
Cacao Date Energy Balls
Recipe from Hannah Medellin · original post
Oats, dates, cacao and coconut blitzed into a no-bake snack that keeps all week in the fridge.
Ingredients
- rolled oats — 1 cup90 g
- cacao powder — 2 tbsp16 g
- fresh Medjool dates — pitted12 ea
- desiccated coconut — ¾ cup70 g
- maple syrup — 2 tbsp40 ml
- desiccated coconut — 2 tbsp; extra, for coating14 g
Method
- Add the rolled oats, cacao powder, dates, coconut and maple syrup to a food processor.
- Blitz until the mixture forms a sticky dough that holds together when pressed between your fingers.
- Roll into bite-sized balls.
- Coat each ball in the extra desiccated coconut.
- Store in an airtight container in the fridge for up to one week.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 90 g Gluten-free rolled oats instead of rolled oats
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £5.83 · 77% spare
£1.36
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £8.50 · 9% spare
£7.73
missing 2 items · £6.37 more
Tescoyou pay £1.50 · 58% spare
£0.63
missing 4 items
£0.17a serve
from £0.17 a serve at Aldi UK · 3 of 5 ingredients priced
About £1.36 of ingredients used for 8 serves.
£10.74 across 3 shops · all 5 items priced · £0.40 more for bigger packs, 52% spare for later
£1.36
missing 2 items
you'll pay £5.83 · 77% of it spare
£7.73
missing 2 items · £6.37 more
you'll pay £8.50 · 9% of it spare
£0.63
missing 4 items
you'll pay £1.50 · 58% of it spare
Buy at
Sainsbury's£4.60

rolled oats
£0.85/1kg
need 90 gStamford Street Co. Standard£0.85
Sainsbury's£0.85/1kg£0.85·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh Medjool dates
£7.50/1kg
need 12 itemsSainsbury's Medjool Dates, Taste the Difference 500g£3.75real special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£7.50/1kg£3.75·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£4.64
cacao powder
£3.25/1kg
need 16 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 40 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.50

desiccated coconut
£7.50/1kg
need 84 gEast End Standard£1.50closest match
Tesco£7.50/1kg£1.50·
Aldi UK£7.93/1kg£1.19·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A