
Chicken Tikka High Protein Smash
Recipe from Mob - delicious, healthy midweek cooking · original post · full recipe on mob.co.uk
All the flavour of your Friday night curry, in an easy preppable smash filler. Spiced, charred chicken tikka and boiled eggs smashed with mango chutney and lime, high protein and ready in 25 mins.
Ingredients
- chicken breast — diced500 g
- tikka masala paste60 g
- eggs8 ea
- light cream cheese40 g
- 0% fat Greek yoghurt40 g
- mango chutney40 g
- red onion150 g
- limes4 ea
- fresh coriander25 g
- brown bread4 slice
- chilli flakes — optional3 g
Method
- Heat the grill to medium-high. Dice the chicken breast into 2-3cm cubes. In a bowl, mix the chicken with the tikka paste and half the yoghurt until fully coated, then season generously with salt. If you'd like extra spice, add the optional chilli flakes too.
- Spread the chicken out on the baking tray, smooth side down and rougher side facing up. Grill in oven on max heat for 10-15 mins without turning, until fully cooked with slightly charred edges.
- Meanwhile, bring a pan of water to the boil. Once boiling, carefully lower in the eggs and cook for 8 mins. Transfer to a bowl of cold water to cool, then carefully peel off the shells.
- Thinly slice the red onion and roughly chop the coriander. Add the grilled chicken, peeled eggs, coriander, cream cheese, remaining yoghurt and mango chutney to a large bowl. Add most of the red onion, saving a little back for serving, along with the juice of half the limes. Season with salt and pepper and use a pizza cutter to chop everything together until nicely smashed and mixed.
- Toast the bread and divide the smash between the slices, scatter over with the remaining pickled red onion, then cut the remaining limes into wedges and serve on the side.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Salmon Tikka High Protein Smash
- 600 g Salmon fillets instead of chicken breast
Coat the salmon fillets in the tikka paste and yoghurt and grill for 8 to 10 minutes until just cooked, then flake rather than chop.
Vegetarian
Paneer Tikka High Protein Smash
- 400 g Paneer instead of chicken breast
Cube the paneer, coat in the tikka paste and yoghurt and grill for 8 to 10 minutes until charred at the edges, a little less than the chicken.
Gluten-free
- 160 g Gluten-free bread instead of brown bread
Toast the gluten-free bread a little longer for a sturdier base.
Dairy-free
- 40 g Dairy-free cream cheese instead of light cream cheese
- 40 g Coconut yoghurt instead of 0% fat Greek yoghurt
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £13.33 · 46% spare
£7.24
missing 5 items
Morrisonsyou pay £11.95 · 25% spare
£8.99
missing 5 items · £1.75 more
Aldi UKyou pay £8.57 · 28% spare
£6.13
missing 6 items
Tescoyou pay £10.50 · 40% spare
£6.28
missing 6 items
Asdayou pay £10.66 · 29% spare
£7.57
missing 6 items
£1.81a serve
from £1.81 a serve at Sainsbury's · 6 of 11 ingredients priced
About £7.24 of ingredients used for 4 serves.
£15.22 across 4 shops · 9 of 11 items priced · £1.04 more for bigger packs, 44% spare for later
£7.24
missing 5 items
you'll pay £13.33 · 46% of it spare
£8.99
missing 5 items · £1.75 more
you'll pay £11.95 · 25% of it spare
£6.13
missing 6 items
you'll pay £8.57 · 28% of it spare
£6.28
missing 6 items
you'll pay £10.50 · 40% of it spare
£7.57
missing 6 items
you'll pay £10.66 · 29% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.62
chicken breast
£6.65/1kg
need 500 gAshfields Diced Chicken Breast 0.6kg£3.99
Aldi UK£6.65/1kg£3.99·
Sainsbury's£8.29/1kg£1.99·
Asda£8.29/1kg£1.99·
Morrisons£4.50·
Tesco£8.31/1kg£5.40·
OcadoN/A
eggs
£0.17/1 ea
need 8 items2 × Merevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.24/1 ea£2.85·
Morrisons£2.85·
Sainsbury's£0.24/1 ea£3.55·
OcadoN/A
limes
£0.23/1 pack
need 4 itemsNature's Pick Limes 5 pack£1.15closest match
Aldi UK£0.23/1 pack£1.15·
Asda£0.24/1 ea£1.18·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
fresh coriander
£16.67/1kg
need 25 gReady, Set…cook! British Cut Coriander 0.03kg£0.50closest match
Aldi UK£16.67/1kg£0.50·
Sainsbury's£18.33/1kg£0.55·
Morrisons£0.60·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.50

red onion
£0.95
need 150 gMorrisons British Red Onions 1kgclosest match
Morrisons£0.95·
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Aldi UK£0.95/1kg£0.95·
Asda£2.62/1kg£1.31·
OcadoN/A

brown bread
£1.55
need 4 sliceHenllan Bakery Brown Thin Sliced Bread 400g
Morrisons£1.55·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£3.20

light cream cheese
£13.64/1kg
need 40 gPhiladelphia Original Soft Cream Cheese 165G£2.25
Tesco£13.64/1kg£2.25·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

0% fat Greek yoghurt
£1.90/1kg
need 40 gCreamfields Fat Free Greek Style Natural Yogurt 500G£0.95closest match
Tesco£1.90/1kg£0.95·
Asda£8.93/1kg£1.34·
Morrisons£1.50·
Sainsbury's£5.50/1kg£2.75·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.90

mango chutney
£5.94/1kg
need 40 gGeeta's Standard£1.90
Sainsbury's£5.94/1kg£1.90·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- tikka masala paste · 60 g
- chilli flakes · 3 g