
Cauliflower Mac and Cheese
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
Creamy baked mac and cheese bulked out with cauliflower, in a simple cheddar sauce and topped with parmesan.
Ingredients
- macaroni250 g
- cauliflower — cut into small florets1 ea
- parmesan — grated50 g
- whole milk500 ml
- plain flour35 g
- butter50 g
- cheddar cheese — grated80 g
- Dijon mustard15 ml
Method
- Preheat the oven to 190°C (170°C fan) / Gas 5.
- Put the macaroni into a pan of boiling water, bring back to the boil and simmer for 10 minutes. After 5 minutes, add the cauliflower to the pasta pan.
- Meanwhile, make the cheese sauce: put the milk, flour and butter in a saucepan over a medium heat and whisk until the butter has melted and the flour has mixed in.
- Once the sauce starts to thicken (2-3 minutes), take it off the heat and stir in the cheddar and Dijon mustard until the cheese has melted.
- Drain the pasta and cauliflower and put them in a baking dish. Pour over the cheese sauce and mix well to coat.
- Sprinkle the parmesan on top and bake for 20 minutes, until the top is browning and bubbling.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 250 g Gluten-free macaroni instead of macaroni
- 20 g Cornflour instead of plain flour
Cook the gluten-free macaroni to its packet time, adding the cauliflower for the last 5 minutes; whisk the cornflour into the cold milk first, then heat with the butter until thick.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £8.56 · 60% spare
£3.43
missing 1 item
Morrisonsyou pay £13.74 · 33% spare
£9.24
missing 1 item · £5.81 more
Sainsbury'syou pay £5.80 · 48% spare
£3.04
missing 3 items
Tescoyou pay £7.18 · 54% spare
£3.32
missing 3 items
Asdayou pay £6.67 · 61% spare
£2.57
missing 4 items
£0.86a serve
from £0.86 a serve at Aldi UK · 7 of 8 ingredients priced
About £3.43 of ingredients used for 4 serves.
£13.95 across 3 shops · all 8 items priced · £1.75 more for bigger packs, 37% spare for later
£3.43
missing 1 item
you'll pay £8.56 · 60% of it spare
£9.24
missing 1 item · £5.81 more
you'll pay £13.74 · 33% of it spare
£3.04
missing 3 items
you'll pay £5.80 · 48% of it spare
£3.32
missing 3 items
you'll pay £7.18 · 54% of it spare
£2.57
missing 4 items
you'll pay £6.67 · 61% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.38
macaroni
£1.38/1kg
need 250 gCucina Macaroni Pasta 500g 0.5kg£0.69closest match
Aldi UK£1.38/1kg£0.69·
Morrisons£0.72·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
whole milk
£1.06/1L
need 500 mlCowbelle British Whole Milk 3.7% Fat 1.136L£1.20closest match
Aldi UK£1.06/1L£1.20·
Tesco£1.50/1L£0.85·
Sainsbury's£1.06/1L£1.20·
Asda£1.06/1L£1.20·
Morrisons£1.35·
OcadoN/A
plain flour
£0.47/1kg
need 35 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
butter
£7.40/1kg
need 50 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
cheddar cheese
£6.13/1kg
need 80 gEmporium British Mild Cheddar Cheese 0.4kg£2.45closest match
Aldi UK£6.13/1kg£2.45·
Sainsbury's£13.75/1kg£1.65·
Tesco£12.50/1kg£2.50·
Morrisons£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
Dijon mustard
£2.45/1kg
need 15 mlBramwells Dijon Mustard 0.2kg£0.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.45/1kg£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£0.97
cauliflower
£0.97/1 ea
need 1 itemAsda Light & Nutty Cauliflower 1 each£0.97real special
Asda£0.97/1 ea£0.97·
Sainsbury's£1.00/1 ea£1.00·
Aldi UK£1.18/1 ea£1.18·
Tesco£1.18/1 ea£1.18·
Morrisons£1.19·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£5.60

parmesan
£5.60
need 50 gBradburys Rough Cut Parmigiano Reggiano Parmesan 200g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Morrisons£5.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A