
Avgolemono (Greek Lemon Chicken Soup)
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Greek chicken and rice soup finished with a lemon-egg sauce that turns the broth silky and almost creamy, with no cream. A weeknight version in just over 30 minutes.
Ingredients
- extra virgin olive oil15 ml
- carrots — finely chopped100 g
- celery stalks — finely chopped2 ea
- green onions — finely chopped6 ea
- garlic cloves — finely chopped2 ea
- low-sodium chicken broth1920 ml
- bay leaves2 ea
- white rice190 g
- cooked chicken breast — shredded225 g
- lemons — juiced3 ea
- large eggs2 ea
- fresh parsley — chopped, to garnish10 g
Method
- In a large Dutch oven or heavy pot, heat the olive oil over medium-high heat. Add the carrots, celery and green onions, toss to sauté briefly, then stir in the garlic.
- Add the chicken broth and bay leaves and raise the heat to high. Once it reaches a rolling boil, add the rice and season with salt and pepper. Turn the heat to medium-low and simmer for 20 minutes, until the rice is tender. Stir in the cooked chicken (store-bought rotisserie chicken works).
- For the egg-lemon sauce, whisk about 120 ml (1/2 cup) lemon juice with the eggs in a medium bowl. While whisking, add 2 ladles of broth from the pot to temper the eggs. Once combined, stir the sauce into the soup and remove from the heat immediately.
- Garnish with parsley, if you like, and serve hot with your favorite bread.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Avgolemono (Greek Lemon Fish Soup)
- 1920 ml Vegetable broth instead of low-sodium chicken broth
- 450 g Firm white fish fillets instead of cooked chicken breast
Once the rice is tender, add the fish in chunks and poach gently for 5 to 6 minutes until it just flakes, then stir in the egg-lemon sauce.
Vegetarian
Avgolemono (Greek Lemon Chickpea Soup)
- 1920 ml Vegetable broth instead of low-sodium chicken broth
- 250 g Chickpeas instead of cooked chicken breast
Stir the drained chickpeas in with the cooked rice and heat through for 2 to 3 minutes before adding the egg-lemon sauce.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Sainsbury'syou pay £10.13 · 64% spare
£3.69
missing 4 items
Tescoyou pay £36.28 · 19% spare
£29.28
missing 6 items
Aldi UKyou pay £8.71 · 83% spare
£1.48
missing 7 items
Morrisonsyou pay £10.20 · 37% spare
£6.43
missing 7 items
Asdayou pay £7.35 · 76% spare
£1.76
missing 8 items
£0.62a serve
from £0.62 a serve at Sainsbury's · 8 of 12 ingredients priced
About £3.69 of ingredients used for 6 serves.
£42.50 across 5 shops · 11 of 12 items priced · £0.24 more for bigger packs, 18% spare for later
£3.69
missing 4 items
you'll pay £10.13 · 64% of it spare
£29.28
missing 6 items
you'll pay £36.28 · 19% of it spare
£1.48
missing 7 items
you'll pay £8.71 · 83% of it spare
£6.43
missing 7 items
you'll pay £10.20 · 37% of it spare
£1.76
missing 8 items
you'll pay £7.35 · 76% of it spare
Buy at
Sainsbury's£7.13

carrots
£0.70/1kg
need 100 gSainsbury's Standard£0.35
Sainsbury's£0.70/1kg£0.35·
Tesco£0.69/1kg£0.11·
Aldi UK£0.88/1kg£0.44·
Morrisons£0.45·
Asda£1.10/1kg£0.55·
OcadoN/A

garlic cloves
£0.22/1 ea
need 2 itemsSainsbury's Garlic x4 4 pack£0.87
Sainsbury's£0.22/1 ea£0.87·
Aldi UK£0.22/1 ea£0.87·
Tesco£0.22/1 ea£0.87·
Asda£0.39/1 ea£1.97·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

bay leaves
£0.08/1 ea
need 2 itemsSainsbury's Standard£0.80closest match
Sainsbury's£0.08/1 ea£0.80·
Tesco£333.33/1kg£1.00·
Morrisons£2.00·
Aldi UKN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A

white rice
£0.52/1kg
need 190 gStamford Street Co. White Rice 1kg£0.52
Sainsbury's£0.52/1kg£0.52·
Aldi UK£0.52/1kg£0.52·
Tesco£3.62/1kg£2.90·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

cooked chicken breast
£8.29/1kg
need 225 gStamford Street Co. Standard£1.99
Sainsbury's£8.29/1kg£1.99·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

large eggs
£0.35/1 ea
need 2 itemsSainsbury's Standard£2.10closest match
Sainsbury's£0.35/1 ea£2.10·
Aldi UK£0.28/1 ea£1.69·
Asda£0.35/1 ea£2.10·
Tesco£0.48/1 ea£2.90·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A

fresh parsley
£16.67/1kg
need 10 gSainsbury's Fresh Packed Flat Leaf Parsley 30g£0.50closest match
Sainsbury's£16.67/1kg£0.50·
Morrisons£0.60·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Aldi UK£0.89
lemons
£0.22/1 ea
need 3 itemsEveryday Essentials Wonky Lemons 4 each£0.89
Aldi UK£0.22/1 ea£0.89·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Buy at
Asda£2.73

extra virgin olive oil
£10.92/1L
need 15 mlNapolina Extra Virgin Olive Oil 250ml£2.73
Asda£10.92/1L£2.73·
Sainsbury's£12.00/1L£3.00·
Tesco£13.60/1L£3.40·
Morrisons£3.40·
Aldi UK£1.20/100ml£5.99·
OcadoN/A
Buy at
Morrisons£3.75

green onions
£1.25
need 6 items3 × Morrisons The Best 2 perpack
Morrisons£1.25·
Aldi UKN/A·
TescoN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
OcadoN/A
Buy at
Tesco£28.00

low-sodium chicken broth
£14.00/1L
need 1.92 L4 × Standard£7.00
Tesco£14.00/1L£7.00·
Aldi UKN/A·
Sainsbury'sN/A·
AsdaN/A·
MorrisonsN/A·
OcadoN/A
Not priced
- celery stalks · 2 items