
Baked Chickpeas with Pita Chips and Yogurt
Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com
Fatteh-inspired spiced baked chickpeas piled on oven-crisped pita chips with a finely chopped tomato-cucumber salad, lemon-tahini yogurt and toasted pine nuts — Middle Eastern nachos.
Ingredients
- dried chickpeas450 g
- olive oil — divided90 ml
- yellow onions — halved and thinly sliced2 ea
- garlic cloves — minced, divided4 ea
- ground cumin — 2 tsp5 g
- ground coriander — 2 tsp5 g
- paprika — 1 tsp2.5 g
- cayenne pepper0.5 tsp
- lemons — zested and juiced2 ea
- kosher salt — 2 tsp12 g
- vegetable broth950 ml
- pita breads6 ea
- flat-leaf parsley — chopped1 bunch
- pine nuts35 g
- tomatoes300 g
- large cucumber1 ea
- red onion — finely chopped30 g
- tahini90 g
- plain yogurt240 g
Method
- Soak the chickpeas (optional, but it saves a lot of cooking time): cover with plenty of water at room temperature for up to 24 hours; even 3 hours helps. Using canned chickpeas instead (four 425 g cans)? Skip this and use only 350 ml broth.
- Heat the oven to 375°F (190°C). In a large heavy pot such as a 4-litre Dutch oven, heat 60 ml olive oil over medium-high heat. Add the onions and cook for 5 minutes, until they begin to soften. Add 3 of the garlic cloves and cook 3 to 4 minutes more, until everything is wilted. Add the cumin, coriander, paprika, cayenne, a few gratings of lemon zest and the salt and cook for 1 minute.
- Add the drained chickpeas and the broth (for chickpeas that weren't soaked, add 240 ml water too). Bring to a boil and boil for one full minute, then cover and transfer to the oven.
- Bake until the chickpeas are firm-tender: 45 minutes for chickpeas soaked 24 hours, up to 75 minutes for a 2 to 3 hour soak, about 1 1/2 hours for unsoaked (check from 50 minutes on and add liquid if needed), or 15 minutes for canned.
- Meanwhile, make pita chips: separate the pita layers and cut into wedges. Arrange on a large baking sheet, brush with the remaining 2 tablespoons olive oil and sprinkle with salt. Bake alongside the chickpeas for 10 to 15 minutes, tossing occasionally, then cool.
- Toast the pine nuts on a baking sheet in the oven for about 5 minutes, tossing once or twice.
- Tomato-cucumber salad: chop the tomatoes and cucumber into very small pieces and mix with the finely chopped red onion. Dress to taste with olive oil, lemon juice, salt and pepper.
- Lemon-tahini yogurt: whisk the tahini with the juice of 1 lemon, the remaining garlic clove and 4 tablespoons water until smooth. Whisk in the yogurt a quarter at a time and season with salt.
- Serve and let everyone assemble: pita chips first, then the baked chickpeas, a dollop of yogurt sauce, the tomato-cucumber salad, parsley, pine nuts and an extra sprinkle of paprika, plus hot sauce if you like.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
Baked Chickpeas with Pita Chips and Soy Yoghurt
- 240 g Unsweetened soy yoghurt instead of plain yogurt
Whisk the soy yoghurt into the lemon tahini as written; it is a little thinner, so add less water.
Dairy-free
Baked Chickpeas with Pita Chips and Soy Yoghurt
- 240 g Unsweetened soy yoghurt instead of plain yogurt
Whisk the soy yoghurt into the lemon tahini as written; it is a little thinner, so add less water.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Aldi UKBest choiceyou pay £17.86 · 55% spare
£8.02
missing 3 items
Tescoyou pay £31.37 · 20% spare
£25.25
missing 7 items
Sainsbury'syou pay £10.05 · 39% spare
£6.15
missing 9 items
Morrisonsyou pay £10.31 · 51% spare
£5.05
missing 10 items
Asdayou pay £10.46 · 38% spare
£6.47
missing 10 items
£1.30a serve
from £1.30 a serve at Aldi UK · 16 of 19 ingredients priced
About £7.78 of ingredients used for 6 serves.
£30.73 across 5 shops · 18 of 19 items priced · £3.31 more for bigger packs, 35% spare for later
£8.02
missing 3 items
you'll pay £17.86 · 55% of it spare
£25.25
missing 7 items
you'll pay £31.37 · 20% of it spare
£6.15
missing 9 items
you'll pay £10.05 · 39% of it spare
£5.05
missing 10 items
you'll pay £10.31 · 51% of it spare
£6.47
missing 10 items
you'll pay £10.46 · 38% of it spare
Buy at
Aldi UK£13.79
dried chickpeas
£0.41
need 450 gFour Seasons 0.27kg drained 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Aldi UK£0.41·
Tesco£11.46/1kg£5.73·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
olive oil
£0.53/100ml
need 90 mlSolesta Olive Oil 1,000ml£5.29closest match
Aldi UK£0.53/100ml£5.29·
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£12.40/1L£3.10·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
garlic cloves
£0.22/1 ea
need 4 itemsNature's Pick Garlic 4 each£0.87
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
ground cumin
£0.16/10g
need 5 gReady, Set…cook! Cumin 40g£0.65
Aldi UK£0.16/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
paprika
£17.25/1kg
need 2.5 gReady, Set…cook! Paprika 0.04kg£0.69closest match
Aldi UK£17.25/1kg£0.69·
Sainsbury's£21.59/1kg£0.95·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
cayenne pepper
£0.18/10g
need 0.5 tspReady, Set…cook! Cayenne Pepper 36g£0.65
Aldi UK£0.18/10g£0.65·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
lemons
£0.22/1 ea
need 2 itemsEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
kosher salt
£0.01/10g
need 12 gReady, Set…cook! British Table Salt 750g£0.65closest match
Aldi UK£0.01/10g£0.65·
Asda£4.00/1kg£0.80·
Tesco£19.13/1kg£2.20·
Sainsbury'sN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
pita breads
£0.08/1 ea
need 6 itemsVillage Bakery White Pitta Bread 6 each£0.50closest match
Aldi UK£0.08/1 ea£0.50·
Morrisons£0.69·
Sainsbury's£2.38/1kg£0.95·
Asda£2.38/1kg£0.95·
Tesco£3.25/1kg£1.30·
OcadoN/A
pine nuts
£28.17/1kg
need 35 gThe Foodie Market Pine Nuts 0.06kg£1.69
Aldi UK£28.17/1kg£1.69·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
red onion
£0.95/1kg
need 30 gNature's Pick Red Onions 1kg£0.95closest match
Aldi UK£0.95/1kg£0.95·
Tesco£0.95/1kg£0.20·
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Asda£4.20/1kg£0.63·
Morrisons£0.95·
OcadoN/A
plain yogurt
£0.11/100g
need 240 gEveryday Essentials Fat Free Natural Yogurt 500g£0.55closest match
Aldi UK£0.11/100g£0.55·
Tesco£1.10/1kg£0.55·
Sainsbury's£1.90/1kg£0.95·
Asda£2.30/1kg£1.15·
Morrisons£1.15·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£0.74

