunchy fried garlic, shallots and chilli in oil - tossed through ridged trofie. The sauce is ready in the time it takes for the pasta to boil. Chilli crisp brands vary a lot, so taste yours first and scale up or down to suit.
Ingredients
- chilli crisp15 ml
- garlic clove1 ea
- roasted salted cashews20 g
- basil leaves — roughly torn40 g
- caster sugar3 g
- Parmesan — finely grated20 g
- olive oil15 ml
- lemon juice15 ml
- trofie pasta80 g
Method
- Add half the chilli crisp, the garlic, cashews, basil, sugar and 1 teaspoon of flaked sea salt to the small bowl of a food processor and pulse a few times to form a coarse paste. Add the Parmesan, olive oil and lemon juice and pulse again until you have a coarse pesto (you can also do this in a pestle and mortar).
- Bring a pot of water to a boil and season generously with salt. Drop in the pasta and cook for about 10 minutes, or until al dente. Drain, reserving 60 ml of the pasta water.
- Return the drained pasta to the pot and add the pesto and half of the reserved pasta water, then stir well until the pasta looks creamy and silky. Add the rest of the pasta water if the sauce needs loosening.
- Transfer to a bowl (or eat straight from the pan) and spoon over the remaining chilli crisp.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 8 g Nutritional yeast instead of parmesan
Pulse the nutritional yeast into the pesto where the Parmesan goes, with an extra pinch of salt; nothing else changes.
Gluten-free
- 80 g Gluten-free pasta instead of trofie pasta
Cook the gluten-free pasta to its packet time and keep the pasta water to loosen the pesto as written.
Dairy-free
- 8 g Nutritional yeast instead of parmesan
Pulse the nutritional yeast into the pesto where the Parmesan goes, with an extra pinch of salt; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £8.15 · 67% spare
£2.69
missing 3 items
Aldi UKyou pay £8.45 · 93% spare
£0.62
missing 4 items
Tescoyou pay £6.60 · 88% spare
£0.82
missing 5 items
Morrisonsyou pay £11.87 · 48% spare
£6.18
missing 5 items
Asdayou pay £6.26 · 91% spare
£0.55
missing 6 items
£2.69a serve
from £2.69 a serve at Sainsbury's · 6 of 9 ingredients priced
About £2.69 of ingredients used for 1 serves.
£19.19 across 3 shops · all 9 items priced · £2.65 more for bigger packs, 56% spare for later
£2.69
missing 3 items
you'll pay £8.15 · 67% of it spare
£0.62
missing 4 items
you'll pay £8.45 · 93% of it spare
£0.82
missing 5 items
you'll pay £6.60 · 88% of it spare
£6.18
missing 5 items
you'll pay £11.87 · 48% of it spare
£0.55
missing 6 items
you'll pay £6.26 · 91% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.76
garlic clove
£0.39/1 ea
need 1 itemNature's Pick Loose Garlic 1 each£0.39
Aldi UK£0.39/1 ea£0.39·
Tesco£0.50/1 ea£0.50·
Sainsbury's£0.50/1 ea£0.50·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
caster sugar
£1.39/1kg
need 3 gThe Pantry Caster Sugar 1kg£1.39
Aldi UK£1.39/1kg£1.39·
Sainsbury's£2.60/1kg£1.30·
Asda£1.56/1kg£1.56·
Tesco£2.25/1kg£2.25·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 15 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
lemon juice
£0.28/100ml
need 15 mlThe Pantry Lemon Juice 250ml£0.69
Aldi UK£0.28/100ml£0.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£3.35

chilli crisp
£12.00/1kg
need 15 mlWalkers Sensations Thai Sweet Chilli Multipack Crisps 5x25g 5 x 25g£1.50 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£12.00/1kg£1.50·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

basil leaves
£10.00/1kg
need 40 gStandard£1.25
Sainsbury's£10.00/1kg£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

trofie pasta
£1.20/1kg
need 80 gSainsbury's Fusilli Pasta 500g£0.60
Sainsbury's£1.20/1kg£0.60·
Aldi UK£1.38/1kg£0.69·
Morrisons£0.69·
Tesco£1.50/1kg£0.75·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£8.08

roasted salted cashews
£2.48
need 20 gMorrisons Cashews 180g
Morrisons£2.48·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

Parmesan
£5.60
need 20 gBradburys Rough Cut Parmigiano Reggiano Parmesan 200g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£5.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A