
Breakfast Burritos
Recipe from Pinch of Nom · original post · full recipe on pinchofnom.com
Make-ahead Breakfast Burritos that are high in protein, batch-friendly and freezable. A filling grab-and-go breakfast for busy mornings.
Ingredients
- medium potato — diced1 ea
- medium red onion — peeled and diced1 ea
- pepper — deseeded and diced1 ea
- turkey mince — 2% fat250 g
- garlic granules1 tsp
- smoked paprika — 1 tsp2.5 g
- large flat mushroom — diced1 ea
- spinach — roughly chopped80 g
- medium eggs8 ea
- reduced-fat cottage cheese150 g
- tortilla wraps8 ea
- reduced-fat cheddar — finely grated80 g
Method
- Preheat the oven to 200ºC.
- Spray a baking tray with low-calorie cooking spray and cut the potato into 1cm dice. Add to the tray along with the onion. Cook for 10 minutes.
- Add the pepper and turkey to the tray and sprinkle over the garlic and paprika. Cook for a further 10 minutes.
- Break up any large pieces of turkey mince and add the mushroom and spinach. Return to the oven for 5 minutes, until the spinach has wilted a little.
- Add the eggs and cottage cheese to a food processor and blitz until smooth. Season to taste with salt and pepper.
- Pour the egg mixture into the tray and mix lightly. Roughly flatten and return to the oven for a final 10 minutes.
- Remove from the oven and slice into 8. Microwave the tortilla wraps for 30 seconds so they're more pliable.
- Divide the cheese between the wraps and add a slice of the egg to each wrap.
- Fold the left and right sides of the wrap over the egg filling. Then fold over the bottom and top of the wraps to fully encase. Place seam-side down onto the work surface.
- If serving right away, cook in the oven at 200ºC for 15-20 minutes — or air-fry at 180ºC for 10 minutes — until the tortilla wraps are crisp and lightly golden. If storing in the freezer, wrap in non-stick baking paper and cling film (or foil), then pop into the freezer.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 250 g plant-based mince instead of turkey mince
Add the plant-based mince with the pepper as for the turkey; it browns in the same 10 minutes and needs less breaking up.
Gluten-free
- 8 ea gluten-free tortilla wraps instead of tortilla wraps
Gluten-free wraps crack more easily, so warm them well just before folding and roll them snugly.
Dairy-free
- Leave out the reduced-fat cottage cheese
- 80 g dairy-free cheddar instead of reduced-fat cheddar
Blitz or whisk the eggs alone; the egg layer may need a minute or two less in the oven without the cottage cheese.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £14.26 · 35% spare
£9.29
missing 1 item
Tescoyou pay £24.48 · 29% spare
£17.50
missing 1 item · £8.21 more
Morrisonsyou pay £18.56 · 28% spare
£13.31
missing 2 items
Sainsbury'syou pay £14.23 · 42% spare
£8.25
missing 3 items
Asdayou pay £20.41 · 46% spare
£11.06
missing 3 items
£1.02a serve
from £1.02 a serve at Aldi UK · 11 of 12 ingredients priced
About £8.19 of ingredients used for 8 serves.
£15.86 across 3 shops · all 12 items priced · £1.00 more for bigger packs, 39% spare for later
£9.29
missing 1 item
you'll pay £14.26 · 35% of it spare
£17.50
missing 1 item · £8.21 more
you'll pay £24.48 · 29% of it spare
£13.31
missing 2 items
you'll pay £18.56 · 28% of it spare
£8.25
missing 3 items
you'll pay £14.23 · 42% of it spare
£11.06
missing 3 items
you'll pay £20.41 · 46% of it spare
Buy at
Aldi UK£11.98
pepper
£0.65/1 ea
need 1 itemSpecially Selected Sweet Pointed Peppers 2 each£1.29closest match
Aldi UK£0.65/1 ea£1.29·
Tesco£1.78/1kg£0.89·
Asda£50.00/1kg£1.25·
Morrisons£1.73·
Sainsbury's£0.66/1 ea£1.99·
OcadoN/A
turkey mince
£5.98/1kg
need 250 gAshfields British Turkey Mince 7% Fat 0.5kg£2.99closest match
Aldi UK£5.98/1kg£2.99·
Asda£8.34/1kg£4.17·
Tesco£9.50/1kg£4.75·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic granules
£0.13/10g
need 1 tspReady, Set…cook! Garlic Granules 10g£0.69closest match
Aldi UK£0.13/10g£0.69·
Tesco£13.04/1kg£1.80·
Sainsbury's£13.04/1kg£1.80·
Morrisons£3.40·
AsdaN/A·
OcadoN/A
smoked paprika
£17.25/1kg
need 2.5 gReady, Set…cook! Smoked Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
large flat mushroom
£3.96/1kg
need 1 itemNature's Pick British Large Flat Mushrooms 0.25kg£0.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£3.96/1kg£0.99·
Tesco£5.00/1kg£1.25·
Morrisons£1.50·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
medium eggs
£0.21/1 ea
need 8 itemsMerevale British Medium Free Range Eggs 12 Pack 12 each£2.49closest match
Aldi UK£0.21/1 ea£2.49·
Asda£0.24/1 ea£2.85·
Sainsbury's£0.25/1 ea£2.95·
Tesco£0.30/1 ea£1.80·
Morrisons£1.80·
OcadoN/A
reduced-fat cottage cheese
£0.63/100g
need 150 gSavour Bakes Cheese Thins 150g£0.95closest match
Aldi UK£0.63/100g£0.95·
Morrisons£1.60·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Tesco£13.89/1kg£2.50·
Asda£8.57/1kg£3.00·
OcadoN/A
tortilla wraps
£0.10/1 ea
need 8 itemsVillage Bakery Mini White Tortilla Wraps 8 each£0.79
Aldi UK£0.10/1 ea£0.79·
Morrisons£1.40·
Asda£0.21/1 ea£1.26·
Tesco£14.69/1kg£2.35·
Sainsbury'sN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.79

medium potato
£0.79
need 1 itemMorrisons 4 perpack
Morrisons£0.79·
Aldi UK£0.24/1 ea£0.24·
Sainsbury's£0.20/1 ea£0.79·
Asda£0.66/1kg£1.32·
Tesco£0.42/1 ea£1.70·
OcadoN/A

spinach
£1.00
need 80 gShana Chopped Spinach 300g
Morrisons£1.00·
Sainsbury's£3.65/1kg£0.95·
Aldi UK£4.54/1kg£1.09·
Tesco£9.60/1kg£1.20·
Asda£3.33/1kg£1.50·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£2.09

medium red onion
£0.95/1kg
need 1 itemTesco Standard£0.20closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Asda£4.20/1kg£0.63·
Sainsbury's£5.33/1kg£0.80·
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Morrisons£0.95·
OcadoN/A

reduced-fat cheddar
£7.56/1kg
need 80 gCreamfields kg£1.89closest match
Tesco£7.56/1kg£1.89·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Morrisons£2.75·
Asda£7.93/1kg£3.17·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A