
Cheeseburger Casserole
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post · full recipe on recipetineats.com
It's beefy, cheesy and saucy. If you love Cheeseburgers and Mac and Cheese, then you will LOVE this Cheeseburger Casserole! A homemade version of Hamburger Helper, the boxed pasta. One pot, 30 minutes start to finish!
Ingredients
- olive oil — 1 tbsp20 ml
- garlic cloves — minced2 ea
- onion — chopped1 ea
- small carrot — chopped1 ea
- celery stalk — chopped1 ea
- lean beef mince500 g
- macaroni340 g
- frozen corn kernels70 g
- chicken stock — low sodium500 ml
- sriracha1 tbsp
- chili powder1 tsp
- dried oregano — 1 tsp1 g
- garlic powder1 tsp
- canned crushed tomatoes800 g
- tomato paste32 g
- salt — 1 ¼ tsp7.5 g
- black pepper0.5 tsp
- cheddar cheese — shredded175 g
- mozzarella — shredded100 g
- green onion — sliced1 ea
Method
- Heat oil in a dutch oven or large deep skillet over medium high heat.
- Add onion and garlic, cook 1 minute.
- Add celery and carrot, cook 3 minutes until soft.
- Increase heat to high and add beef. Cook, breaking it up as you go, until no longer pink - 3 minutes.
- Add remaining ingredients EXCEPT cheese. Stir to combine, add macaroni, then turn down to medium or medium low so it's simmering gently.
- Cover, cook 8 minutes. Pasta should be just about cooked, and still nice and saucy.
- Add cheddar cheese, stir. Top with mozzarella cheese.
- Cover with lid, cook for a further 2 minutes.
- Remove from stove. The pasta should now be cooked - tender but firm, not mushy, slick with sauce, not dried out.
- Serve immediately, garnished with green onions, if using.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 500 g plant-based mince instead of lean beef mince
- 500 ml vegetable stock instead of chicken stock
Plant-based mince only needs a couple of minutes to brown before the stock and tomatoes go in; the rest of the timing is unchanged.
Gluten-free
- 340 g gluten-free macaroni instead of macaroni
Gluten-free macaroni softens faster and absorbs more liquid, so check it after 6 minutes and add a splash of stock if it gets dry.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Morrisonsyou pay £26.41 · 30% spare
£18.61
missing 7 items
Aldi UKyou pay £21.48 · 42% spare
£12.50
missing 9 items
Tescoyou pay £16.84 · 59% spare
£6.98
missing 10 items
Sainsbury'syou pay £16.83 · 33% spare
£11.21
missing 10 items
Asdayou pay £14.69 · 47% spare
£7.81
missing 11 items
£3.72a serve
from £3.72 a serve at Morrisons · 13 of 20 ingredients priced
About £18.61 of ingredients used for 5 serves.
£36.98 across 5 shops · 19 of 20 items priced · £4.56 more for bigger packs, 35% spare for later
£18.61
missing 7 items
you'll pay £26.41 · 30% of it spare
£12.50
missing 9 items
you'll pay £21.48 · 42% of it spare
£6.98
missing 10 items
you'll pay £16.84 · 59% of it spare
£11.21
missing 10 items
you'll pay £16.83 · 33% of it spare
£7.81
missing 11 items
you'll pay £14.69 · 47% of it spare
Buy at
Aldi UK£12.59
olive oil
£0.53/100ml
need 20 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
macaroni
£1.38/1kg
need 340 gCucina Macaroni Pasta 500g 0.5kg£0.69closest match
Aldi UK£1.38/1kg£0.69·
Morrisons£0.72·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
sriracha
£4.37/1L
need 1 tbspAsia Specialities Sriracha 0.46L£1.99
Aldi UK£4.37/1L£1.99·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
chili powder
£3.25/1kg
need 1 tspThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 7.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
cheddar cheese
£6.13/1kg
need 175 gEmporium British Mild Cheddar Cheese 0.4kg£2.45closest match
Aldi UK£6.13/1kg£2.45·
Sainsbury's£10.00/1kg£2.00·
Tesco£12.50/1kg£2.50·
Morrisons£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£14.75

onion
£0.95
need 1 itemMorrisons 3 perpackclosest match
Morrisons£0.95·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Sainsbury's£1.78/1kg£0.89·
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A

lean beef mince
£6.75
need 500 gMorrisons Lean Beef Mince 5% Fat 500g
Morrisons£6.75·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

frozen corn kernels
£1.15
need 70 g2 × Morrisons Market Street Salted Corn Kernels 50g
Morrisons£1.15·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

chicken stock
£3.50
need 500 mlMorrisons The Best Chicken Stock 450g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£3.50·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

green onion
£1.25
need 1 itemMorrisons The Best 2 perpack
Morrisons£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£4.47

small carrot
£0.69/1kg
need 1 itemTesco kg£0.11closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Sainsbury's£0.70/1kg£0.35·
Asda£2.87/1kg£0.43·
Morrisons£0.45·
Aldi UK£0.69/1kg£0.69·
OcadoN/A

garlic powder
£22.22/1kg
need 1 tspTesco Standard£1.00
Tesco£22.22/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

canned crushed tomatoes
£1.08/1kg
need 800 g2 × Grower's Harvest Standard£0.43closest match
Tesco£1.08/1kg£0.43·
Sainsbury's£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£0.45·
Asda£1.18/1kg£0.47·
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
OcadoN/A

mozzarella
£10.00/1kg
need 100 gTesco Grated Mozzarella 250G 100g£2.50closest match
Tesco£10.00/1kg£2.50·
Morrisons£1.30·
Sainsbury's£14.96/1kg£1.87·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£4.22

tomato paste
£9.38/1kg
need 32 gMutti Standard£1.22
Asda£9.38/1kg£1.22·
Sainsbury's£9.62/1kg£1.25·
Morrisons£1.60·
Tesco£20.77/1kg£2.70·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 0.5 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.95

dried oregano
£79.16/1kg
need 1 gSainsbury's Oregano 12g£0.95real special
Sainsbury's£79.16/1kg£0.95·
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- celery stalk · 1 item