
Chai Spiced Apple Butter Muffin Bread
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
A chai-spiced apple butter quick bread with ribbons of cream cheese, fresh apple and a brown sugar chai crumble on top.
Ingredients
- ground cinnamon — 4 tsp10 g
- ground ginger2 tsp
- ground cardamom1 tsp
- ground nutmeg — ½ tsp1.3 g
- ground allspice — ½ tsp1.3 g
- ground cloves0.5 tsp
- salted butter — melted140 g
- brown sugar165 g
- plain Greek yogurt120 g
- apple butter95 g
- eggs3 ea
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- plain flour200 g
- baking powder — 3 tsp14 g
- salt — 1 tsp6 g
- apple — very thinly sliced200 g
- cream cheese — at room temperature115 g
- dark brown sugar100 g
Method
- Make the chai spice: in a shallow bowl, combine the cinnamon, ginger, cardamom, nutmeg, allspice, cloves and a pinch of black pepper.
- Preheat the oven to 350°F (180°C). Line a 9×5-inch (23×13 cm) loaf pan with parchment paper.
- In a bowl, whisk together 115 g (1 stick) of the melted butter, 150 g (3/4 cup) of the brown sugar, the yogurt, apple butter, eggs and vanilla. Add 190 g of the flour, 1 tablespoon of the chai spice, the baking powder and salt. Mix until fully combined.
- Toss the apple with the remaining 1 tablespoon brown sugar and 2 teaspoons chai spice, then mix into the batter. Dollop the cream cheese over the batter and give it a gentle stir; don't over-mix.
- Pour the batter into the prepared pan.
- Make the swirl: mix the remaining 2 tablespoons (28 g) butter, the dark brown sugar, the remaining 1 tablespoon (8 g) flour and 1-2 teaspoons chai spice. Arrange the clumps over the batter. Bake for 60-70 minutes, until the centre is set, covering with foil halfway through if the top browns too quickly.
- Slice and enjoy with butter and flaky sea salt.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 140 g Vegan butter instead of salted butter
- 120 g Coconut yoghurt instead of plain Greek yogurt
- 95 g Dairy-free apple butter instead of apple butter
- 115 g Dairy-free cream cheese instead of cream cheese
Bake time is unchanged; dairy-free cream cheese is softer, so chill it briefly before swirling.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £10.31 · 58% spare
£4.34
missing 7 items
Sainsbury'syou pay £17.70 · 63% spare
£6.54
missing 7 items · £2.20 more
Tescoyou pay £17.76 · 63% spare
£6.55
missing 7 items · £2.21 more
Morrisonsyou pay £16.63 · 72% spare
£4.66
missing 9 items
Asdayou pay £13.33 · 62% spare
£5.01
missing 9 items
£0.42a serve
from £0.42 a serve at Aldi UK · 11 of 18 ingredients priced
About £4.19 of ingredients used for 10 serves.
£15.37 across 3 shops · 14 of 18 items priced · £2.39 more for bigger packs, 66% spare for later
£4.34
missing 7 items
you'll pay £10.31 · 58% of it spare
£6.54
missing 7 items · £2.20 more
you'll pay £17.70 · 63% of it spare
£6.55
missing 7 items · £2.21 more
you'll pay £17.76 · 63% of it spare
£4.66
missing 9 items
you'll pay £16.63 · 72% of it spare
£5.01
missing 9 items
you'll pay £13.33 · 62% of it spare
Buy at
Aldi UK£8.92
ground cinnamon
£0.22/10g
need 10 gReady, Set…cook! Ground Cinnamon 40g£0.89closest match
Aldi UK£0.22/10g£0.89·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salted butter
£7.40/1kg
need 140 gCowbelle British Salted Butter 250g 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
plain Greek yogurt
£0.11/100g
need 120 gEveryday Essentials Fat Free Natural Yogurt 500g£0.55closest match
Aldi UK£0.11/100g£0.55·
Tesco£1.10/1kg£0.55·
Morrisons£0.80·
Sainsbury's£1.90/1kg£0.95·
Asda£2.30/1kg£1.15·
OcadoN/A
apple butter
£7.40/1kg
need 95 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
eggs
£0.17/1 ea
need 3 itemsMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Sainsbury's£0.25/1 ea£2.95·
Morrisons£3.30·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 10 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
plain flour
£0.47/1kg
need 200 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 14 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 6 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£4.00
brown sugar
£3.00/1kg
need 165 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Morrisons£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A

cream cheese
£6.06/1kg
need 115 gPhiladelphia Original Soft Cream Cheese 165G£1.00
Asda£6.06/1kg£1.00·
Sainsbury's£8.04/1kg£2.25·
Tesco£11.61/1kg£3.25·
Aldi UKN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
dark brown sugar
£3.00/1kg
need 100 gGem Soft Dark Brown Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Morrisons£1.75·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.45

ground ginger
£1.00
need 2 tspRajah Ground Ginger 85gclosest match
Morrisons£1.00·
Aldi UK£0.21/10g£0.65·
Sainsbury's£25.00/1kg£0.95·
Tesco£26.32/1kg£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A

apple
£2.00
need 200 gMorrisons Apples 1.2kg Packclosest match
Morrisons£2.00·
Tesco£2.80/1kg£0.56·
Aldi UK£0.59/1 ea£0.59·
Sainsbury's£2.10/1kg£2.10·
Asda£2.48/1kg£2.48·
OcadoN/A
Not priced
- ground cardamom · 1 tsp
- ground nutmeg · 1.3 g
- ground allspice · 1.3 g
- ground cloves · 0.5 tsp