
Banana & Chocolate Chip Pancake Stack
Recipe from Deliciously Ella · original post
Fluffy blender pancakes made with banana, oats and chia, studded with dark chocolate chips and served with a quick raspberry and blackberry compote.
Ingredients
- bananas — sliced2 ea
- chia seeds12 g
- plain flour200 g
- rolled oats100 g
- soya milk300 ml
- dark chocolate chips — 70% cocoa50 g
- rapeseed oil15 ml
- raspberries — for the compote; optional150 g
- blackberries — for the compote; optional150 g
- maple syrup — for the compote; optional15 ml
Method
- Place the bananas, chia seeds, flour, oats, soya milk and a pinch of salt in a food processor or high-speed blender. Blitz for 20-30 seconds until smooth.
- Transfer the mixture to a bowl and stir in the chocolate chips. Set aside for 10-15 minutes to rest and thicken.
- Warm a large non-stick frying pan over medium heat. Add 1/2 teaspoon oil and wipe around the pan with a piece of kitchen paper. Spoon 2 tablespoons of batter into the pan for each pancake - you should be able to cook about 3-4 pancakes at a time, depending on the size of your pan.
- Cook for 2-4 minutes on each side, until bubbly and golden. Transfer to a plate, then repeat with the remaining batter, adding a little more oil as needed.
- For the optional compote, place the raspberries, blackberries and maple syrup in a small saucepan over low heat. Cook gently for about 5 minutes, until the berries just soften. Serve with the pancakes.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £14.42 · 66% spare
£4.90
missing 2 items
Morrisonsyou pay £13.01 · 50% spare
£6.50
missing 3 items
Sainsbury'syou pay £12.00 · 49% spare
£6.13
missing 4 items
Tescoyou pay £7.55 · 58% spare
£3.15
missing 6 items
Asdayou pay £7.85 · 71% spare
£2.24
missing 7 items
£1.23a serve
from £1.23 a serve at Aldi UK · 8 of 10 ingredients priced
About £4.90 of ingredients used for 4 serves.
£20.62 across 4 shops · all 10 items priced · £3.37 more for bigger packs, 76% spare for later
£4.90
missing 2 items
you'll pay £14.42 · 66% of it spare
£6.50
missing 3 items
you'll pay £13.01 · 50% of it spare
£6.13
missing 4 items
you'll pay £12.00 · 49% of it spare
£3.15
missing 6 items
you'll pay £7.55 · 58% of it spare
£2.24
missing 7 items
you'll pay £7.85 · 71% of it spare
Buy at
Aldi UK£7.67
chia seeds
£8.95/1kg
need 12 gThe Foodie Market Whole Chia Seeds 0.2kg£1.79closest match
Aldi UK£8.95/1kg£1.79·
Morrisons£1.80·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
plain flour
£0.47/1kg
need 200 gThe Pantry Plain Flour 1.5kg£0.70closest match
Aldi UK£0.47/1kg£0.70·
Sainsbury's£0.90/1kg£0.45·
Morrisons£0.53·
Tesco£0.53/1kg£0.80·
AsdaN/A·
OcadoN/A
dark chocolate chips
£11.90/1kg
need 50 gThe Pantry Dark Chocolate Chips 0.1kg£1.19closest match
Aldi UK£11.90/1kg£1.19·
Morrisons£1.50·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
maple syrup
£1.60/100ml
need 15 mlSpecially Selected Maple Syrup 250ml£3.99
Aldi UK£1.60/100ml£3.99·
Sainsbury's£15.60/1kg£3.90·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£6.75

bananas
£0.12/1 ea
need 2 itemsTesco Small Bananas 6 Pack£0.75
Tesco£0.12/1 ea£0.75·
Aldi UK£0.16/1 ea£0.78·
Morrisons£0.78·
Asda£0.13/1 ea£0.88·
Sainsbury's£0.13/1 ea£1.05·
OcadoN/A

raspberries
£10.00/1kg
need 150 gTesco kg£3.00
Tesco£10.00/1kg£3.00·
Aldi UK£12.60/1kg£1.89·
Sainsbury's£11.00/1kg£2.75·
Asda£12.48/1kg£3.12·
Morrisons£3.35·
OcadoN/A

blackberries
£8.57/1kg
need 150 gTesco Standard£3.00closest match
Tesco£8.57/1kg£3.00·
Aldi UK£10.60/1kg£1.59·
Morrisons£2.70·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£3.85

rolled oats
£0.85/1kg
need 100 gStamford Street Co. Standard£0.85
Sainsbury's£0.85/1kg£0.85·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

rapeseed oil
£3.00/1L
need 15 mlCrisp 'n Dry Standard£3.00closest match
Sainsbury's£3.00/1L£3.00·
Aldi UK£0.50/100ml£2.49·
Asda£7.70/1L£3.85·
TescoN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£2.35

soya milk
£2.35
need 300 mlPlenish Organic Soya Milk Uht 1L
Morrisons£2.35·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A