
Blueberry Pancakes with Spiced Orange Syrup
Recipe from Poh Ling Yeow · original post
Fluffy mock-buttermilk pancakes studded with blueberries, served warm with a cinnamon and star anise orange syrup and whipped vanilla crème fraîche. Makes about 8 pancakes.
Ingredients
- orange — zested1 ea
- orange juice250 ml
- caster sugar165 g
- cinnamon stick — broken in half1 ea
- star anise2 ea
- crème fraîche125 ml
- vanilla bean paste — 1 tsp5 ml
- icing sugar — 1 tbsp; sifted10 g
- milk375 ml
- white vinegar60 ml
- plain flour — sifted300 g
- baking powder — 3 tsp; sifted14 g
- salt — ½ tsp3 g
- caster sugar — 4 tbsp70 g
- eggs2 ea
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- butter — melted45 g
- blueberries — fresh or frozen; thawed225 g
- butter — chilled, for greasing the pan30 g
Method
- For the syrup, combine the orange zest, orange juice, 165 g caster sugar, cinnamon stick and 2-4 star anise in a small saucepan. Bring to the boil, then reduce to a simmer and stir until the sugar is dissolved. Remove from the heat and set aside to infuse further.
- For the vanilla crème fraîche, combine the crème fraîche, vanilla bean paste and 1-2 tablespoons icing sugar in a medium bowl and whisk until medium peaks form. Chill until needed.
- Combine the milk and vinegar in a bowl. Stir briefly and set aside: this is mock buttermilk. The real thing is best but can be hard to find.
- Combine all the dry ingredients in a medium bowl. Add the milk and vinegar mix, eggs, vanilla, 4 tablespoons caster sugar and melted butter. Stir as little as possible with a whisk until just combined.
- Heat a small non-stick frypan over medium heat. Stab a 4 cm cube of chilled butter halfway with a fork and slide it around the pan to coat. Wait for it to foam a little.
- Ladle about 1/3 cup of batter into the pan, then gently press about 10 blueberries evenly over the surface. Once the surface looks a little bubbly, flip with a spatula and cook until deep golden brown. Repeat until all the batter is used.
- Serve warm with the spiced orange syrup and vanilla crème fraîche.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 125 ml Coconut cream instead of crème fraîche
- 375 ml Soy milk instead of milk
- 45 g Dairy-free butter instead of butter
Chill the coconut cream and whip it with the vanilla and icing sugar to soft peaks; make the batter and fry the pancakes in dairy-free butter as written.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £14.08 · 68% spare
£4.53
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £12.25 · 55% spare
£5.46
missing 7 items
Asdayou pay £14.85 · 66% spare
£5.09
missing 8 items
Morrisonsyou pay £20.14 · 52% spare
£9.58
missing 8 items
Tescoyou pay £14.85 · 71% spare
£4.25
missing 10 items
£1.13a serve
from £1.13 a serve at Aldi UK · 13 of 17 ingredients priced
About £4.53 of ingredients used for 4 serves.
£18.80 across 3 shops · 15 of 17 items priced · £1.33 more for bigger packs, 54% spare for later
£4.53
missing 4 items
you'll pay £14.08 · 68% of it spare
£5.46
missing 7 items
you'll pay £12.25 · 55% of it spare
£5.09
missing 8 items
you'll pay £14.85 · 66% of it spare
£9.58
missing 8 items
you'll pay £20.14 · 52% of it spare
£4.25
missing 10 items
you'll pay £14.85 · 71% of it spare
Buy at
Aldi UK£9.25
orange
£0.14/1 ea
need 1 itemNature's Pick Oranges 5 each£0.69closest match
Aldi UK£0.14/1 ea£0.69·
Sainsbury's£0.30/1 ea£0.30·
Asda£0.55/1 ea£2.18·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
caster sugar
£1.39/1kg
need 235 gThe Pantry Caster Sugar 1kg£1.39
Aldi UK£1.39/1kg£1.39·
Sainsbury's£2.60/1kg£1.30·
Asda£1.56/1kg£1.56·
Tesco£2.25/1kg£2.25·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
icing sugar
£1.78/1kg
need 10 gThe Pantry Icing Sugar 0.5kg£0.89closest match
Aldi UK£1.78/1kg£0.89·
Asda£2.42/1kg£1.21·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
milk
£0.65/1L
need 375 mlEveryday Essentials Skimmed UHT Milk 1L£0.65closest match
Aldi UK£0.65/1L£0.65·
Asda£1.06/1L£1.20·
Morrisons£1.20·
Sainsbury's£1.35/1L£1.35·
Tesco£1.75/1L£1.75·
OcadoN/A
plain flour
£0.47/1kg
need 300 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baking powder
£3.25/1kg
need 14 gThe Pantry Baking Powder 0.2kg£0.65
Aldi UK£3.25/1kg£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 3 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
eggs
£0.17/1 ea
need 2 itemsMerevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.29/1 ea£1.75·
Sainsbury's£0.30/1 ea£1.80·
Morrisons£1.80·
OcadoN/A
vanilla extract
£2.08/100ml
need 10 mlThe Pantry Madagascan Vanilla Extract 38ml£0.79
Aldi UK£2.08/100ml£0.79·
Morrisons£4.45·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
butter
£7.40/1kg
need 75 gCowbelle British Unsalted Butter 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£5.55

orange juice
£2.50/1L
need 250 mlTropicana Pure Smooth Orange Fruit Juice 500ml£1.25closest matchreal special
Sainsbury's£2.50/1L£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

cinnamon stick
£3.60/1kg
need 1 itemSainsbury's Celery Sticks 250g£0.90closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£3.60/1kg£0.90·
Morrisons£0.90·
Aldi UK£3.40/1kg£1.19·
Asda£3.60/1kg£1.26·
TescoN/A·
OcadoN/A

white vinegar
£1.40/1L
need 60 mlStandard£1.40closest match
Sainsbury's£1.40/1L£1.40·
Morrisons£1.16·
Asda£4.43/1L£1.55·
Aldi UK£3.30/1L£1.65·
TescoN/A·
OcadoN/A

blueberries
£4.44/1kg
need 225 gPACK'd Standard£2.00closest match
Sainsbury's£4.44/1kg£2.00·
Aldi UK£4.98/1kg£1.99·
Asda£10.33/1kg£1.55·
Morrisons£4.25·
Tesco£8.60/1kg£4.30·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£4.00

vanilla bean paste
£4.00
need 5 mlTaylor & Colledge Organic Vanilla Bean Paste 65Greal special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£4.00·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- star anise · 2 items
- crème fraîche · 125 ml