
Batch-cooked ricotta, fennel and sausage lasagne
Recipe from Poppy O’Toole · original post · full recipe on poppycooks.com
A cheeky lasagne that swaps béchamel for lemony ricotta. Make it ahead, freeze it and bake it straight from frozen.
Ingredients
- pork sausages — meat squeezed out12 ea
- salted butter50 g
- leeks — thinly sliced2 ea
- fennel bulbs — finely diced2 ea
- garlic cloves — minced or grated6 ea
- rosemary2 sprig
- plain flour50 g
- chicken stock700 ml
- double cream250 ml
- baby spinach — washed200 g
- ricotta500 g
- lemons — zest only2 ea
- dried lasagne sheets400 g
- cheddar — grated100 g
Method
- Heat a large saute pan over a high heat and add the sausage meat. Use a spatula to break it up into small chunks, then fry for 7-8 mins until golden brown. Remove from the pan with a slotted spoon, leaving the fat behind, and set aside in a bowl.
- Turn the heat down to medium. Chuck the butter into the pan and add the leeks and fennel, frying for 5-6 mins until softened but not coloured. Add the garlic and the herb sprigs and cook for 1 min until fragrant, then season with salt and pepper.
- Spoon the flour into the vegetable mixture and stir to combine. Cook out for 3-4 mins, stirring regularly, until thickened. Gradually add the chicken stock, bringing to the boil between each addition and ensuring everything is mixed in. Keep going until you've added all the stock.
- Stir in the double cream, chuck in the spinach to wilt, then give everything a good mix to combine. Season generously and add a grating of nutmeg to taste. Add the sausage meat back to the pan and fish out the whole herbs to discard.
- In a separate bowl, stir together the ricotta, lemon zest and a large pinch each of salt and pepper.
- To assemble, divide the sausage filling and ricotta between your ovensafe dishes, layering them up between lasagne sheets (start with a layer of sausage filling, then pasta sheets, then ricotta and so on, then finish with a layer of ricotta). Sprinkle with equal amounts of cheese.
- To enjoy now, preheat the oven to 200c/180c fan. Place the lasagne on a baking tray (to catch the drips) and pop it into the oven to bake for 45-50 mins until the pasta is cooked through, the filling is bubbling and the top is golden (cover with foil if at any point the top seems to be browning too quickly). Leave to stand for 10 mins before serving.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Batch-cooked ricotta, fennel and vegetarian sausage lasagne
- 720 g Vegetarian sausages instead of pork sausages
- 700 ml Vegetable stock instead of chicken stock
Chop or crumble the vegetarian sausages and fry for 4–5 minutes until golden, adding a little oil as they release less fat; the rest is unchanged.
Gluten-free
- 720 g Gluten-free pork sausages instead of pork sausages
- 40 g Cornflour instead of plain flour
- 400 g Gluten-free lasagne sheets instead of dried lasagne sheets
Mix the cornflour into a splash of cold stock and stir it in after the rest of the stock instead of cooking a roux; gluten-free sheets may need covering with foil for the first 30 minutes so the top layer does not dry out.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £15.21 · 34% spare
£9.98
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £14.09 · 39% spare
£8.57
missing 6 items
Tescoyou pay £11.14 · 39% spare
£6.78
missing 7 items
Morrisonsyou pay £14.40 · 42% spare
£8.29
missing 7 items
Asdayou pay £14.38 · 46% spare
£7.77
missing 8 items
£1.24a serve
from £1.24 a serve at Aldi UK · 11 of 14 ingredients priced
About £9.91 of ingredients used for 8 serves.
£20.49 across 4 shops · 13 of 14 items priced · £1.24 more for bigger packs, 31% spare for later
£9.98
missing 3 items
you'll pay £15.21 · 34% of it spare
£8.57
missing 6 items
you'll pay £14.09 · 39% of it spare
£6.78
missing 7 items
you'll pay £11.14 · 39% of it spare
£8.29
missing 7 items
you'll pay £14.40 · 42% of it spare
£7.77
missing 8 items
you'll pay £14.38 · 46% of it spare
Buy at
Aldi UK£14.55
pork sausages
£3.30/1kg
need 12 itemsButchers Select Pork Cocktail Sausages 20 Pack 0.3kg£0.99closest match
Aldi UK£3.30/1kg£0.99·
Asda£2.68/1kg£1.10·
Sainsbury's£3.66/1kg£1.50·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
salted butter
£7.40/1kg
need 50 gCowbelle British Salted Butter 250g 0.25kg£1.85closest match
Aldi UK£7.40/1kg£1.85·
Sainsbury's£7.50/1kg£1.50·
Asda£7.50/1kg£1.50·
Tesco£7.40/1kg£1.85·
Morrisons£1.85·
OcadoN/A
leeks
£2.74/1kg
need 2 itemsNature's Pick British Leeks 1kg£1.37 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Aldi UK£2.74/1kg£1.37·
Asda£2.74/1kg£1.37·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 6 items2 × Nature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
plain flour
£0.47/1kg
need 50 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
double cream
£0.43/100ml
need 250 mlCowbelle Fresh British Double Cream 300ml£1.29closest match
Aldi UK£0.43/100ml£1.29·
Tesco£8.00/1L£2.40·
Morrisons£3.00·
Sainsbury's£8.86/1L£1.95·
AsdaN/A·
OcadoN/A
baby spinach
£3.53/1kg
need 200 gNature's Pick British Baby Spinach 0.45kg£1.59closest match
Aldi UK£3.53/1kg£1.59·
Sainsbury's£3.65/1kg£0.95·
Tesco£7.50/1kg£1.65·
Morrisons£1.00·
Asda£6.11/1kg£1.10·
OcadoN/A
ricotta
£5.63/1kg
need 500 g2 × Cucina Spinach & Ricotta Tortelloni 0.3kg£1.69
Aldi UK£5.63/1kg£1.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemons
£0.22/1 ea
need 2 itemsEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
dried lasagne sheets
£1.50/1kg
need 400 gCucina Lasagne Sheets 0.5kg£0.75
Aldi UK£1.50/1kg£0.75·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.55

rosemary
£25.00/1kg
need 2 sprigSainsbury's Fresh Packed Rosemary 20g£0.50
Sainsbury's£25.00/1kg£0.50·
Aldi UK£0.30/10g£0.59·
Morrisons£0.70·
Tesco£37.04/1kg£1.00·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£1.89

cheddar
£7.56/1kg
need 100 gCreamfields kg£1.89closest match
Tesco£7.56/1kg£1.89·
Sainsbury's£10.81/1kg£2.00·
Morrisons£2.75·
Asda£7.93/1kg£3.17·
Aldi UKN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£3.50

chicken stock
£3.50
need 700 mlMorrisons The Best Chicken Stock 450g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Morrisons£3.50·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- fennel bulbs · 2 items