Beetroot & Berry Smoothie

Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com

A delicious twist on a simple berry smoothie, the addition of chopped raw beetroot not only provides vibrant colour, but also extra nutrients, making it an ideal way to start the day. The combination may sound strange, but trust us - it tastes amazing!

Serves 2 5 minKid-friendly
vegandairy-freeno-cook
More from @deliciouslyella

Ingredients

  • banana — roughly chopped1 ea
  • chia seeds12 g
  • oat milk150 ml
  • frozen mixed berries100 g
  • raw beetroot — peeled and diced50 g
  • cashew butter16 g
  • maple syrup — optional5 ml

Method

  1. Tip all the ingredients into a high-speed blender and blitz until smooth. Add a little more milk if you prefer a thinner consistency.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Aldi UK

    you pay £6.60 · 94% spare

    £0.42

    missing 3 items

  • Morrisons

    you pay £5.33 · 82% spare

    £0.95

    missing 3 items · £0.53 more

  • Tesco

    you pay £6.74 · 89% spare

    £0.71

    missing 4 items

  • Sainsbury's

    you pay £5.53 · 24% spare

    £4.23

    missing 4 items

  • Asda

    you pay £0.88 · 85% spare

    £0.13

    missing 6 items

£0.21a serve

from £0.21 a serve at Aldi UK · 4 of 7 ingredients priced

About £0.42 of ingredients used for 2 serves.

£14.68 across 3 shops · all 7 items priced · £0.68 more for bigger packs, 92% spare for later

Aldi UK

£0.42

missing 3 items

you'll pay £6.60 · 94% of it spare

Morrisons

£0.95

missing 3 items · £0.53 more

you'll pay £5.33 · 82% of it spare

Tesco

£0.71

missing 4 items

you'll pay £6.74 · 89% of it spare

Sainsbury's

£4.23

missing 4 items

you'll pay £5.53 · 24% of it spare

Asda

£0.13

missing 6 items

you'll pay £0.88 · 85% of it spare

Buy at Aldi UK£6.44

chia seeds

£8.95/1kg

need 12 gThe Foodie Market Whole Chia Seeds 0.2kg£1.79closest match

Aldi UKAldi UK£8.95/1kg£1.79·MorrisonsMorrisons£1.80·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

raw beetroot

£1.32/1kg

need 50 gNature's Pick Cooked Beetroot 0.5kg£0.66

Aldi UKAldi UK£1.32/1kg£0.66·Sainsbury'sSainsbury's£3.40/1kg£0.85·MorrisonsMorrisons£1.25·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A

maple syrup

£1.60/100ml

need 5 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99

Aldi UKAldi UK£1.60/100ml£3.99·Sainsbury'sSainsbury's£15.60/1kg£3.90·TescoTescoN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Tesco£6.74

frozen mixed berries

£2.99/1kg

need 100 gTesco Perfectly Imperfect Frozen Mixed Berries 1kg£2.99

TescoTesco£2.99/1kg£2.99·Aldi UKAldi UKN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

cashew butter

£17.65/1kg

need 16 gMeridian Standard£3.00

TescoTesco£17.65/1kg£3.00·Aldi UKAldi UKN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·MorrisonsMorrisonsN/A·OcadoOcadoN/A

Buy at Morrisons£1.50

oat milk

£1.50

need 150 mlMorrisons Oat Milk 1L

MorrisonsMorrisons£1.50·Aldi UKAldi UKN/A·TescoTescoN/A·Sainsbury'sSainsbury'sN/A·AsdaAsdaN/A·OcadoOcadoN/A