Chicken Stew

Recipe from Budget Bytes · original post

A rich, hearty stew of tender chicken thighs, potatoes and vegetables in a light but flavourful herb gravy.

Serves 6 75 minKid-friendly
chickenstew
More from @budgetbytes

Ingredients

  • yellow onion — diced1 ea
  • celery stalks — diced3 ea
  • garlic cloves — minced4 ea
  • carrots — thinly sliced225 g
  • boneless skinless chicken thighs — cut into 2.5 cm pieces800 g
  • all-purpose flour — divided30 g
  • butter30 g
  • olive oil15 ml
  • baby potatoes — halved680 g
  • dried parsley — 1 tsp1 g
  • dried thyme — ½ tsp0.5 g
  • dried rosemary — ½ tsp0.5 g
  • dried sage0.5 tsp
  • salt — ¼ tsp1.5 g
  • black pepper0.25 tsp
  • chicken broth475 ml
  • vegetable broth475 ml
  • fresh parsley — chopped; optional4 g

Method

  1. Dice the onion and celery, mince the garlic, slice the carrots, and cut the baby potatoes in half.
  2. Cut the chicken thighs into 2.5 cm (1-inch) pieces. Add them to a large bowl, sprinkle half of the flour over the chicken and toss until evenly coated.
  3. Add the butter and olive oil to a large pot and heat over medium until hot and sizzling.
  4. Add the flour-coated chicken and brown on all sides (avoid stirring until browned on the bottom), about 5 minutes per side. When the chicken is browned and there is a brown layer of flour on the bottom of the pot, remove the chicken to a clean bowl with a slotted spoon. It does not need to be cooked through yet.
  5. Add the onion, celery, garlic and carrots and sauté until the onions are soft, about 5 minutes, using the moisture from the vegetables to scrape the browned bits off the bottom of the pot.
  6. Add the remaining flour and sauté over medium for about two minutes more.
  7. Return the browned chicken to the pot, along with the potatoes, dried parsley, thyme, rosemary, sage, salt and pepper.
  8. Add the chicken broth and vegetable broth. Stir to combine and dissolve any flour off the bottom of the pot.
  9. Cover and bring to a boil. Once boiling, remove the lid and turn the heat down to medium-low. Simmer uncovered, stirring occasionally, for about 30 minutes or until the potatoes are tender and the broth has thickened.
  10. Taste and add salt if needed (it depends on the broth you used). Stir in the fresh parsley if using, and serve hot.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Vegetarian

    White Bean Stew

    • 660 g Cannellini beans instead of boneless skinless chicken thighs
    • 475 ml Vegetable broth instead of chicken broth

    Skip flouring and browning the chicken: sauté the vegetables in the butter and oil, add all the flour in step 6, and stir the beans in for the last 10 minutes of simmering so they stay whole.

  • Vegan

    White Bean Stew

    • 660 g Cannellini beans instead of boneless skinless chicken thighs
    • 30 ml Olive oil instead of butter
    • 475 ml Vegetable broth instead of chicken broth

    Skip flouring and browning the chicken: sauté the vegetables in the oil, add all the flour in step 6, and stir the beans in for the last 10 minutes of simmering so they stay whole.

  • Gluten-free

    • 30 g Cornflour instead of all-purpose flour

    Toss the chicken in half the cornflour; mix the rest with a splash of cold broth and stir it in for the last 10 minutes of simmering instead of frying it with the vegetables.

  • Dairy-free

    • 30 ml Olive oil instead of butter

    Brown the chicken in all olive oil; the timing is unchanged.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Tesco

    you pay £35.09 · 44% spare

    £19.74

    missing 3 items

  • Sainsbury'sBest choice

    you pay £22.31 · 41% spare

    £13.18

    missing 4 items

  • Aldi UK

    you pay £21.39 · 55% spare

    £9.64

    missing 5 items

  • Morrisons

    you pay £15.35 · 68% spare

    £4.93

    missing 6 items

  • Asda

    you pay £16.15 · 52% spare

    £7.83

    missing 10 items

£3.29a serve

from £3.29 a serve at Tesco · 15 of 18 ingredients priced

About £19.74 of ingredients used for 6 serves.

£31.62 across 4 shops · 17 of 18 items priced · £4.52 more for bigger packs, 45% spare for later

Tesco

£19.74

missing 3 items

you'll pay £35.09 · 44% of it spare

Sainsbury'sBest choice

£13.18

missing 4 items

you'll pay £22.31 · 41% of it spare

Aldi UK

£9.64

missing 5 items

you'll pay £21.39 · 55% of it spare

Morrisons

£4.93

missing 6 items

you'll pay £15.35 · 68% of it spare

Asda

£7.83

missing 10 items

you'll pay £16.15 · 52% of it spare

Buy at Sainsbury's£10.50

boneless skinless chicken thighs

£2.00/1kg

need 800 gSainsbury's Standard£4.00closest match

Sainsbury'sSainsbury's£2.00/1kg£4.00·Aldi UKAldi UK£2.99/1kg£2.99·MorrisonsMorrisons£3.40·AsdaAsda£2.50/1kg£5.00·TescoTesco£2.88/1kg£5.75·OcadoOcadoN/A

dried sage

£30.00/1kg

need 0.5 tspSainsbury's Fresh Packed Sage 20g£0.60closest match

Sainsbury'sSainsbury's£30.00/1kg£0.60·MorrisonsMorrisons£0.70·TescoTesco£83.33/1kg£1.00·Aldi UKAldi UKN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

chicken broth

£7.00/1L

need 475 mlOxo Standard£3.50closest match

Sainsbury'sSainsbury's£7.00/1L£3.50·TescoTesco£14.00/1L£7.00·Aldi UKAldi UKN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

fresh parsley

£16.67/1kg

need 4 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match

Sainsbury'sSainsbury's£16.67/1kg£0.50·MorrisonsMorrisons£0.60·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Aldi UK£8.18

all-purpose flour

£0.47/1kg

need 30 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match

Aldi UKAldi UK£0.47/1kg£0.70·Sainsbury'sSainsbury's£0.90/1kg£0.45·MorrisonsMorrisons£0.53·TescoTesco£0.53/1kg£0.80·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

dried rosemary

£0.30/10g

need 0.5 gReady, Set…cook! Rosemary 20g£0.59closest match

Aldi UKAldi UK£0.30/10g£0.59·TescoTesco£37.04/1kg£1.00·MorrisonsMorrisons£1.09·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

salt

£0.01/10g

need 1.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match

Aldi UKAldi UK£0.01/10g£0.65·AsdaAsda£4.00/1kg£0.80·TescoTesco£19.13/1kg£2.20·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£9.94

vegetable broth

£14.00/1L

need 475 mlStandard£7.00

TescoTesco£14.00/1L£7.00·Aldi UKAldi UKN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Asda£3.00

black pepper

£10.00/1kg

need 0.25 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00

AsdaAsda£10.00/1kg£3.00·Sainsbury'sSainsbury's£15.82/1kg£0.87·Aldi UKAldi UK£15.90/1kg£1.59·TescoTescoN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Not priced

  • celery stalks · 3 items