
Brown Rice Coconut Crunch
Recipe from @its_mandagram Kid-Approved Recipes 👩🏼🍳 · original post
A no-bake lunchbox slice of puffed brown rice, cacao and coconut. For a school-friendly version, swap the peanut butter for tahini.
Ingredients
- butter60 g
- honey — 4 tbsp115 g
- peanut butter — 3 tbsp; or tahini65 g
- puffed brown rice — 2 cups40 g
- desiccated coconut — ½ cup45 g
- cacao powder — 2 tbsp16 g
- desiccated coconut — 1 tbsp; extra, to sprinkle7.2 g
Method
- Melt the butter with the honey and peanut butter.
- Add the puffed brown rice, coconut and cacao to a bowl.
- Mix the wet with the dry.
- Press into a lined tray and sprinkle with extra coconut.
- Freeze for one hour, then slice and enjoy.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 60 g Coconut oil instead of butter
- 85 ml Maple syrup instead of honey
Melt the coconut oil with the maple syrup and peanut butter; it sets firm in the freezer the same way.
Dairy-free
- 60 g Coconut oil instead of butter
Melt the coconut oil with the honey and peanut butter as for the butter; the slice sets firm in the freezer.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Aldi UKBest choiceyou pay £6.72 · 77% spare
£1.52
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Morrisonsyou pay £6.40 · 83% spare
£1.07
missing 2 items
Tescoyou pay £5.06 · 75% spare
£1.25
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £2.76 · 74% spare
£0.72
missing 3 items
Asdayou pay £2.19 · 74% spare
£0.56
missing 4 items
£0.13a serve
£0.13 a serve, cheapest at Aldi UK
About £1.52 of ingredients used for 12 serves.
£7.01 across 3 shops · all 6 items priced · £0.92 more for bigger packs, 80% spare for later
£1.52
no items missing
you'll pay £6.72 · 77% of it spare
£1.07
missing 2 items
you'll pay £6.40 · 83% of it spare
£1.25
missing 2 items
you'll pay £5.06 · 75% of it spare
£0.72
missing 3 items
you'll pay £2.76 · 74% of it spare
£0.56
missing 4 items
you'll pay £2.19 · 74% of it spare
Buy at
Aldi UK£3.99
butter
£7.40/1kg
need 60 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
peanut butter
£4.38/1kg
need 65 gGrandessa Creamy 100% Peanut Butter 0.34kg£1.49closest match
Aldi UK£4.38/1kg£1.49·
Morrisons£3.00·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
cacao powder
£3.25/1kg
need 16 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£2.02

puffed brown rice
£0.52/1kg
need 40 gGrower Harvest Long Grain Rice 1Kg£0.52closest match
Tesco£0.52/1kg£0.52·
Sainsbury's£0.52/1kg£0.52·
Aldi UK£2.20/1kg£0.55·
Morrisons£0.55·
Asda£2.76/1kg£0.69·
OcadoN/A

desiccated coconut
£7.50/1kg
need 52.2 gEast End Standard£1.50closest match
Tesco£7.50/1kg£1.50·
Aldi UK£7.93/1kg£1.19·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.00

honey
£1.00
need 115 gBelvita Minis Honey 6 x 95gclosest match
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£2.18/1kg£0.74·
Aldi UK£0.22/100g£0.99·
Tesco£3.50/1kg£1.19·
AsdaN/A·
OcadoN/A