
Batch-cooked smashed burger tacos
Recipe from Poppy O’Toole · original post · full recipe on poppycooks.com
Seasoned beef smashed onto mini tortillas, frozen raw and fried from frozen. Finish with melted cheese, burger sauce, sliced red onion and torn lettuce.
Ingredients
- beef mince — 15% fat400 g
- garlic granules6 g
- onion granules6 g
- Italian seasoning2 g
- salt12 g
- American mustard30 ml
- tomato ketchup30 ml
- mini flour tortillas8 ea
- American cheese8 slice
Method
- In a bowl, mix together the mince, garlic granules, onion granules, Italian seasoning, salt, mustard and ketchup until evenly distributed and well combined.
- Separate the mixture into 8 equal sized balls and smash each one down on to a tortilla. Using lightly oiled hands, flatten out the mixture each time so that it covers the surface of the wrap.
- To enjoy now, heat a frying pan with a drizzle of olive oil over a medium high heat. A few at a time, fry the tacos meat side down for 4-5 mins until golden brown, then flip so that the meat is uppermost. Place a slice of American cheese on top of each smashed burger, pop a lid on the pan for 1 min to melt the cheese. Finish topped with burger sauce, sliced onion and shredded lettuce. Repeat as necessary.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Batch-cooked smashed plant-based burger tacos
- 400 g Plant-based mince instead of beef mince
Fry from frozen for 3 to 4 minutes meat side down, a little less than beef.
Vegan
Batch-cooked smashed plant-based burger tacos
- 400 g Plant-based mince instead of beef mince
- 160 g Dairy-free cheese slices instead of american cheese
Fry from frozen for 3 to 4 minutes meat side down, and cover the pan a little longer to melt the dairy-free cheese.
Gluten-free
- 8 ea Corn tortillas instead of mini flour tortillas
Warm the corn tortillas before smashing the mince on so they do not crack; frying time is unchanged.
Dairy-free
- 160 g Dairy-free cheese slices instead of american cheese
Cover the pan a little longer to melt the dairy-free cheese.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKyou pay £7.50 · 39% spare
£4.57
missing 1 item
Asdayou pay £7.70 · 18% spare
£6.33
missing 4 items
Sainsbury'syou pay £9.58 · 25% spare
£7.23
missing 4 items
Tescoyou pay £18.09 · 31% spare
£12.43
missing 4 items
Morrisonsyou pay £8.94 · 54% spare
£4.10
missing 5 items
£0.57a serve
from £0.57 a serve at Aldi UK · 8 of 9 ingredients priced
About £4.57 of ingredients used for 8 serves.
£9.25 across 3 shops · all 9 items priced · £0.30 more for bigger packs, 35% spare for later
£4.57
missing 1 item
you'll pay £7.50 · 39% of it spare
£6.33
missing 4 items
you'll pay £7.70 · 18% of it spare
£7.23
missing 4 items
you'll pay £9.58 · 25% of it spare
£12.43
missing 4 items
you'll pay £18.09 · 31% of it spare
£4.10
missing 5 items
you'll pay £8.94 · 54% of it spare
Buy at
Aldi UK£6.85
beef mince
£6.18/1kg
need 400 gEveryday Essentials Beef Mince 25% Fat 0.5kg£3.09closest match
Aldi UK£6.18/1kg£3.09·
Asda£6.24/1kg£3.12·
Sainsbury's£6.50/1kg£3.25·
Morrisons£3.25·
Tesco£8.00/1kg£6.00·
OcadoN/A
garlic granules
£0.13/10g
need 6 gReady, Set…cook! Garlic Granules 10g£0.69closest match
Aldi UK£0.13/10g£0.69·
Sainsbury's£13.29/1kg£0.93·
Tesco£17.86/1kg£1.00·
Morrisons£3.40·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Italian seasoning
£15.71/1kg
need 2 gBramwells Peri Peri Seasoning 0.04kg£0.55
Aldi UK£15.71/1kg£0.55·
Tesco£7.49/1 ea£7.49·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salt
£0.01/10g
need 12 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
American mustard
£2.45/1kg
need 30 mlBramwells Dijon Mustard 0.2kg£0.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.45/1kg£0.49·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
tomato ketchup
£1.62/1kg
need 30 mlBramwells Tomato Ketchup 0.55kg£0.89 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£1.62/1kg£0.89·
Asda£2.05/1kg£1.13·
Sainsbury's£4.64/1kg£3.25·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
American cheese
£3.50/1kg
need 8 sliceEmporium Squeezy Cheese 0.14kg£0.49
Aldi UK£3.50/1kg£0.49·
Tesco£10.00/1kg£2.50·
Sainsbury's£8.57/1kg£3.00·
Asda£8.57/1kg£3.00·
Morrisons£3.00·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.95

onion granules
£16.38/1kg
need 6 gSainsbury's Onion Granules 58g£0.95
Sainsbury's£16.38/1kg£0.95·
Aldi UK£0.18/10g£0.65·
Morrisons£1.09·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£1.45
mini flour tortillas
£0.18/1 ea
need 8 itemsAsda 8 Soft Flour Tortillas Classico 320g 8 pack£1.45
Asda£0.18/1 ea£1.45·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A