
Campfire Stew
Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com
An easy, warming and slimming-friendly stew, great if you're counting calories.
Ingredients
- gammon joint — all fat removed1 ea
- onions — chopped2 ea
- peppers — sliced3 ea
- garlic cloves — crushed3 ea
- paprika — 1 tsp2.5 g
- ground cumin — 1 tsp2.5 g
- ground coriander — 1 tsp2.5 g
- canned baked beans400 g
- canned chopped tomatoes400 g
- canned kidney beans — drained and rinsed400 g
- celery stick — chopped1 ea
- carrots — chopped; 2 large300 g
- button mushrooms — halved; about 8120 g
- tomato purée2 tbsp
- chilli flakes1 pinch
- Worcestershire sauce — 1 tbsp15 ml
- hot sauce1 tsp
Method
- Soak the gammon joint overnight in cold water if necessary.
- Reserve half of the sliced peppers, and add all the rest of the ingredients to the slow cooker, stir well and switch on.
- Set the slow cooker to high and cook for 6-8 hours (you can leave it on longer).
- 30 minutes before the end of cooking, stir in the reserved peppers.
- After 6 hours, check the consistency of the sauce and tenderness of the meat. The meat should be starting to fall apart and the sauce thickening. You can remove the lid and cook on high to finish the meat and thicken the sauce if necessary.
- The meat should have broken up, but if not, shred it in the slow cooker with two forks and mix well before serving.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 20 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Nothing changes in the cooking; add it to the slow cooker with everything else.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £13.11 · 25% spare
£9.80
missing 5 items
Tescoyou pay £8.43 · 33% spare
£5.65
missing 7 items
Sainsbury'syou pay £9.76 · 23% spare
£7.55
missing 7 items
Morrisonsyou pay £10.68 · 29% spare
£7.63
missing 7 items
Asdayou pay £6.64 · 26% spare
£4.90
missing 8 items
£2.53a serve
from £2.53 a serve at Aldi UK · 12 of 17 ingredients priced
About £10.10 of ingredients used for 4 serves.
£13.48 across 5 shops · 16 of 17 items priced · £0.63 more for bigger packs, 31% spare for later
£9.80
missing 5 items
you'll pay £13.11 · 25% of it spare
£5.65
missing 7 items
you'll pay £8.43 · 33% of it spare
£7.55
missing 7 items
you'll pay £9.76 · 23% of it spare
£7.63
missing 7 items
you'll pay £10.68 · 29% of it spare
£4.90
missing 8 items
you'll pay £6.64 · 26% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.94
gammon joint
£5.19/1kg
need 1 itemOakhurst Small Smoked Gammon Joint 0.75kg£3.89closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£5.19/1kg£3.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 3 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
paprika
£17.25/1kg
need 2.5 gReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cumin
£0.16/10g
need 2.5 gReady, Set…cook! Cumin 40g£0.65
Aldi UK£0.16/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
canned kidney beans
£1.37/1kg
need 400 g2 × Everyday Essentials Red Kidney Beans 0.26kg£0.35closest match
Aldi UK£1.37/1kg£0.35·
Morrisons£0.37·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
button mushrooms
£4.75/1kg
need 120 gNature's Pick British Baby Button Mushrooms 1kg£0.95
Aldi UK£4.75/1kg£0.95·
Asda£5.70/1kg£1.14·
Tesco£6.00/1kg£1.20·
Sainsbury's£7.75/1kg£1.55·
Morrisons£1.60·
OcadoN/A
hot sauce
£1.11/1kg
need 1 tspEveryday Essentials Curry Sauce 0.44kg£0.49closest match
Aldi UK£1.11/1kg£0.49·
Tesco£3.00/1L£0.75·
Asda£1.58/1kg£0.79·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.75

onions
£0.95/1kg
need 2 itemsTesco kg£0.11real special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£0.95/1kg£0.11·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Morrisons£0.95·
OcadoN/A

peppers
£1.78/1kg
need 3 itemsTesco Sliced Mixed Frozen Peppers 500G£0.89closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£1.78/1kg£0.89·
Aldi UK£0.60/1 ea£1.79·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
Morrisons£1.73·
AsdaN/A·
OcadoN/A

Worcestershire sauce
£3.00/1L
need 15 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.41

ground coriander
£1.09
need 2.5 gMorrisons Ground Coriander 36g
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

celery stick
£0.90
need 1 itemMorrisons British Celery Sticks 250gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£0.90·
Sainsbury's£3.60/1kg£0.90·
Aldi UK£3.40/1kg£1.19·
Asda£3.60/1kg£1.26·
TescoN/A·
OcadoN/A

tomato purée
£0.59
need 2 tbspMorrisons Tomato Puree (200g)closest match
Morrisons£0.59·
Tesco£2.95/1kg£0.59·
Asda£3.50/1kg£0.70·
Sainsbury's£5.63/1kg£0.80·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£0.73
canned baked beans
£0.73/1kg
need 400 gJUST ESSENTIALS By ASDA Just Essentials Baked Beans 410g£0.30closest match
Asda£0.73/1kg£0.30·
Morrisons£0.38·
Sainsbury's£2.44/1kg£1.00·
Tesco£3.44/1kg£2.75·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
canned chopped tomatoes
£1.08/1kg
need 400 gJUST ESSENTIALS By ASDA Just Essentials Chopped Tomatoes 400g£0.43closest match
Asda£1.08/1kg£0.43·
Sainsbury's£1.13/1kg£0.45·
Morrisons£0.45·
Tesco£1.18/1kg£0.47·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.65

carrots
£0.65/1kg
need 300 gStamford Street Co. Carrots 1kg£0.65
Sainsbury's£0.65/1kg£0.65·
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Aldi UK£0.69/1kg£0.69·
Asda£0.69/1kg£0.69·
Morrisons£0.69·
OcadoN/A
Not priced
- chilli flakes · 1 pinch