
Brown butter fried eggs with spring onions and Aleppo chilli
Recipe from Yotam Ottolenghi · original post · full recipe on ottolenghi.co.uk
The quickest dinner there is, short of tearing open a pack of instant noodles: eggs fried in butter until it turns brown and nutty, with spring onions softening right in it and a slick of soy sauce. Baste the whites in that butter as they cook so the edges go lacy and crisp while the yolks stay glossy - then scrape every last bit of butter from the pan over the top, since that's where most of the flavour ends up. Spoon the eggs, and all that butter, over rice, noodles or toast.
Ingredients
- unsalted butter100 g
- spring onions — thinly sliced in rounds70 g
- eggs4 ea
- soy sauce10 ml
- Aleppo chilli flakes — optional1 g
Method
- 1. Place the butter in a medium frying pan on medium heat and cook for 2-3 minutes until browned and smelling nutty. Add in the spring onions, stir well until just softened and crack in the eggs. Tilting the pan, spoon some of the butter over the egg whites, taking care not to get any on the yolks and cook for 2-3 minutes until the whites have just set.
- 2. Spoon over the soy sauce and continue cooking for another minute. Take off the heat and serve with the Aleppo chilli sprinkled on top if using.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 10 ml Tamari instead of soy sauce
Spoon over the tamari instead of soy sauce; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £4.08 · 53% spare
£1.92
missing 1 item
Tescoyou pay £4.24 · 55% spare
£1.90
missing 2 items
Asdayou pay £4.22 · 42% spare
£2.46
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £4.45 · 61% spare
£1.73
missing 3 items
Morrisonsyou pay £5.15 · 64% spare
£1.84
missing 3 items
£0.48a serve
from £0.48 a serve at Aldi UK · 4 of 5 ingredients priced
About £1.92 of ingredients used for 4 serves.
£4.21 across 2 shops · 4 of 5 items priced · £0.48 more for bigger packs, 55% spare for later
£1.92
missing 1 item
you'll pay £4.08 · 53% of it spare
£1.90
missing 2 items
you'll pay £4.24 · 55% of it spare
£2.46
missing 2 items
you'll pay £4.22 · 42% of it spare
£1.73
missing 3 items
you'll pay £4.45 · 61% of it spare
£1.84
missing 3 items
you'll pay £5.15 · 64% of it spare
Buy at
Aldi UK£3.39
unsalted butter
£7.40/1kg
need 100 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
eggs
£0.17/1 ea
need 4 itemsMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Sainsbury's£0.25/1 ea£2.95·
Morrisons£3.30·
OcadoN/A
soy sauce
£3.67/1L
need 10 mlAsia Specialities Light Soy Sauce 0.15L£0.55
Aldi UK£3.67/1L£0.55·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£0.82
spring onions
£6.56/1kg
need 70 gAsda Fragrant & Crunchy Spring Onions 125g£0.82closest match
Asda£6.56/1kg£0.82·
Aldi UK£6.90/1kg£0.69·
Tesco£6.90/1kg£0.69·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- Aleppo chilli flakes · 1 g