
Buffalo Chicken Grilled Cheese
Recipe from Budget Bytes · original post · full recipe on budgetbytes.com
Leftover chicken tossed in a quick homemade Buffalo sauce, stuffed between American cheese and sourdough with a crispy mayo crust.
Ingredients
- American cheese4 slice
- sourdough bread2 slice
- cooked chicken — chopped140 g
- mayonnaise15 g
- blue cheese dressing — to dip30 ml
- salted butter — melted30 g
- hot sauce60 ml
- Worcestershire sauce — ½ tsp2.5 ml
- garlic powder0.25 tsp
Method
- Preheat a skillet over medium heat for 2 to 3 minutes.
- Mix the melted butter, hot sauce, Worcestershire sauce and garlic powder together.
- Pour the Buffalo sauce over the chopped or shredded cooked chicken and gently stir so every piece is coated. If using leftover chicken, warm it first (a couple of minutes in the microwave, covered, with a splash of broth or water) so the sandwich is hot all the way through.
- Spread mayonnaise over the outside of the bread slices.
- Lay the American cheese on the inside of both slices of bread.
- Add the warm saucy chicken to one slice and close the sandwich with the other slice.
- Toast the sandwich in the preheated skillet for 2 minutes on medium heat.
- Flip and toast for another 2 minutes, or longer on each side until golden and the cheese has melted.
- Slice in half and serve with blue cheese dressing for dipping.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Buffalo Chickpea Grilled Cheese
- 140 g Chickpeas instead of cooked chicken
- 2.5 ml Vegetarian Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Roughly smash the drained chickpeas and warm them in the Buffalo sauce in the skillet for 2 minutes before assembling; the toasting time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £7.75 · 41% spare
£4.57
missing 2 items
Tescoyou pay £6.99 · 46% spare
£3.79
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £7.07 · 18% spare
£5.80
missing 5 items
Asdayou pay £3.43 · 37% spare
£2.16
missing 6 items
Morrisonsyou pay £3.05 · 53% spare
£1.42
missing 7 items
£4.57a serve
from £4.57 a serve at Aldi UK · 7 of 9 ingredients priced
About £4.57 of ingredients used for 1 serves.
£10.22 across 3 shops · all 9 items priced · £0.35 more for bigger packs, 38% spare for later
£4.57
missing 2 items
you'll pay £7.75 · 41% of it spare
£3.79
missing 4 items
you'll pay £6.99 · 46% of it spare
£5.80
missing 5 items
you'll pay £7.07 · 18% of it spare
£2.16
missing 6 items
you'll pay £3.43 · 37% of it spare
£1.42
missing 7 items
you'll pay £3.05 · 53% of it spare
Buy at
Aldi UK£5.66
American cheese
£3.50/1kg
need 4 sliceEmporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Tesco£10.00/1kg£2.50·
Sainsbury's£8.57/1kg£3.00·
Asda£8.57/1kg£3.00·
Morrisons£3.00·
OcadoN/A
mayonnaise
£1.78/1L
need 15 gBramwells Real Mayonnaise 0.5L£0.89closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Aldi UK£1.78/1L£0.89·
Sainsbury's£4.82/1L£2.80·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
blue cheese dressing
£3.96/1L
need 30 mlBramwells Caeser Salad Dressing 0.25L£0.99
Aldi UK£3.96/1L£0.99·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salted butter
£7.40/1kg
need 30 gCowbelle British Salted Butter 250g 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
hot sauce
£1.78/1kg
need 60 mlFiesta Hot Chilli Con Carne Cooking Sauce 0.5kg£0.89 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Worcestershire sauce
£3.67/1L
need 2.5 mlAsia Specialities Dark Soy Sauce 0.15L£0.55closest match
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
Asda£2.61/1kg£0.73·
Tesco£3.00/1L£0.75·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£2.99

cooked chicken
£8.29/1kg
need 140 gEastman's Standard£1.99
Tesco£8.29/1kg£1.99·
Aldi UK£1.39/100g£2.09·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

garlic powder
£22.22/1kg
need 0.25 tspTesco Standard£1.00
Tesco£22.22/1kg£1.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.57

sourdough bread
£3.92/1kg
need 2 sliceSainsbury's Standard£1.57
Sainsbury's£3.92/1kg£1.57·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A