
Bacon, Egg and Cheese Bagels
Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com
These Bacon, Egg and Cheese Bagels are the ultimate breakfast or brunch upgrade, layered with crispy bacon, soft scrambled eggs, melted cheddar and a hit of Marion’s Kitchen Crispy Chilli Oil. Quick, comforting and packed with flavour.
Ingredients
- bagels — halved4 ea
- eggs8 ea
- cottage cheese100 g
- streaky bacon — 4 rashers100 g
- cheddar cheese4 slice
- finely chopped chives1 tbsp
- crispy chilli oil — 2 tbsp40 ml
- sriracha — to serve1 ea
Method
- Preheat the oven to 180°C (fan-forced)
- In a bowl, whisk together the eggs, bacon bites, chopped chives, Marion’s Kitchen Crispy Chilli Oil and cottage cheese until well combined.
- Pour the egg mixture into a lined baking tray and bake for 15-20 minutes, or until just set and cooked through.
- Remove from the oven and cut the baked egg into four equal portions.
- Place the bottom halves of the bagels onto a baking tray and top each with a slice of cheddar cheese.
- Layer the baked egg over the cheese, then drizzle with Marion’s Kitchen Coconut Sriracha.
- Cap with the remaining bagel halves and lightly brush/spray with oil.
- Return to the oven for 3-4 minutes, or until the cheese has melted.
- Serve warm, or allow to cool completely before wrapping individually in baking paper. Store in the refrigerator for up to one week for easy meal prep.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Egg and Cheese Bagels
- Leave out the streaky bacon
Leave the bacon out of the egg mixture; baking time is unchanged.
Vegetarian
Egg and Cheese Bagels
- Leave out the streaky bacon
Leave the bacon out of the egg mixture; baking time is unchanged.
Dairy-free
Bacon, Egg and Dairy-Free Cheese Bagels
- Leave out the cottage cheese
- 80 g Dairy-free cheese slices instead of cheddar cheese
Leave the cottage cheese out of the egg mixture; dairy-free cheese may need an extra minute in the oven to melt.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £9.53 · 47% spare
£5.03
missing 2 items
Aldi UKBest choiceyou pay £9.24 · 41% spare
£5.49
missing 2 items
Morrisonsyou pay £7.99 · 44% spare
£4.44
missing 4 items
Tescoyou pay £9.04 · 32% spare
£6.17
missing 4 items
Asdayou pay £7.29 · 44% spare
£4.05
missing 5 items
£2.20a serve
from £2.20 a serve at Sainsbury's · 6 of 8 ingredients priced
About £8.80 of ingredients used for 4 serves.
£11.19 across 2 shops · all 8 items priced · £0.28 more for bigger packs, 38% spare for later
£5.03
missing 2 items
you'll pay £9.53 · 47% of it spare
£5.49
missing 2 items
you'll pay £9.24 · 41% of it spare
£4.44
missing 4 items
you'll pay £7.99 · 44% of it spare
£6.17
missing 4 items
you'll pay £9.04 · 32% of it spare
£4.05
missing 5 items
you'll pay £7.29 · 44% of it spare
Buy at
Aldi UK£9.24
eggs
£0.17/1 ea
need 8 items2 × Merevale Free Range Eggs 6 Pack 6 each£0.99closest match
Aldi UK£0.17/1 ea£0.99·
Tesco£0.17/1 ea£1.70·
Asda£0.24/1 ea£2.85·
Morrisons£2.85·
Sainsbury's£0.24/1 ea£3.55·
OcadoN/A
cottage cheese
£2.83/1kg
need 100 gEveryday Essentials Low Fat Cottage Cheese 0.3kg£0.85closest match
Aldi UK£2.83/1kg£0.85·
Sainsbury's£5.00/1kg£1.50·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
streaky bacon
£7.56/1kg
need 100 gOakhurst Lean Smoked Bacon 8 Pack 0.25kg£1.89
Aldi UK£7.56/1kg£1.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
cheddar cheese
£5.39/1kg
need 4 sliceEveryday Essentials British Mild White Cheddar Cheese 0.9kg£4.85closest match
Aldi UK£5.39/1kg£4.85·
Morrisons£1.44·
Asda£8.57/1kg£3.00·
Sainsbury's£5.39/1kg£4.85·
Tesco£9.46/1kg£5.20·
OcadoN/A
crispy chilli oil
£0.15/100ml
need 40 mlSolesta Sunflower Oil 1,000ml£1.45closest match
Aldi UK£0.15/100ml£1.45·
Sainsbury's£1.45/1L£1.45·
Asda£10.92/1L£2.73·
Tesco£5.50/1L£2.75·
Morrisons£3.10·
OcadoN/A
sriracha
£4.37/1L
need 1 itemAsia Specialities Sriracha 0.46L£1.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Aldi UK£4.37/1L£1.99·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Sainsbury's£1.95

bagels
£0.23/1 ea
need 4 itemsWarburtons Original Thin Bagels x6 6 pack£1.35
Sainsbury's£0.23/1 ea£1.35·
Tesco£0.68/1 ea£2.70·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

finely chopped chives
£30.00/1kg
need 1 tbspSainsbury's Bunched Chives 20g£0.60
Sainsbury's£30.00/1kg£0.60·
Morrisons£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A