
Brown Butter Chocolate Chip Cookies
Recipe from John Kanell · original post · full recipe on preppykitchen.com
Chewy chocolate chip cookies with deep brown sugar and vanilla notes, made with nutty browned butter and no mixer.
Ingredients
- unsalted butter — diced282 g
- all-purpose flour320 g
- baking powder — 1 tsp4.5 g
- baking soda — ½ tsp2.3 g
- salt — ¾ tsp4.5 g
- light brown sugar165 g
- granulated sugar100 g
- large eggs — 1 whole plus 1 yolk2 ea
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- semisweet chocolate chips270 g
- dark chocolate chips — optional90 g
Method
- Preheat the oven to 350°F (175°C). Line two large baking sheets with parchment paper.
- Place the butter in a medium skillet or wide saucepan over medium heat. Cook for 2 to 3 minutes, until melted and bubbling.
- Continue to cook for 3 to 5 more minutes, stirring frequently, until it is light to medium amber in color and the milk solids are medium brown.
- Remove the pan from the heat and immediately pour the butter into a large, heatproof mixing bowl. Stir it around in the bowl to help stop the cooking. If the milk solids at the bottom of the pan are still medium-brown, you can scrape them into the browned butter if you like.
- Whisk in the light brown and granulated sugars, then let cool until it's just warm, 20 to 30 minutes.
- Meanwhile, in a medium bowl, whisk together the flour, baking powder, baking soda and salt.
- To the butter mixture, add the egg, egg yolk and vanilla and whisk to combine.
- Add the flour mixture and stir to combine. Stir in the semisweet chocolate chips. Refrigerate the dough for 20 minutes.
- Scoop the dough into 3-tablespoon balls (66 g) and place on the baking sheets 3 inches (7.5 cm) apart. Press a few dark chocolate chips into the top of each cookie, if you like.
- Bake for 11 to 13 minutes or until the edges are light golden brown and the tops are dry (for best results, bake one sheet at a time). Let the cookies cool on the pan for 5 minutes, then move to a cooling rack. Store leftovers in an airtight container for up to 5 days.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £12.76 · 65% spare
£4.51
missing 1 item
Tescoyou pay £32.19 · 26% spare
£23.70
missing 4 items
Asdayou pay £12.34 · 66% spare
£4.21
missing 5 items
Sainsbury'syou pay £10.60 · 55% spare
£4.75
missing 5 items
Morrisonsyou pay £13.68 · 62% spare
£5.20
missing 5 items
£0.25a serve
from £0.25 a serve at Aldi UK · 10 of 11 ingredients priced
About £4.51 of ingredients used for 18 serves.
£14.26 across 2 shops · all 11 items priced · £1.29 more for bigger packs, 65% spare for later
£4.51
missing 1 item
you'll pay £12.76 · 65% of it spare
£23.70
missing 4 items
you'll pay £32.19 · 26% of it spare
£4.21
missing 5 items
you'll pay £12.34 · 66% of it spare
£4.75
missing 5 items
you'll pay £10.60 · 55% of it spare
£5.20
missing 5 items
you'll pay £13.68 · 62% of it spare
Buy at
Aldi UK£12.76
unsalted butter
£7.40/1kg
need 282 g2 × Cowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£8.25/1kg£1.65·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
all-purpose flour
£0.47/1kg
need 320 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 4.5 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
baking soda
£3.25/1kg
need 2.3 gThe Pantry Bicarbonate Of Soda 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 4.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
granulated sugar
£1.09/1kg
need 100 gThe Pantry Granulated Sugar 1kg£1.09closest match
Aldi UK£1.09/1kg£1.09·
Sainsbury's£1.50/1kg£0.75·
Asda£1.78/1kg£0.89·
Tesco£2.00/1kg£1.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
large eggs
£0.28/1 ea
need 2 itemsMerevale British Large Free Range Eggs 6 Pack 6 each£1.69closest match
Aldi UK£0.28/1 ea£1.69·
Sainsbury's£0.35/1 ea£2.10·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.50/1 ea£3.00·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 10 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
semisweet chocolate chips
£1.10/1kg
need 270 gFour Seasons Straight Cut Chips 1.5kg£1.65
Aldi UK£1.10/1kg£1.65·
Morrisons£2.00·
Sainsbury's£3.00/1kg£2.25·
Asda£1.79/1kg£3.75·
Tesco£19.49/1 ea£19.49·
OcadoN/A
dark chocolate chips
£11.90/1kg
need 90 gThe Pantry Dark Chocolate Chips 0.1kg£1.19closest match
Aldi UK£11.90/1kg£1.19·
Morrisons£1.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.50
light brown sugar
£3.00/1kg
need 165 gBillington's Light Brown Soft Natural Unrefined Cane Sugar 500g£1.50closest match
Asda£3.00/1kg£1.50·
Morrisons£1.50·
Tesco£4.00/1kg£2.00·
Sainsbury's£4.10/1kg£2.05·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A