yellow onions
£3.00/1kg
need 2 itemsSainsbury's Diced Onions, Inspired to Cook 200g£0.60closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Sainsbury's£3.00/1kg£0.60·
Asda£3.00/1kg£0.60·
Aldi UK£0.32/1 ea£0.95·
Morrisons£0.95·
Tesco£0.33/1 ea£1.00·
OcadoN/A

flat-leaf parsley
£12.50/1kg
need 1 bunchSainsbury's Standard£1.25closest match
Sainsbury's£12.50/1kg£1.25·
Aldi UK£0.81/10g£0.65·
Tesco£90.91/1kg£1.00·
Morrisons£1.39·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£14.43

vegetable broth
£14.00/1L
need 950 ml2 × Standard£7.00
Tesco£14.00/1L£7.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

tomatoes
£1.08/1kg
need 300 gGrower's Harvest kg£0.43closest match
Tesco£1.08/1kg£0.43·
Asda£3.17/1kg£0.95·
Sainsbury's£3.08/1kg£1.00·
Aldi UK£2.48/1kg£0.62·
Morrisons£0.62·
OcadoN/A
Buy at
Asda£0.68
large cucumber
£0.68/1 ea
need 1 itemAsda Cucumber Portion 190g each£0.68
Asda£0.68/1 ea£0.68·
Aldi UK£0.99/1 ea£0.99·
Tesco£0.99/1 ea£0.99·
Sainsbury's£0.99/1 ea£0.99·
Morrisons£0.99·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£1.09

ground coriander
£1.09
need 5 gMorrisons Ground Coriander 36g
Morrisons£1.09·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Not priced
- tahini · 90 g