
Cheesy Vegan Pizza Beans
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
Savory, saucy, and CHEESY white beans that taste like pizza! An easy, comforting, plant-based entrée with just 10 ingredients and 30 minutes required!
Ingredients
- raw cashews70 g
- lemon juice — 1 tbsp20 ml
- nutritional yeast2.5 tbsp
- tapioca starch2 tbsp
- sea salt — 1 tsp6 g
- olive oil — 2 tbsp40 ml
- garlic cloves — minced4 ea
- red pepper flakes — optional0.25 tsp
- canned crushed tomatoes425 g
- dried Italian herbs1 tbsp
- maple syrup — 1 tsp; optional5 ml
- canned white beans — drained and rinsed850 g
Method
- CHEESE SAUCE: Add cashews to a heatproof bowl and cover with hot water by at least 1-2 inches. Let them soak while you get started on the beans.
- BEANS: Heat a large stainless steel or enameled cast iron skillet (or other oven-safe skillet) over medium-low heat. Once hot, add olive oil and garlic and sauté until fragrant — about 1 minute. Add red pepper flakes (optional) and stir to infuse flavor. Turn down heat if cooking too quickly.
- Add the crushed tomatoes, 1/4 cup (60 ml) water, Italian herbs, maple syrup (optional), and salt. Stir to combine, then add the white beans and mix to evenly distribute. Bring to a simmer over medium heat, cover, and let cook for 15-20 minutes until the beans are tender and the sauce is bubbly.
- CHEESE SAUCE: While the beans simmer, make your cheese sauce. Drain the cashews and add them to a high-speed blender along with 2/3 cup (160 ml) water, lemon juice, nutritional yeast, tapioca starch, and salt. Blend on high until very smooth and milky in texture, about 1 minute. Set aside.
- Once the beans are tender, reduce the heat to low and carefully pour the cheese sauce over the beans in an even layer. Cover and steam for 2-3 minutes to encourage the cheese to firm up, then transfer to the oven to broil (optional) for another 2-3 minutes, or until the cheese is darkened in spots and dry to the touch. Optionally, garnish with fresh basil.
- Serve warm with vegan garlic bread, sautéed greens, roasted vegetables, or alongside a salad. Leftovers keep for 3-4 days in the refrigerator or 1 month in the freezer.
- Reheat leftovers in oven or microwave until warmed through.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £14.67 · 70% spare
£4.47
missing 4 items
Tescoyou pay £11.23 · 51% spare
£5.51
missing 7 items
Sainsbury'syou pay £14.33 · 24% spare
£10.90
missing 7 items
Asdayou pay £6.44 · 61% spare
£2.54
missing 8 items
Morrisonsyou pay £7.96 · 59% spare
£3.25
missing 8 items
£1.12a serve
from £1.12 a serve at Aldi UK · 8 of 12 ingredients priced
About £4.47 of ingredients used for 4 serves.
£17.57 across 4 shops · 10 of 12 items priced · £2.71 more for bigger packs, 72% spare for later
£4.47
missing 4 items
you'll pay £14.67 · 70% of it spare
£5.51
missing 7 items
you'll pay £11.23 · 51% of it spare
£10.90
missing 7 items
you'll pay £14.33 · 24% of it spare
£2.54
missing 8 items
you'll pay £6.44 · 61% of it spare
£3.25
missing 8 items
you'll pay £7.96 · 59% of it spare
Buy at
Aldi UK£13.43
lemon juice
£0.28/100ml
need 20 mlThe Pantry Lemon Juice 250ml£0.69
Aldi UK£0.28/100ml£0.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
nutritional yeast
£15.48/1kg
need 2.5 tbspThe Pantry Yeast 0.04kg£0.65
Aldi UK£15.48/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 40 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 4 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
dried Italian herbs
£0.45/10g
need 1 tbspReady, Set…cook! Italian Mixed Herbs 13g£0.59
Aldi UK£0.45/10g£0.59·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 5 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned white beans
£1.13/1kg
need 850 g3 × Four Seasons Butter Beans 0.4kg£0.45
Aldi UK£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£0.37·
Tesco£4.20/1kg£2.10·
Sainsbury's£5.76/1kg£2.88·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£0.80
sea salt
£4.00/1kg
need 6 gCOOK By ASDA Cook Sea Salt 200g£0.80closest match
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£0.86

canned crushed tomatoes
£1.08/1kg
need 425 g2 × Grower's Harvest Standard£0.43closest match
Tesco£1.08/1kg£0.43·
Sainsbury's£1.76/1kg£0.40·
Morrisons£0.45·
Asda£1.18/1kg£0.47·
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.48

raw cashews
£2.48
need 70 gMorrisons Cashews 180g
Morrisons£2.48·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- tapioca starch · 2 tbsp
- red pepper flakes · 0.25 tsp