
Broccoli-Cheddar Quinoa Salad
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Broccoli-Cheddar Quinoa Salad with apples, toasted almonds, and dates in Honey-Mustard Dressing. This easy quinoa salad is nutritious, filling, and perfect for make-ahead lunches.
Ingredients
- quinoa — rinsed170 g
- broccoli florets — finely chopped225 g
- Honeycrisp apple — diced1 ea
- sharp cheddar — grated or cubed55 g
- roasted salted almonds — coarsely chopped45 g
- pitted dates — finely chopped4 ea
- chopped fresh chives2 tbsp
- Dijon mustard2 tbsp
- apple cider vinegar — 2 tbsp40 ml
- honey — 1 tbsp28 g
- extra-virgin olive oil80 ml
- kosher salt — ¾ tsp; divided4.5 g
- black pepper0.25 tsp
Method
- Combine quinoa, 2 cups of water (or vegetable broth for extra flavor), and 1/2 tsp. salt in a medium pot. Bring to a boil, cover, and reduce the heat. Simmer for 15 minutes. Remove the pot from the heat and let it sit, covered, for 5 minutes. Fluff with a fork. Place broccoli in a large bowl and season with a good pinch of salt. Add hot quinoa and toss to combine; let sit for ~15 minutes. (The residual heat of the hot quinoa will help steam and slightly soften the broccoli.)
- Meanwhile, prepare Honey-Mustard Dressing by combining all ingredients in a glass jar or large glass measuring cup; shake or whisk well to combine. Taste and season with extra salt or black pepper, if needed, or an extra drizzle of honey if you prefer it sweeter.
- To the broccoli-quinoa mixture, add apples, cheese, almonds, dates, and chives. Pour dressing overtop and toss to combine.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
Broccoli and Dairy-Free Cheddar Quinoa Salad
- 55 g Dairy-free cheddar instead of sharp cheddar
- 30 ml Maple syrup instead of honey
Nothing changes in the method; whisk the maple syrup into the dressing in place of the honey.
Dairy-free
Broccoli and Dairy-Free Cheddar Quinoa Salad
- 55 g Dairy-free cheddar instead of sharp cheddar
Nothing changes in the method; add the dairy-free cheddar where the cheese goes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £20.84 · 50% spare
£10.47
missing 3 items
Tescoyou pay £20.16 · 83% spare
£3.37
missing 6 items
Morrisonsyou pay £13.94 · 75% spare
£3.50
missing 6 items
Sainsbury'syou pay £12.51 · 39% spare
£7.58
missing 6 items
Asdayou pay £12.54 · 61% spare
£4.95
missing 7 items
£1.82a serve
from £1.82 a serve at Aldi UK · 10 of 13 ingredients priced
About £7.29 of ingredients used for 4 serves.
£18.71 across 4 shops · 12 of 13 items priced · £1.09 more for bigger packs, 51% spare for later
£10.47
missing 3 items
you'll pay £20.84 · 50% of it spare
£3.37
missing 6 items
you'll pay £20.16 · 83% of it spare
£3.50
missing 6 items
you'll pay £13.94 · 75% of it spare
£7.58
missing 6 items
you'll pay £12.51 · 39% of it spare
£4.95
missing 7 items
you'll pay £12.54 · 61% of it spare
Buy at
Aldi UK£8.50
broccoli florets
£1.19/1kg
need 225 gFour Seasons Broccoli Florets 1kg£1.19closest match
Aldi UK£1.19/1kg£1.19·
Tesco£3.12/1kg£1.00·
Sainsbury's£1.07/1kg£1.07·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
roasted salted almonds
£7.93/1kg
need 45 gThe Pantry Ground Almonds 0.15kg£1.19closest match
Aldi UK£7.93/1kg£1.19·
Morrisons£2.55·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
pitted dates
£5.58/1kg
need 4 itemsThe Foodie Market Pitted Dates 0.5kg£2.79 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£5.58/1kg£2.79·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Dijon mustard
£2.45/1kg
need 2 tbspBramwells Dijon Mustard 0.2kg£0.49
Aldi UK£2.45/1kg£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
apple cider vinegar
£4.38/1L
need 40 mlThe Foodie Market Organic Apple Cider Vinegar 0.5L£2.19closest match
Aldi UK£4.38/1L£2.19·
Asda£6.67/1L£2.20·
Morrisons£2.65·
Tesco£2.01/100ml£9.49·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
kosher salt
£0.01/10g
need 4.5 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.59

Honeycrisp apple
£0.99
need 1 itemMorrisons 6 perpackclosest match
Morrisons£0.99·
Sainsbury's£0.35/1 ea£0.35·
Aldi UK£0.59/1 ea£0.59·
Tesco£0.16/1 ea£0.99·
Asda£0.17/1 ea£0.99·
OcadoN/A

chopped fresh chives
£0.60
need 2 tbspMorrisons Fresh Chives 20g
Morrisons£0.60·
Sainsbury's£30.00/1kg£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

honey
£1.00
need 28 gBelvita Minis Honey 6 x 95gclosest match
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£2.18/1kg£0.74·
Aldi UK£0.22/100g£0.99·
Tesco£3.50/1kg£1.19·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£5.73

extra-virgin olive oil
£10.92/1L
need 80 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
black pepper
£10.00/1kg
need 0.25 tspIndus Black Pepper Ground 300g£3.00
Asda£10.00/1kg£3.00·
Sainsbury's£15.82/1kg£0.87·
Aldi UK£15.90/1kg£1.59·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.89

sharp cheddar
£7.56/1kg
need 55 gCreamfields kg£1.89closest match
Tesco£7.56/1kg£1.89·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Morrisons£2.75·
Asda£11.28/1kg£2.82·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Not priced
- quinoa · 170 g