
Buffalo Chicken Tostada Stacks
Recipe from Tieghan Gerard · original post · full recipe on halfbakedharvest.com
Crunchy tostadas layered with buttery buffalo chicken, cheddar and pepper jack, topped with a creamy jalapeño ranch.
Ingredients
- boneless chicken breasts900 g
- cayenne pepper hot sauce240 ml
- salted butter85 g
- chipotle chilli powder — 1 tsp2.5 g
- seasoned salt — 2 tsp12 g
- tostada shells15 ea
- cheddar cheese — shredded115 g
- pepper jack cheese — shredded55 g
- avocado — sliced, for serving1 ea
- spring onions — sliced, for serving45 g
- sour cream120 g
- mayonnaise115 g
- buttermilk120 ml
- dried parsley — 3 tsp3 g
- dried dill2 tsp
- garlic powder1 tsp
- onion powder1 tsp
- pickled jalapeños100 g
- fresh chives — chopped6 g
- fresh coriander — for serving10 g
Method
- In the bowl of a slow cooker, combine the chicken, hot sauce, butter, chipotle chilli powder, seasoned salt and black pepper. Cover and cook on LOW for 3-4 hours or HIGH for 2 hours. Alternatively, cook in a covered skillet over medium heat for 15-20 minutes, until the chicken is cooked through.
- Shred the chicken and toss with the sauce. Remove the chicken from the sauce, reserving the extra buffalo sauce for serving. Preheat the oven to 425°F (220°C).
- Assemble the stacks: arrange 5 tostada shells on a baking sheet. Top each with cheese and buffalo chicken. Add another tostada, cheese and chicken. Finish with a third tostada, then add chicken and cheese. Bake for 10 minutes, until the cheese is melted.
- Make the ranch: in a glass measuring jug or blender, combine the sour cream, mayonnaise, buttermilk, parsley, dill, garlic powder, onion powder and 1/4-1/2 cup (about 50-100 g) of the pickled jalapeños. Whisk or blend until creamy, then stir in the chives.
- Top each stack with ranch, coriander, spring onions, avocado and the remaining pickled jalapeños. Spoon the reserved buffalo sauce over the top. Enjoy!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Buffalo Chickpea Tostada Stacks
- 550 g Chickpeas instead of boneless chicken breasts
Skip the slow cooker: simmer the drained chickpeas in the hot sauce, butter and spices in a covered skillet for 10 minutes, lightly crushing some, then assemble.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £12.83 · 48% spare
£6.67
missing 7 items
Sainsbury'syou pay £26.63 · 26% spare
£19.72
missing 9 items
Tescoyou pay £16.35 · 52% spare
£7.89
missing 10 items
Morrisonsyou pay £10.28 · 57% spare
£4.42
missing 11 items
Asdayou pay £8.82 · 54% spare
£4.06
missing 13 items
£1.33a serve
from £1.33 a serve at Aldi UK · 13 of 20 ingredients priced
About £6.67 of ingredients used for 5 serves.
£29.81 across 5 shops · 18 of 20 items priced · £3.03 more for bigger packs, 31% spare for later
£6.67
missing 7 items
you'll pay £12.83 · 48% of it spare
£19.72
missing 9 items
you'll pay £26.63 · 26% of it spare
£7.89
missing 10 items
you'll pay £16.35 · 52% of it spare
£4.42
missing 11 items
you'll pay £10.28 · 57% of it spare
£4.06
missing 13 items
you'll pay £8.82 · 54% of it spare
Buy at
Aldi UK£9.00
salted butter
£7.40/1kg
need 85 gCowbelle British Salted Butter 250g 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
chipotle chilli powder
£9.89/1kg
need 2.5 gReady, Set…cook! Garam Malasa Powder 0.09kg£0.89
Aldi UK£9.89/1kg£0.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
seasoned salt
£0.01/10g
need 12 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
cheddar cheese
£6.13/1kg
need 115 gEmporium British Mild Cheddar Cheese 0.4kg£2.45closest match
Aldi UK£6.13/1kg£2.45·
Asda£9.84/1kg£1.23·
Morrisons£1.89·
Tesco£12.50/1kg£2.50·
Sainsbury's£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
pepper jack cheese
£3.50/1kg
need 55 gEmporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Morrisons£1.60·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Tesco£13.89/1kg£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
mayonnaise
£1.78/1L
need 115 gBramwells Real Mayonnaise 0.5L£0.89closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Aldi UK£1.78/1L£0.89·
Sainsbury's£4.82/1L£2.80·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
onion powder
£9.89/1kg
need 1 tspReady, Set…cook! Garam Malasa Powder 0.09kg£0.89
Aldi UK£9.89/1kg£0.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
pickled jalapeños
£3.55/1kg
need 100 gThe Deli Green Sliced Jalapeños 0.11kg£0.39
Aldi UK£3.55/1kg£0.39·
Sainsbury's£5.50/1kg£1.10·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
fresh coriander
£16.67/1kg
need 10 gReady, Set…cook! British Cut Coriander 0.03kg£0.50closest match
Aldi UK£16.67/1kg£0.50·
Sainsbury's£18.33/1kg£0.55·
Morrisons£0.60·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£14.99

boneless chicken breasts
£14.06/1kg
need 900 g2 × Sainsbury's Standard£6.75
Sainsbury's£14.06/1kg£6.75·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

dried parsley
£16.67/1kg
need 3 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.60·
Aldi UK£0.81/10g£0.65·
Tesco£90.91/1kg£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A

dried dill
£30.00/1kg
need 2 tspSainsbury's Bunched Dill 20g£0.60closest match
Sainsbury's£30.00/1kg£0.60·
Morrisons£0.60·
Tesco£142.86/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

fresh chives
£30.00/1kg
need 6 gSainsbury's Bunched Chives 20g£0.60
Sainsbury's£30.00/1kg£0.60·
Morrisons£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£3.75

cayenne pepper hot sauce
£3.00/1L
need 240 mlTesco Seafood Sauce 250Ml 1000L£0.75closest match
Tesco£3.00/1L£0.75·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

avocado
£0.67/1 ea
need 1 itemTesco Standard£2.00
Tesco£0.67/1 ea£2.00·
Sainsbury's£0.69/1 ea£0.69·
Asda£0.74/1 ea£0.74·
Aldi UK£1.39/1 ea£1.39·
Morrisons£1.50·
OcadoN/A

garlic powder
£22.22/1kg
need 1 tspTesco Standard£1.00
Tesco£22.22/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£0.82
spring onions
£6.56/1kg
need 45 gAsda Fragrant & Crunchy Spring Onions 125g£0.82closest match
Asda£6.56/1kg£0.82·
Aldi UK£6.90/1kg£0.69·
Tesco£6.90/1kg£0.69·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.25

sour cream
£1.25
need 120 gPiatnica Sour Cream 18% Fat 200g
Morrisons£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- tostada shells · 15 items
- buttermilk · 120 ml